Sexy Feminism: A Girl's Guide to Love, Success, and Style
feminizm
poradniki

Feminizm jest sexy?! A właśnie że tak! Przeczytaj i używaj – jak dobrych perfum ;) W czasach, gdy blogosfera zajmuje się głównie trollingiem oraz ocenianiem wyglądu i życia seksualnego dziewczyn i kobiet, prawa reprodukcyjne są dalej przedmiotem politycznej walki, a na kobietach wywiera się presję, by potrafiły perfekcyjnie pełnić wszystkie zaplanowane dla nich role, feminizm jest coraz...

Feminizm jest sexy?! A właśnie że tak!
Przeczytaj i używaj – jak dobrych perfum ;)

W czasach, gdy blogosfera zajmuje się głównie trollingiem oraz ocenianiem wyglądu i życia seksualnego dziewczyn i kobiet, prawa reprodukcyjne są dalej przedmiotem politycznej walki, a na kobietach wywiera się presję, by potrafiły perfekcyjnie pełnić wszystkie zaplanowane dla nich role, feminizm jest coraz ważniejszy. Nie jako abstrakcyjna koncepcja – jako narzędzie, które pomaga z sukcesem pokonywać codzienne drobne pułapki związane z utartymi sposobami zachowania w pracy, w domu, na uczelni, ale też z flirtowaniem, randkowaniem i seksem.

Jennifer Armstrong i Heather Rudulph z humorem pokazują, że jako współczesna feministka – o ile tylko masz na to ochotę – możesz nosić mini, używać błyszczyka i depilować się woskiem. Kluczowe jest to, że zarówno w sprawie swojego wyglądu jak we wszystkich innych, to TY decydujesz o sobie. Jeśli zgadzasz się z ostatnim zdaniem, ale do tej pory bałaś się używać wobec siebie słowa na „F”, przeczytaj tę książkę, a zrozumiesz, że bycie (z) feministką jest całkiem podniecające.

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3426

Atrakcyjna feministka, czyli jak być sobą i nie odgrywać roli…

Seksowna feministka. To połączenie w potocznej narracji chyba nie istnieje. Ale my przecież dobrze wiemy, że zupełnie nic tu się nie wyklucza. Wątpiącym, nieprzekonanym, niepewnym i nieświadomym polecam poradnik – Feminizm jest sexy. Przewodnik dla dziewczyn. O miłości, sukcesie i stylu.

Napisały go dwie prowadzące stronę SexyFeminist.com Amerykanki, Jennifer i Heather, którym przyświeca tak sformułowany cel: Chcemy raz na zawsze obalić te wszystkie szerzące się mity na temat feminizmu. Na przykład ten, że rozbija on rodziny i pozbawia szczęścia, że feministki nienawidzą mężczyzn, seksu i wszystkiego, co piękne. Rozpoczynają od opowiedzenia własnej drogi do feminizmu i – co istotne – nie przedstawiają się jako sfrustrowane nierównością płci kobiety, które oto chcą twardą ręką i bezwzględnie zmieniać świat. Walkę o prawa i wolność kobiet postrzegają jako niezwykle inspirującą aktywność, która prowadzi do wzmocnienia indywidualnej, wewnętrznej siły pojedynczej kobiety, a tym samym i kobiecej społeczności.

Poradnik ma bardzo przejrzystą konstrukcję. Po krótkiej historii feminizmu pojawiają się rozdziały, które przynoszą analizę konkretnych problemów: relacji z własnym ciałem (strefy intymne, operacje plastyczne, makijaż, dieta), stosunku do mody, nierówności płci w pracy, seksualności kobiet (ekspresja seksualności, związki, antykoncepcja), małżeństwa i kobiecej przyjaźni. Każdy z rozdziałów przynosi nie tylko rozważania na dany temat, ale i konkretne informacje, np. w części o operacjach plastycznych opisane są rodzaje zabiegów jak liposukcja i labioplastyka. W rozdziale poświęconym makijażowi marki urodowe, które stworzyły kobiety, a w rozdziale o antykoncepcji jej krótka historia. Niekiedy pojawiają się noty o kobietach ważnych dla feminizmu, jak np. interesujący rys poświęcony postaci Michelle Obamy, gdy mowa o stałych związkach. Często pojawiają się „pytania, które powinnaś sobie zadać”, ważne dla świadomego podejmowania decyzji dotyczących kobiety i jej funkcjonowania w relacji z sobą i innymi, np. pytania o potrzebę depilacji (głównie tzw. brazylijskiej), przeżywania seksu, doświadczeń w pracy. Każdy rozdział kończy się planem działania seksownej feministki – tu, uwaga!, na przykład „dziesięć sposobów na uczynienie męża feministą”.

