Księga snów

Okładka książki Księga snów Jorge Luis Borges
Okładka książki Księga snów
Jorge Luis Borges Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Jorge Luis Borges literatura piękna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Jorge Luis Borges
Tytuł oryginału:
Libro de sueños
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8374692774
Tłumacz:
Joanna Partyka
Tagi:
Księga snów
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, Joseph Payne Brennan, Donald R. Burleson, Peter Cannon, Hugh B. Cave, Searight Franklyn, Neil Gaiman, Randall Garrett, John Glasby, Edmond Hamilton, S.T. Joshi, David V. Kaufman, Gustav Meyrink, Earl Pierce, Searight F. Richard
Ocena 7,3
Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, ...
Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
Ocena 0,0
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
83 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
58

Na półkach:

Niezła, ale wolę inne książki autora.

Niezła, ale wolę inne książki autora.

Pokaż mimo to

avatar
334
62

Na półkach:

💥💥💥💥💥💥💥💥

💥💥💥💥💥💥💥💥

Pokaż mimo to

avatar
647
144

Na półkach: , , , ,

Za mało Borgesa w Borgesie.

Za mało Borgesa w Borgesie.

Pokaż mimo to

avatar
746
700

Na półkach: ,

Moja wyprawa w głąb ludzkiej jaźni dobiegła końca. Jednak nie oznacza to pozostawienia odłogiem, tematu nieświadomej pracy mózgu człowieka. Tym bardziej, że ta sprawa fascynuje ludzi od tysiącleci i przejście wobec niej obojętnie, byłoby wręcz pogwałceniem świętości, jaką dla wielu z nas jest sen. Dla jednych to forma szaleństwa. Dla drugich jest sposobem wyrażenia naszego niematerialnego "ja". Tymczasem wszyscy się zapewne zgodzą, że śnienie oznacza niemały kłopot dla ludzkiego umysłu, pogrążonego w materialnych problemach. Jednak czyż nie ma większej przyjemności niż studiowanie granic rzeczywistości i świata nadnaturalnego? Również mnie uwiodło spoglądanie na niezbadane terytoria moich wyobrażeń. Bo tam, gdzie kończy się zajęcie dla fizjologów, zaczyna się warsztat pracy pisarzy. Dlatego warto poznać sen z perspektywy sennej antologii Jorge Luisa Borgesa.

Temat podjęty przez Argentyńczyka stanowi niełatwy do zgryzienia orzech. Z jednej strony jest nieprzerwanym mirażem a wydarzenia na jawie pozostają ukryte w tle. Postrzegając jednak świadomość przez pryzmat snu, bardzo łatwo można zaobserwować liczne odniesienia Borgesa do mniej lub bardziej zmyślonych twórców dywagacji na temat sennych utopii. Wszystko sprowadza się do tego, aby pojąć sen jako fantastę, tworzącego serie obrazów. Aby nadać mu cechy antropoidalne i potraktować jak cudotwórcę, który śmiało wkracza w realny świat. Sen staje się bohaterem z krwi i kości. Kimś, od kogo zależy nawet los pokoleń.

Borgesowskie poszukiwania klucza do zrozumienia ludzi przez samych siebie, przybrały w "Księdze snów" pokaźne rozmiary. To nie jest okraszona fantasmagorycznymi opowiastkami, zabawa w senne mamidła. To bardziej odnajdywanie archetypów, wspólnych korzeni dla niewytłumaczalnych zjawisk. Chociaż w dzisiejszych czasach, naukowcy potrafią poznać niezrozumiałe aspekty podświadomości i zdefiniować sen jako zwykłą biologiczną czynność, to jednak gdzieś w głębi serca odczuwamy niepokój związany z tajemnicą śnienia. Podczas odpoczynku mózgu, zbyt wiele rzeczy przenika do naszego realnego świata i wywołuje fascynację swoją egzotyką. W każdym razie liczy się efekt, jaki chciał uzyskać Borges. Udało mu się przekonać mnie do nadania głębszego sensu, napisanej przez niego antologii.

Zawsze się domyślałem, że subtelne natury są zbudowane ze zwiewnej tkaniny. Tak też odbieram "Księgę snów". Ona uskrzydla w staraniach o lepsze zrozumienie niepojętego. Ona narusza zaufanie do własnych zmysłów. Tak jakby podważała istnienie racjonalnych praw rządzących światem. Jej interpretacja sprowadza się do wykazania istnienia niezależnej substancji zwanej duszą. Cieszy mnie stan, w który zostałem wprowadzony. Spoczynek ciała i intensywniejsza praca wyobraźni spowodowały, że nie byłem zdziwiony sceną teatru jakim jest sen. Bo gdy świt się wedrze w szczeliny okna, to pewnie zatęsknię za Jorge Luisem Borgesem i jego sennymi wytłumaczeniami mojego istnienia.

