Libro de sueños
Księga, snów

W opublikowanej w 1976 roku „Księdze snów” Borges bawi się tezą, że sny są najstarszym, a zarazem najbardziej złożonym gatunkiem literackim. W swej niezwykłej antologii bada ewolucję i różnorodność tego prastarego gatunku - od proroctw biblijnych i „Iliady”, poprzez średniowieczne sny alegoryczne, po czystą grę Lewisa Carrola. Jednocześnie prowadzi wyrafinowaną grę z czytelnikiem, który w uświęconym tradycją literackim gąszczu napotyka wciąż senne mary Borgesowskich mistyfikacji. Jorge Luis Borges (1899-1986), pisarz argentyński. Jego opowiadania, eseje i poezje to wędrówka po labiryntach bibliotek i przedmieściach Buenos Aires; erudycyjne gry i twory wyobraźni; fikcje metafizyczne i pojedynki gauczów; historia wieczności i historia nikczemności; ironiczne dociekania i lęk wobec upływającego czasu; szkice o doktrynach idealistycznych i sonety o nie spełnionej miłości.

gorzka | 2014-01-21
Przeczytana: 05 grudnia 2013

"- Proszę Pana, dawno się nie widzieliśmy. Coś się stało? Tyle czasu Pan się nie pojawiał?
- A bo, proszę Pana, ja istnieję tylko wtedy, gdy śni mnie pewien człowiek, ostatnio nie sypiał zbyt dobrze to i mnie nie było...."
Taka właśnie jest "Księga snów" Borgesa. Autor pozbierał do jednego tomu najróżniejsze historie, w których pojawiają się sny, choć niektóre z opowieści to jego zmyślenia. Mamy zatem do czynienia z legendami, fragmentami z "Biblii", opowieściami, które ktoś komuś kiedyś przekazał. Czytając "Księgę snów" miałam same pozytywne odczucia i świetnie się przy tym bawiłam. Choć nie ukrywam, miałam wrażenie, że i autor nieźle się bawił czytelnikiem:). Książka godna polecenia, zwłaszcza jeśli ktoś lubi lekko "pokręcone" lektury.

Przemek | 2013-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Antologię tą polecam - zdecydowanie - jednak nie fanom samego Borgesa, który raczej oszczędnie dozuje tu swoją twórczość, a osobom zainteresowanym tematyką snów: interpretacją jak i podejściem do tego zjawiska ludzi różnorakich kultur na przestrzeni ostatnich czterech tysięcy lat.

dymitrop | 2016-01-19
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Przypadły mi do gustu głównie trzy opowiadania: o sądzie ostatecznym, ten z Betrandem Russellem i historia o spornym chlebie. Pierwsze to taki groteskowy obraz apokalipsy, przypomina mi trochę takie starożytne-średniowieczne historyjki z błyskotliwymi myślami, spostrzeżeniami i żartami, coś jak bajki Ezopa ... albo jakby całą historię opowiadał Sancho-Pansa z Don Kichota.
"Prawda czy nie" w której występuje Russel jest krótką, błyskotliwą i nieprawdopodobnie głęboką jak na tak krótki tekst, historią. Opiera się dosłownie na jednym akcie, a podważa wszystko z czym można mieć na co dzień do czynienia (podważa słynne powiedzenie o drugiej stronie monety).
A ta ze spornym chlebem... jest po prostu zabawna.
Jednak w całości zbiór mnie nie porwał. Początkowe opowiadania są lekko "przesunięte" względem oryginałów, a w pewnym momencie 90% historii opiera się na drążonych do bólu schematach krążących w okół "nagłych zwrotów akcji" związanych z tym czy ktoś śpi i o czym śpi, czy naprawdę...

whodo | 2014-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 lutego 2014

Za dużo materiału, za mało spójności i przede wszystkim za mało Borgesa.

LaRapet | 2010-09-11

największym smaczkiem są sny alterego Borgesa, można spokojnie ominąć ta pozycję

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 29 lipca 2006

Konwencje snu i magii, surrealizmu i hiperrealizmu mieszają się ze sobą jak w niesamowitym tyglu mistrzowskiej ręki Borgesa

Jolo_Yolo | 2016-10-24
Trithemius | 2016-07-26
jassens | 2016-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2016
117 urodziny bibliotekarza

Jorge Luis Borges zaliczany jest do najważniejszych i najbardziej innowacyjnych pisarzy XX wieku. Dziś przypada 117 rocznica jego urodzin. Z tej okazji przedstawiamy Wam pokrótce jego osobę i twórczość.