Wunderwelten: ein klassischer Science Fiction Roman

Seria: Science Fiction Classics
Wydawnictwo: Wilhelm Heyne Verlag
niemiecki

Ta obszerna opowieść napisana została przed I wojną światową dla młodzieży, a jej treścią są przygody załogi statku kosmicznego, który wyrusza na Marsa, następnie zaś na dalsze planety Układu Słonecznego i w końcu dociera do Alfy Centauri. Tam, na rajskiej i wręcz bajkowej planecie, dochodzi do kontaktu z wysoko rozwiniętą cywilizacją. Po drodze dzielni załoganci walczą na różnych planetach z wrogą florą i fauną.

Jak na 1911 rok, zawartość utworu jest dość nowoczesna. To pierwsza niemiecka powieść sf, która nie tylko poświęcona jest wyłącznie lotom kosmicznym, ale zarazem opisuje podróż pozaukładową i badanie planet w głębokim kosmosie, a także przedstawia szereg nowatorskich jak na ówczesne czasy koncepcji naukowych (lot z szybkością światła, antygrawitacja). Dzięki temu, choć nie najwyższych lotów, powieść ta uczyniła Madera jednym z najbardziej znaczących prekursorów niemieckiej sf obok Hansa Dominika i Kurda Laßwitza. Nie była tłumaczona na polski.

źródło opisu: opis autorski (MSN)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie (MSN)

Marek Nowowiejski | 2016-09-23