Tylko spokojnie

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
komiks, komiks polski
komiksy
Wiktor

Podobne historie są codziennością w każdym mieście, na każdej ulicy, w wielu znanych nam rodzinach. Dzień w dzień w szpitalach jest stawiana diagnoza śmiertelnej choroby. Co kilka godzin komuś uświadamiana jest jego śmiertelność. Marek dowiaduje się o niej przez przypadek, w trakcie rutynowych badań. Banalna diagnoza, dla niego jest końcem życia, jakie znał. Wizją odejścia, z którą jeszcze...

Marek dowiaduje się o niej przez przypadek, w trakcie rutynowych badań. Banalna diagnoza, dla niego jest końcem życia, jakie znał. Wizją odejścia, z którą jeszcze pewien czas będzie musiał żyć i oswoić się z nią najlepiej, jak potrafi.

Przewodnikami w tych zmaganiach są jego idole muzyczni: Miles Davis, Neil Young, Bob Dylan. Z pomocą tych postaci i swoich bliskich Marek będzie musiał odnaleźć się w nowej sytuacji.

Historia opowiedziana w komiksie jest oparta na wspomnieniach dotyczących zmagań prawdziwej rodziny. Szczerość i zaufanie sportretowanych osób przydają „Tylko spokojnie” autentyczności, wzbogaconej pomysłami scenarzysty i rysownika. Dzięki temu ten uniwersalny dla współczesnego świata problem, zyskuje prywatny, intymny wymiar.

To nie jest opowieść o drodze do ozdrowienia ani o dramacie umierania. Nie jest to także medyczny zapis terapii, czy obrazu choroby.

To historia o śmiertelności, z którą każdemu przyjdzie się zmierzyć… zanim umrze.

źródło opisu: Kultura Gniewu, 2017

źródło okładki: http://kultura.com.pl/index.php

Wkp | 2017-06-19
Przeczytana: 16 czerwca 2017

SPOKOJNIE, TO TYLKO AWARIA

Komiksowe wspomnienia Ani i Marka Warzechów to osobista, bardzo prawdziwa i poruszająca opowieść o walce z chorobą. O czekaniu na śmierć, lęku, zmianach, jakie nagle zachodzą w życiu i szukaniu tego, czego być może już nie ma – nadziei. I o pasji potrafiącej pomóc przetrwać nawet najgorsze chwile.

Dla Marka muzyka zawsze była na pierwszym miejscu. Dopiero po niej znajdowała się rodzina, a wreszcie i nałóg, który odebrał mu niemal wszystko. To dzięki niej Marek poznał Anię, organizatorkę jednego z festiwali, a w konsekwencji wziął z nią ślub, spłodził i wychował dzieci i żył, mając ją u boku, pomimo swojego trudnego charakteru. Happy end? Pewnego dnia podczas rutynowych badań okazuje się, że Marek, choć rzucił palenie, cierpi na nowotwór płuc. Na wyleczenie nie ma zbyt wielkiej szansy, ale lekarze starają się zrobić to, co w ich mocy, byle poprawić jego stan. Mężczyzna załamuje się jednak, odcina od rodziny, pogrąża w wytworach własnej wyobraźni – kiedy...

PolishPopkulturę | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Dla mnie - póki co - polski komiks roku 2017. Aż dziw, że tak mało tu ocen i opinii. Imo pozycja równie dobra, co "Będziesz smażyć się w piekle". Nawet tematyka odrobinę podobna - i tu i tu mamy faceta zakochanego w muzyce + rozbudowany wątek rodzinny. Z tą tylko różnicą, że "Tylko spokojnie" oparte jest na prawdziwej historii, przez co zawiera w sobie jeszcze większy ładunek emocjonalny. Tematycznie blisko omawianej pozycji także do "Kiedy Dawid stracił głos" - z tym, że "Dawid" był tak właściwie komiksem o chorobie jako takiej, a "Tylko" jest komiksem o chorym człowieku - a to ogromna różnica. / Jeśli natomiast chodzi o samą kreskę oraz narrację - stoją one na bardzo, bardzo, bardzo wysokim poziomie. Muszę śledzić kolejne prace tego gościa. / Kończąc: polecam. Chlipałem dziś nad tym komiksem w tramwaju. Wiem, przypał, ale co zrobić. Wzruszył mnie niemożliwie.

Chris3z8 | 2017-09-19

Spokojnie, to tylko choroba. U Marka Warzechy wykryto złośliwy, nieuleczalny nowotwór. Niszczy go, zagłusza, jak muzyka ciszę. W walce z chorobą nie pomagają niezdrowotne nawyki: miłość do papierosów oraz trudny charakter, który ulega złagodzeniu, gdy zdaje sobie sprawę z tego, że może zasnąć i nigdy się nie wybudzić. Aby nie popaść w stany lękowe - odtwarza ulubionych artystów estradowych, dzieciom woli puszczać Black Sabbath niż smerfne hity czy, dajmy na to, mniej heavy metalowe brzmienia. Jest zakochany w muzyce - to jego pasja, odskocznia od rodziny, od marnej rzeczywistości czy kontaktów z ludźmi, których niekoniecznie chce oglądać lub słuchać. Co innego muzycy - miętoli jęzorem przy sposobnej okazji. Rozmawia z Jimi Hendrixem, szczególnie zainteresował go siódmy utwór ,,Czarnego albumu'' Milesa Davis, którego ponoć nie ma na liście! Stara się zbadać tę sprawę, ale cisza zagłusza muzykę...

,,Tylko spokojnie'' nie opowiada nadętej historii o powolnej, raczkującej śmierci czy...

Przemek Skoczyński | 2017-05-30
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 30 maja 2017

Czytasz notkę w sieci i masz obawy: "kolejny snuj o chorobie". No i trochę tak jest, kolejna historia bez porywającej fabuły, coś o czym mogłeś już poczytać choćby w "Parentezie" czy "Kiedy Dawid stracił głos". A jednak warto. Dlaczego? Przede wszystkim niewiele tu rozdzierania szat i depresji, bohater pokazany często z przymrużeniem oka i przez pryzmat swojej miłości do muzyki, co daje świetne efekty (pogaduchy z Dylanem, Hendrixem czy Davisem). Całość nieźle narysowana (trochę w stylu Marcina Podolca), a autorowi zdarza się uciekać od dosłowności w bardziej metaforyczne kadry. Warto czekać na kolejne komiksy "Henryka"

momarta | 2017-10-31
Przeczytana: 26 września 2017