Feminizm jest sexy

Okładka książki Feminizm jest sexy Jennifer K. Armstrong, Heather W. Rudulp
Okładka książki Feminizm jest sexy
Jennifer K. ArmstrongHeather W. Rudulp Wydawnictwo: Krytyka Polityczna poradniki
poradniki
Sexy Feminism: A Girl's Guide to Love, Success, and Style
Krytyka Polityczna
2016-10-14
2016-10-14
feminizm

Atrakcyjna feministka, czyli jak być sobą i nie odgrywać roli…

Wiem, że książka dostała dużo ocen 1/10, bo ma 'feminizm' w tytule, więc dużo osób może i tak się na nią skusić, właśnie dlatego, że jest feministyczna.
Chcę jednak ostrzec - ta książka z feminizmem ma mało wspólnego. Autorki w obrzydliwy sposób oceniają wybory innych kobiet, czy przedstawiają feminizm jako kaprys bogatych pannic. Dodatkowo autorki stosują ponizajacy język wobec innych kobiet, czy też oceniają ciała innych osób w bardzo negatywny, wręcz pogardliwy sposób.
Jak ktoś pisał w recenzjach, naprawdę najmniej istotne jest to, czy feminizm jest seksowny, czy nie. Ostatnim, co powinno nas obchodzić, jest to, czy walka o podstawowe prawa człowieka będzie seksowna w oczach innych. Pisanie książki o tym, że umalowanie się nie sprawi, że przestaniemy być feministką, jest za to kpiną z inteligencji czytelniczek.
Książka ta nie ma nic wspólnego z feminizmem, jest raczej jego karykaturalną parodią.
Bardzo nie polecam.

(Choć będąc szczera, muszę przyznać, że jest tam kilka wartościowych treści - choćby przekaz, że warto być świadomym politycznie, głosować, podejmować świadome wybory. Jednak wszystkie te dobre treści przykrywa podejście autorek do innych kobiet, czy zachęcanie kobiet do manipulacji partnerem, nazywając to feminizmem. Fuj.)

Wymęczyłam się, spodziewałam się czegoś chociaż delikatnie ambitnego, a dostałam poradnikową papkę niczym nie różniącą się od większości treści w magazynach kobiecych. Wygląda na to, że książki tego typu pisane są na jedną modłę i nic mnie już nie zaskoczy. Tytuł bardzo mi się nie spodobał, prawdopodobnie cząstka "sexy" nie podoba mi się i nie pasuje raczej do żadnego tytułu czegokolwiek, a do feminizmu już całkiem, bo zdaje się w pewnym stopniu być jego zaprzeczeniem, mam na myśli, że feminizm powinien zakładać, że to nieistotne, czy się jest sexy i nie-sexy, że to nie ma żadnego znaczenia i dla każdego może znaczyć coś innego.
Zamiast manifestów na poziomie dostałam idiotyczne i nic nie wnoszące teksty o dietach, depilacji brazylijskiej i modzie.

Lekka, przyjemna, a przede wszystkim inspirująca lektura. Pomaga zrozumieć czym jest feminizm i jak w prostych krokach stosować się do niego w codziennym życiu. Określiłabym tę książkę jako dobrą na start. Dla zainteresowanych - obszerna bibliografia.

Szczerze mówiąc trochę czegoś innego spodziewałam się po tej książce, nie mówię więc, że jest ona zła, po prostu do mnie w większości swej treści nie trafia. Pisana jest ona z perspektywy mieszkanek USA, wiele więc aspektów nie pokrywa się z rzeczywistością polską, może poza dużymi miastami. Jest to trochę poradnik jak być feministką i łączyć to z chęcią wpisywania się w obraz popkultury, pracy w korporacji i życia w wielkiej metropolii. Jeśli szukacie więc argumentów dlaczego feministka może się golić, stosować diety, czy podążać za modą, jest to książka dla Was:) Świetnie wypunktowane zostały wymagania społeczeństwa przez pryzmat seksizmu w stosunku do wizerunku kobiet, ich stylu bycia, w kontraście do własnego wyboru i osobistych decyzji. Autorki przywołały również wiele przykładów ze świata muzyki, filmu, czy mody, osób wspierających walkę o prawa kobiet, co było dla mnie zupełną nowością, ponieważ generalnie prywatnie szukam inspiracji w alternatywie, nie zaś w kulturze popularnej.

