Rokiczana: drama liryczna w trzech aktach

Okładka książki Rokiczana: drama liryczna w trzech aktach Józef Korzeniowski
Okładka książki Rokiczana: drama liryczna w trzech aktach
Józef Korzeniowski Wydawnictwo: Gebethner i S-ka utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
118 str. 1 godz. 58 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wydawnictwo:
Gebethner i S-ka
Data wydania:
1859-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1859-01-01
Liczba stron:
118
Czas czytania
1 godz. 58 min.
Język:
polski
Tagi:
krystyna rokiczanka
Średnia ocen

3,0 3,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1026
498

Na półkach: , , , ,

Błaha fabułka "ku pokrzepieniu serc", ożywiająca jednocześnie resentyment wobec Czechów z jednej strony, z drugiej utrwalająca stereotyp dobrego króla Kazimierza Wielkiego - "króla chłopów". Być może w teatrze, z muzyką dałoby się z tego zrobić kiedyś niezgorszą rozrywkę, ale głębi w libretcie próżno szukać - jest tam materiał bogoojczyźniany (władca ma wspierać prawo i obywateli) nadający się może na piosenki (niezgorsze rymy, repetycje).

Autor opiera się na przekazie w kronikach Długosza, według którego król polski podczas pobytu w gościnie w 1356 u Karola IV w Pradze zapałał miłością do bogatej wdowy po Mikołaju z Rokycan, kupcu i ławniku praskim (być może też właścicielu zamku Okoř na północny zachód od miasta). Ponieważ piękna Rokiczanka bez ślubu nie chciała dopuszczać do bliższej zażyłości, król miał przekonać zaufanego opata tynieckiego Jana, by ten się przebrał za krakowskiego biskupa i udzielił parze ślubu. Inni historycy twierdzą jednak, że małżeństwo trwało do 1364 roku, i że Czeszka mieszkała na Wawelu, choć bez koronacji. Mimo małżeństwa trudno posądzać króla o dobre zamiary (choć miał być w Rokiczanie bardzo zakochany),gdyż był w tym czasie żonaty z Adelajdą heską. A choć związek z Niemką nie był udany, nie udało mu się otrzymać rozwodu, a w końcu i tę drugą żonę oddalił. Małżeństwo z Rokiczaną miało się wg Długosza zakończyć doniesieniem, iż piękna wybranka jest łysa i ma świerzb. Co rzekomo zostało potwierdzone, ale plotkuje o tym tylko Długosz. Inne źródła miały mówić o spaleniu chłopskiej chaty w Łobzowie, jakoby zasłaniającej królewskiej faworycie Wawel (może raczej letni zamek królewski w Łobzowie, bo nie wierzę, że z Łobzowa widać było kiedyś zamek wawelski - to prawie 50 km). Ten ostatni motyw wykorzystał Korzeniowski, czyniąc z Czeszki kobietę piękną, ale pyszną, złą i otoczoną czeskim dworem pochlebców.

Akcja libretta osadzona jest właśnie w Łobzowie, w którym odbywają się zrękowiny córki Szymona, sąsiada Rokiczany. Szymon jest chłopem ale i starym wiarusem Władysława Łokietka, ojca Kazimierza, z czasów zwycięskich (Płowce) walk z Niemcami. Królewskiej faworycie przeszkadza muzyka i hałasy zaręczyn, chce też powiększyć ogród, siłą wykupując dom Szymona. Spór sąsiedzki król rozstrzyga, wbrew obawom chłopów, na ich korzyść, a Rokiczana popada w niełaskę, gdyż 'zamiast nieść między lud radość z bliskości króla i praworządność, stara się wciągnąć go, by postępował wbrew przez siebie ustanowionemu prawu'.

Dr. Čeněk Zíbrt, czeski historyk i folklorysta, pisał w 1924 w wydawanym przez siebie roczniku 'Český líd', że Moniuszko zrezygnował z prac nad Rokiczaną, by sposobem ukazania Czeszki w libretcie nie okazać niewdzięczności jej rodakom, którzy wkrótce po premierze 'Halki' w Warszawie (1858) zamierzali wystawić ją w Pradze (co doszło jednak do skutku dopiero 10 lat później).

Błaha fabułka "ku pokrzepieniu serc", ożywiająca jednocześnie resentyment wobec Czechów z jednej strony, z drugiej utrwalająca stereotyp dobrego króla Kazimierza Wielkiego - "króla chłopów". Być może w teatrze, z muzyką dałoby się z tego zrobić kiedyś niezgorszą rozrywkę, ale głębi w libretcie próżno szukać - jest tam materiał bogoojczyźniany (władca ma wspierać prawo i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • O Czechach lub Słowacji
    1
  • Dramat
    1
  • Literatura polska (1800-1990)
    1
  • E-biblioteki cyfrowe
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rokiczana: drama liryczna w trzech aktach


Podobne książki

Przeczytaj także