Poradnik jest bardzo przyjazną lekturą. Napisany bardzo przystępnym językiem, nakierowany na dialog z czytelniczką, zupełnie pozbawiony drażniącego tonu „to ja ci teraz powiem, głupiutka dziewczyno, co ty masz robić”. Jest za to pełna akceptacja tego, czego chce dla siebie kobieta, pod warunkiem, że chce świadomie. Amerykanki pokazują, jak bardzo rzeczywistość, w której funkcjonujemy my, kobiety, zawłaszczona jest przez męski punkt widzenia i męskie potrzeby. Od tego chcą kobiety uwolnić, dać im siłę dostrzegania manipulacji, jakiej poddają je media. Wskazać obszary społecznego funkcjonowania, w których kobiety zatracają siebie. Wyposażyć je w zdolność krytycznego oceniania rzeczywistości i dać im narzędzia do jej przekształcania, by wszystkim żyło się lepiej. Książkę kończy rozdział: „Aktywizm jest seksowny: jak naprawdę walczyć o feminizm”, w którym pokazane są możliwości i obszary konkretnego działania oraz organizacje charytatywne, które potrzebują kobiet.

Pojawia się także polski załącznik pod tytułem: „Co seksowna feministka powinna wiedzieć”, który daje krótki spis lektur feministycznych: popularnonaukowych, publicystycznych i literackich, blogów i organizacji. To ważny dodatek, ponieważ książka ma perspektywę amerykańską i niektóre podejmowane przez nią kwestie mogą sprawiać wrażenie nie w pełni adekwatnych do polskiej sytuacji (choć to może jedynie kwestia środowiska, w którym się czytelniczka obraca), albo zupełnie w naszej rzeczywistości nieznanych (np. niektóre tytuły programów telewizyjnych, gazet itp.). Lektura blogów feministycznych czy takich portali na pewno pomoże w świadomym kształtowaniu własnej postawy w polskiej rzeczywistości.

Justyna Radomińska

Zadna_Milostka | 2017-03-11
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Uważam, że to niepotrzebna histeria: natychmiastowe, uczuleniowe reagowanie w wyniku połączenia słów „feminizm” i „sexy”. I to nie tylko ze strony panów prawicowców, którzy słowo „sexy feministka” uważają za swoisty oksymoron, ale w szczególności ze strony nas, feministek.

Czy z każdym oderwanym plastrem wosku (w trakcie depilacji brazylijskiej) tracimy trochę naszego feminizmu?

TO TAKI PODRĘCZNIK FEMINISTYCZNY DLA OPORNYCH.
Nie s fanatyczne-agresywne. Przedstawiaja dwie strony tej samej kwestii, co jest niezwykle potrzebne do prowadzenia jakiegokolwiek dialogu oraz uđwiadamiania innych. Analizują pod wzgledem feministycznym i kulturowym takie kwestie jak depilacja, czy też samą nazwę „feministka”.
„Dystansowanie sie od nazwy sugeruje, że z feminizmem lub feministkami jest coś nie tak, co z kolei prowadzi do umniejszania wagi sprawy”.

karo_lcia | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Temat feminizmu wraca ciągle jak bumerang. Budzi wiele, często skrajnych emocji. Kobiece ciało stało się przedmiotem rozmów polityków, debat medialnych oraz indywidualnych przekonań i wyznań. Feminizm w Polsce jeszcze nigdy nie stał się tak publicznym jak w przeciągu kilku miesięcy, za sprawą "czarnych protestów".

Swoją cegiełkę w ogólnej dyskusji o feminizmie dokładają dwie panie, wieloletnie działaczki na rzecz kobiet: Jennifer Keishin Armstrong oraz Heather Wood Rudúlph. Autorki z zapałem rozpoczynają przybliżanie współczesnego pojmowania feminizmu. To o co dawniej walczyły kobiety jest w jakiś sposób przebrzmiałe. Obecnie zatrzymujemy się na poziomie rozmowy o operacjach plastycznych, depilacji, dietach i kosmetykach. A wszystko to dotyczy cielesności, jej pojmowania, zaprzyjaźnienia się z tym co tylko nasze i akceptowania swojego ciała. Bardziej otwarcie rozmawiamy o seksie, ale nadal więcej w tym wstydu i ustępliwości niż mówienia wprost o swoich potrzebach.

Za to cenię tę...

Didu | 2017-01-03
Przeczytana: 29 listopada 2016

Poradnik napisany w amerykańskim stylu czyli lekko i wciągająco a przy tym bardzo osobiście. Świetnie zdejmuje ze słowa "feminizm" odium, które w Polsce je obciąża i pokazuje dlaczego bycie feministką jest dobre oraz że może być też zabawne a na pewno nie jest ponure:)

Klaudia Lewandowska | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Pozytywny poradnik napisany prostym językiem przed dwie amerykanki - przystający co prawda bardziej do rzeczywistości USA, jednak może być cenny dla młodych dziewczyn. Wygrany w loterii wspierającej manifę miły czytelniczy przerywnik, który jest jednocześnie ważnym głosem odczarowującym kiepski wizerunek feminizmu.

encia2 | 2017-08-16
Przeczytana: maj 2017