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

Uważam, że to niepotrzebna histeria: natychmiastowe, uczuleniowe reagowanie w wyniku połączenia słów „feminizm” i „sexy”. I to nie tylko ze strony panów prawicowców, którzy słowo „sexy feministka” uważają za swoisty oksymoron, ale w szczególności ze strony nas, feministek.

Czy z każdym oderwanym plastrem wosku (w trakcie depilacji brazylijskiej) tracimy trochę naszego feminizmu?

TO TAKI PODRĘCZNIK FEMINISTYCZNY DLA OPORNYCH.
Nie s fanatyczne-agresywne. Przedstawiaja dwie strony tej samej kwestii, co jest niezwykle potrzebne do prowadzenia jakiegokolwiek dialogu oraz uđwiadamiania innych. Analizują pod wzgledem feministycznym i kulturowym takie kwestie jak depilacja, czy też samą nazwę „feministka”.
„Dystansowanie sie od nazwy sugeruje, że z feminizmem lub feministkami jest coś nie tak, co z kolei prowadzi do umniejszania wagi sprawy”.

Czy z każdym...

Pozytywny poradnik napisany prostym językiem przed dwie amerykanki - przystający co prawda bardziej do rzeczywistości USA, jednak może być cenny dla młodych dziewczyn. Wygrany w loterii wspierającej manifę miły czytelniczy przerywnik, który jest jednocześnie ważnym głosem odczarowującym kiepski wizerunek feminizmu.

Temat feminizmu wraca ciągle jak bumerang. Budzi wiele, często skrajnych emocji. Kobiece ciało stało się przedmiotem rozmów polityków, debat medialnych oraz indywidualnych przekonań i wyznań. Feminizm w Polsce jeszcze nigdy nie stał się tak publicznym jak w przeciągu kilku miesięcy, za sprawą "czarnych protestów".

Swoją cegiełkę w ogólnej dyskusji o feminizmie dokładają dwie panie, wieloletnie działaczki na rzecz kobiet: Jennifer Keishin Armstrong oraz Heather Wood Rudúlph. Autorki z zapałem rozpoczynają przybliżanie współczesnego pojmowania feminizmu. To o co dawniej walczyły kobiety jest w jakiś sposób przebrzmiałe. Obecnie zatrzymujemy się na poziomie rozmowy o operacjach plastycznych, depilacji, dietach i kosmetykach. A wszystko to dotyczy cielesności, jej pojmowania, zaprzyjaźnienia się z tym co tylko nasze i akceptowania swojego ciała. Bardziej otwarcie rozmawiamy o seksie, ale nadal więcej w tym wstydu i ustępliwości niż mówienia wprost o swoich potrzebach.

Za to cenię tę książkę, za jej bezpośredniość, za rozmowę niewykluczającą część społeczeństwa ze względu na hermetyczne słownictwo, za odwagę mówienia o cielesności, o seksie, ale nie w sposób trywializujący, lecz jako ważny element naszego życia.

Tu jednak zalety się kończą, a wkracza treść, która jest cechą charakterystyczną tej książki, mianowicie uwielbienie do rozwlekania treści, które z łatwością można by zamknąć w kilku zdaniach. Przez co czasami staje się to rozprawą o zaletach i wadach depilacji brazylijskiej, a zatraca się tu puenta i klarowność początkowej tezy.

Należy oddać autorkom, że całość utrzymana jest w dość luźnym klimacie, zarówno językowo jak i kompozycyjnie. Natomiast im dłużej myślę o tej książce, to zdaje się ona luźnym zbiorem przemyśleń, doświadczeń autorek z ich wieloletniej pracy. I na tym polu zdaje egzamin, jest to przyjemna lektura dla osób już zaangażowanych w ruch feministyczny. "Feminizm jest sexy" to nie pozycja naukowa, nie poznamy tu wiele dat i przeszłości ruchu kobiet. Jesteśmy osadzeni tu i teraz, i na tym chyba zależało autorkom, żeby brać odpowiedzialność za przyszłość późniejszych pokoleń.

Po więcej zapraszam na: http://kulturalnykogel-mogel.blogspot.com/2017/01/feminizm-jest-sexy-jennifer-keishin.html#more

Swoją cegiełkę w ogólnej dyskusji o feminizmie dokładają...

Nie jest sexy

Nie jest sexy

Słaba

Słaba

Żart i błahość wielce rozbudowaną.

Żart i błahość wielce rozbudowaną.

• Feminizm
  • Biblioteka
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Feminizm jest sexy