Moja wyprawa w głąb ludzkiej jaźni dobiegła końca. Jednak nie oznacza to pozostawienia odłogiem, tematu nieświadomej pracy mózgu człowieka. Tym bardziej, że ta sprawa fascynuje ludzi od tysiącleci i przejście wobec niej obojętnie, byłoby wręcz pogwałceniem świętości, jaką dla wielu z nas jest sen. Dla jednych to forma szaleństwa. Dla drugich jest sposobem wyrażenia naszego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
662
153

Na półkach: ,

Przypadły mi do gustu głównie trzy opowiadania: o sądzie ostatecznym, ten z Betrandem Russellem i historia o spornym chlebie. Pierwsze to taki groteskowy obraz apokalipsy, przypomina mi trochę takie starożytne-średniowieczne historyjki z błyskotliwymi myślami, spostrzeżeniami i żartami, coś jak bajki Ezopa ... albo jakby całą historię opowiadał Sancho-Pansa z Don Kichota.
"Prawda czy nie" w której występuje Russel jest krótką, błyskotliwą i nieprawdopodobnie głęboką jak na tak krótki tekst, historią. Opiera się dosłownie na jednym akcie, a podważa wszystko z czym można mieć na co dzień do czynienia (podważa słynne powiedzenie o drugiej stronie monety).
A ta ze spornym chlebem... jest po prostu zabawna.
Jednak w całości zbiór mnie nie porwał. Początkowe opowiadania są lekko "przesunięte" względem oryginałów, a w pewnym momencie 90% historii opiera się na drążonych do bólu schematach krążących w okół "nagłych zwrotów akcji" związanych z tym czy ktoś śpi i o czym śpi, czy naprawdę spał, czy śnił śniąc o sobie, a może śnił to o czym ktoś śnił, albo śnił o tym co ktoś robił, albo nie śnił.... itp

Przypadły mi do gustu głównie trzy opowiadania: o sądzie ostatecznym, ten z Betrandem Russellem i historia o spornym chlebie. Pierwsze to taki groteskowy obraz apokalipsy, przypomina mi trochę takie starożytne-średniowieczne historyjki z błyskotliwymi myślami, spostrzeżeniami i żartami, coś jak bajki Ezopa ... albo jakby całą historię opowiadał Sancho-Pansa z Don Kichota....

więcej Pokaż mimo to

avatar
500
26

Na półkach: ,

Za dużo materiału, za mało spójności i przede wszystkim za mało Borgesa.

Za dużo materiału, za mało spójności i przede wszystkim za mało Borgesa.

Pokaż mimo to

avatar
570
353

Na półkach:

"- Proszę Pana, dawno się nie widzieliśmy. Coś się stało? Tyle czasu Pan się nie pojawiał?
- A bo, proszę Pana, ja istnieję tylko wtedy, gdy śni mnie pewien człowiek, ostatnio nie sypiał zbyt dobrze to i mnie nie było...."
Taka właśnie jest "Księga snów" Borgesa. Autor pozbierał do jednego tomu najróżniejsze historie, w których pojawiają się sny, choć niektóre z opowieści to jego zmyślenia. Mamy zatem do czynienia z legendami, fragmentami z "Biblii", opowieściami, które ktoś komuś kiedyś przekazał. Czytając "Księgę snów" miałam same pozytywne odczucia i świetnie się przy tym bawiłam. Choć nie ukrywam, miałam wrażenie, że i autor nieźle się bawił czytelnikiem:). Książka godna polecenia, zwłaszcza jeśli ktoś lubi lekko "pokręcone" lektury.

"- Proszę Pana, dawno się nie widzieliśmy. Coś się stało? Tyle czasu Pan się nie pojawiał?
- A bo, proszę Pana, ja istnieję tylko wtedy, gdy śni mnie pewien człowiek, ostatnio nie sypiał zbyt dobrze to i mnie nie było...."
Taka właśnie jest "Księga snów" Borgesa. Autor pozbierał do jednego tomu najróżniejsze historie, w których pojawiają się sny, choć niektóre z opowieści...

więcej Pokaż mimo to

avatar
162
26

Na półkach:

Antologię tą polecam - zdecydowanie - jednak nie fanom samego Borgesa, który raczej oszczędnie dozuje tu swoją twórczość, a osobom zainteresowanym tematyką snów: interpretacją jak i podejściem do tego zjawiska ludzi różnorakich kultur na przestrzeni ostatnich czterech tysięcy lat.

Antologię tą polecam - zdecydowanie - jednak nie fanom samego Borgesa, który raczej oszczędnie dozuje tu swoją twórczość, a osobom zainteresowanym tematyką snów: interpretacją jak i podejściem do tego zjawiska ludzi różnorakich kultur na przestrzeni ostatnich czterech tysięcy lat.

Pokaż mimo to

avatar
640
501

Na półkach:

Konwencje snu i magii, surrealizmu i hiperrealizmu mieszają się ze sobą jak w niesamowitym tyglu mistrzowskiej ręki Borgesa

Konwencje snu i magii, surrealizmu i hiperrealizmu mieszają się ze sobą jak w niesamowitym tyglu mistrzowskiej ręki Borgesa

Pokaż mimo to

avatar
25
5

Na półkach:

największym smaczkiem są sny alterego Borgesa, można spokojnie ominąć ta pozycję

największym smaczkiem są sny alterego Borgesa, można spokojnie ominąć ta pozycję

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    175
  • Przeczytane
    113
  • Posiadam
    17
  • Literatura argentyńska
    4
  • Ulubione
    3
  • Do kupienia
    2
  • Sny
    2
  • Antropologia
    1
  • Literatura
    1
  • Opowiadanie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Księga snów


Podobne książki

Przeczytaj także