Znieczulenie miejscowe w stomatologii

Okładka książki Znieczulenie miejscowe w stomatologii Stanley F. Malamed
Okładka książki Znieczulenie miejscowe w stomatologii
Stanley F. Malamed Wydawnictwo: Edra Urban & Partner zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Edra Urban & Partner
2012-01-01
2012-01-01

Książka „Znieczulenie miejscowe w stomatologii” Stanleya F. Malameda podzielona jest na cztery części – leki, sprzęt, techniki oraz powikłania.

Część pierwsza – LEKI – traktuje o podstawach neurofizjologicznych dotyczących dyfuzji leków znieczulenia miejscowego w organizmie, budowie chemicznej oraz farmakologii w/w leków. Wspomniana jest również farmakokinetyka środków naczynioskurczowych oraz ich działanie kliniczne. Podsumowując, rozdział bardzo przydatnych podczas studiów stomatologicznych.

W kolejnym rozdziale – SPRZĘT – autor zapoznaje nas z różnymi typami strzykawek, igieł, karpul oraz z wyposażeniem dodatkowym. Opisuje systemy „The Wand” oraz „The Comfort Control Syringe System”.

Trzecia część książki, najciekawsza, to TECHNIKI ZNIECZULEŃ. Opisywane są podstawy badania i oceny pacjenta, wskazówki anatomiczne ułatwiające właściwe znieczulenie oraz same techniki znieczuleń. Autor skupia się na bezbolesnych iniekcjach i krok po kroku uczy Czytelnika jak takie wykonywać.

W ostatnim, czwartym rozdziale autor przygotowuje nas na POWIKŁANIA, które mogą zdarzyć się podczas znieczulenia (miejscowe i układowe). Wyjaśnia, że niektórych z nich możemy uniknąć przy dobrym przygotowaniu teoretycznym, niemniej jednak części powikłań nie da się przewidzieć i nie są od nas zależne.

Reasumując - dużą zaletą książki jest jej kompleksowość oraz rzetelne i wyczerpujące podejście do tematu. Duża ilość zdjęć i schematów pomaga w zrozumieniu bardziej zawiłych kwestii oraz ułatwia wykorzystanie teorii w późniejszej praktyce.

Dodaj cytat z książki Znieczulenie miejscowe w stomatologii