Po prostu przyjaźń

Wydawnictwo: Agora SA
poradniki
LubimyCzytać

Ile kroków dzieli przyjaźń od miłości? Kiedy przyjaźń ocala, a kiedy zaczyna truć? Czy przyjacielowi wolno kłamać? Czy seks w przyjaźni musi się skończyć katastrofą? Pierwsza książka non-fiction o przyjacielskich relacjach, które dziś stają się równie istotne jak miłość i rodzina. Znajdziecie w niej poruszające opowieści o niezwykłych, głębokich i dramatycznych przyjaźniach a także dziesięć...

Pierwsza książka non-fiction o przyjacielskich relacjach, które dziś stają się równie istotne jak miłość i rodzina. Znajdziecie w niej poruszające opowieści o niezwykłych, głębokich i dramatycznych przyjaźniach a także dziesięć rozmów ze znanymi psychologami i socjologami m.in. o tym, czy przyjaźń może być konkurentką miłości, jak przyjaźń nas leczy, do czego są nam potrzebni wirtualni przyjaciele, czy możliwa jest przyjaźń z -eks, jak przetrwać kryzys w przyjaźni.Autorką książki jest Hanna Rydlewska, współautorka bestsellerowego poradnika „Slow sex. Uwolnij miłość”.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Anna | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

"Przyjaźń przez duże P jest, podobnie jak prawdziwa miłość, bezwarunkowa. Ale jest też przyjaźń przez małe p - częstsza, niemal powszednia i w niej na pewno występuje coś w rodzaju wymiany świadczeń."

Przyjaźń w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna, a jednak poświęca się jej tak niewiele uwagi. Podjęła ten temat Hanna Rydlewska, której książka to wnikliwa analiza i próba ukazania czym tak naprawdę jest przyjaźń, czy potrafimy ją rozpoznać, docenić, pielęgnować. Pozycję tę można potraktować jako poradnik, ale czasem i takie warto przeczytać.

Zasadniczą część książki stanowią wywiady i rozmowy z psychologami, seksuologami, socjologami czy psychoterapeutami, każdy kolejny rozdział porusza inne aspekty przyjacielskich relacji. Możemy dowiedzieć się czym jest w przyjaźni lojalność, poznać rolę przyjaźni z dzieciństwa czy tej nawiązanej poprzez internet, zrozumieć potęgę i potrzebę przyjaźni, ale także poznać "charakter" przyjaźni toksycznej czy takiej zawartej w trudnych...

siadeh_ | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, 52/2017

Po tę książkę sięgnęłam, bo niewiele jest przystępnych opracowań o przyjaźni. Byłam przekonana, że zaproszeni do rozmów psychologowie przybliżą temat przyjaźni, jako zjawiska, które nas dotyka, a którego czasem zupełnie nie rozumiemy. Niestety zawiodłam się, bo ani przepytywani goście-przyjaciele, ani Ci, którzy mieli temat przedstawić naukowo, nie odkryli niczego, co mogłoby zaskoczyć, pomóc, rozwinąć w sferze emocjonalnej. To taki zlepek całkiem udanych i wcale nie głupich rozmów, które jednak - poza utwierdzeniem nas w przekonaniu, że przyjaźń jest ważna, ale ma swoje minusy - niczego nam nie da. A to chyba wszyscy wiemy. No i dobór par, które miały przedstawić różne typy przyjaźni mocno "warszawski". Zawsze zastanawia mnie dlaczego trzeba wybierać osoby " z wyższej półki". Dużo ciekawsze od czytania o kobietach biznesu, fotografkach, reporterkach, krytyczkach filmowych, czy właścicielkach dużych firm (swoja drogą właśnie zdałam sobie sprawę, że tylko w jednym z wywiadów w parze...

nevamarja | 2017-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Psychologia przyjaźni. I to, czyli wywiady z lekarzami i specjalistami, podobało mi się w tej książce najbardziej, bo da się coś z tego wynieść. Rozmowy ze "zwykłymi ludźmi" już mnie nie zachwyciły. Po pierwsze zgadzam się, że dobór zwykłych ludzi jest jakiś dziwny (na oko sami znajomi królika i inni mikrocelebryci, którzy - tak jak doklejona na siłę obwoluta zwiastująca film "Po prostu przyjaźń", z którym książka nie ma nic wspólnego poza wydawcą - mieli tu chyba robić za reklamę), po drugie za bardzo wysokoobcasowe te dyskusje i nic nowego czy szczególnie ciekawego z nich nie wynika. Wolałabym, żeby to była książka psychologiczna. Napisana tak przystępnie jak ta, ale bardziej na temat.

Cierpka_Wiśnia | 2018-07-04

Pełna recenzja na http://karowisniewska.pl/po-prostu-przyjazn/

W kolejnych rozdziałach widzimy pary przyjaciół, które opowiadają o swojej relacji. Pokazują nam różnorodność przyjaźni, potwierdzając, że jest to wyjątkowy związek dwóch osób, bez względu na wiek, płeć, czasy, w których się wychowujemy. Przyjaciółką może być matka, były partner, leciwy powstaniec warszawski. Ale to nie ma znaczenia. Liczy się tylko to, że ma się kogoś, z kim łączy Cię porozumienie dusz.

kretek | 2017-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2017

Książka składa się z wywiadów na temat przyjaźni z psychologami, psychoterapeutami, seksuologiem i socjologiem, a także rozmów o osobistych przyjaźniach konkretnych osób, które zgodziły podzielić się swoimi historiami.
W publikacji rozmówcy naświetlają różne odcienie przyjaźni, zachęcając do przyjrzenia się temu, jak sami definiujemy to pojęcie oraz jak dobieramy sobie przyjaciół i jakie budujemy z nimi relacje.
Trafny dobór ekspertów, których wypowiedzi można przeczytać z zainteresowaniem. Szczere i ciekawe osobiste historie (choć może przydałaby się wśród nich choć jedna "typowa"/"zwykła", bo przedstawione wydają się jednak dość niestandardowe, ale być może takie było założenie, by właśnie takie pokazać).

Ania | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Książka trafiła do mnie w trudnym momencie mojej przyjaźni. Przez to zrobiła na mnie duże wrażenie, spowodowała wiele refleksji. Czy pomogła w budowaniu relacji jeszcze nie wiem, ale na pewno zwróciła uwagę na wiele kwestii, których nie dostrzegałam. Duży plus za rozmowę o przyjaźni matki z córką, pokazanie, że ogromne przywiązanie i zaufanie w tej relacji nie zawsze musi być traktowane jako ograniczające i "patologiczne".

Margot | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Bardzo przyjemny w lekturze zbiór wywiadów - bezpretensjonalnych i sensownych, trochę opinii specjalistów, a trochę wypowiedzi "zwykłych ludzi" - można sobie to i owo przemyśleć na temat relacji, jakie samemu się tworzy z przyjaciółmi i pokontemplować ten jakże ważny temat :) Książka bardzo ładnie złamana i opracowana graficznie, starannie wydana także pod względem językowym. Polecam.

gromik99 | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018