Nie musisz się mnie bać

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tu n'as rien à craindre de moi
Sfar
komiksy
kendo777

Historia najlepszych chwil w miłości: spotykają się, patrzą na siebie, prowadzą całonocne rozmowy, nieustannie się kochają. On ją maluje, ona cieszy się tym, że jest malowana... Poza tym, że kreśli prawdziwy portret współczesnego związku, album twórcy Kota Rabina dotyka również odwiecznych problemów miłości i pytań stale pojawiających się w dziełach Joana Sfara: o sztukę, religię, przyjaźń.
Jak mówi Sfar: „Tak często zdarza nam się dzielnie znosić prawdziwe życiowe dramaty, a załamywać się z powodu głupich historii miłosnych. W ten czy inny sposób, ten album komiksowy próbuje pokazać, jak bierzemy się w garść i odnajdujemy w sobie uśmiech.”

źródło opisu: Prószyński i S-ka 2017

źródło okładki: Prószyński i S-ka

PolishPopkulturę | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Album spokojnie mógłby być o połowę krótszy; za dużo tu zbędnej paplaniny, która do fabuły nie wnosi zupełnie nic. Same przemyślenia na temat związków i relacji damsko-męskich nie są już tak świeże i celne, jak na przykład w "Sokratesie Półpsie" tego samego autora. Dialogi bywają tak wydumane i nienaturalne, że momentami czułem lekkie zażenowanie. Bohaterowie niby jacyś są, a relacja między nimi jest interesująca, ale jako odrębne jednostki zupełnie mnie oni nie obchodzą. Sam nie wiem, co o tej pozycji myśleć. Jedna z tych błyskawicznych lektur, o której pewnie zaraz zapomnę.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

xan4 | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Omówienie ukazało się pierwotnie na portalu:

Do trzech razy sztuka, czyli czy można trzy razy strzelić w środek tarczy?

Jak zwykle zrobię coś niepoprawnego i od razu odpowiem na pytanie z tytułu. A co się będę ociągał! Niestety nie – Sfarowi ta sztuczka się nie udała. Omawiałem Wam kiedyś „Kota Rabina” oraz „Sokratesa Półpsa”. To rewelacyjne komiksy. Są świeże, ciekawe, abstrakcyjne, absurdalne i wnoszą coś nowego w świat komiksu. Nie mogę tego samego powiedzieć o „Nie musisz się mnie bać”.

To komiks wydany przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Miał być wydany wspólnie z Wydawnictwem Komiksowym, ale po kilkumiesięcznych perturbacjach wydał to w końcu tylko Prószyński i S-ka. Jest niemal sto stron, szału nie ma, ale tym razem nie dostajemy omnibusa, jak w przypadku dwóch poprzednich komiksów (wiadomo, tych omówionych), ale jednolitą, osobną opowieść.

Lubię kreskę Sfara. Sam nie wiem dlaczego, ale lubię. Jest lekko brudna, niedokładna, czasami zbyt...

Hari_Seldon | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Rozterki artysty. Śledzimy tu losy związku żydowskiego malarza z młodą kobietę strasznie przypominająca mu aktorkę, którą się fascynuje.

Autorką komiksu jest Joanna Sfar odpowiedzialna między innymi za „Kota Rabina”, więc wymagania miałem spore. Niestety tutaj dialogi nie są aż tak błyskotliwe, a zamiast tego bardzo męczą, chociaż pojawia się parę cennych obserwacji dotyczących natury związków i sztuki. Pod koniec fabuła strasznie się dłuży – album jest o parę stron za długi. Na plus charakterystyczna kreska Sfar.

Ogólnie nie polecam.

Gattka | 2018-03-06