Sklep z pamiątkami

Wydawnictwo: Novae Res
8 (2 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
opowiadania
fianiebieska

„Sklep z pamiątkami” to zbiór 4 opowiadań stworzonych na kanwie oplecionych w fabułę wspomnień. JEDEN ROK Z ŻYCIA DZIECKA Opis losów autora i jego rodziny w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy to Niemcy wysiedlili ludność Warszawy. PIERWSZY CZŁOWIEK W KOSMOSIE Autentyczne zdarzenie, które miało miejsce dzień po locie Gagarina na warszawskim Żoliborzu. DZIESIĘĆ W SKALI BEAUFORTA Relacja z...

JEDEN ROK Z ŻYCIA DZIECKA

PIERWSZY CZŁOWIEK W KOSMOSIE

DZIESIĘĆ W SKALI BEAUFORTA
Relacja z jesiennego rejsu jachtem po Bałtyku w czasach PRL-u.

JONASZ
Historia wyjątkowego pechowca, którego autor spotkał na rejsie taklowniczym

źródło opisu: http://novaeres.pl

źródło okładki: http://novaeres.pl

dobrerecenzje | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Autor książki pan Witold Danilczuk – Danilewicz, opisał cztery opowiadania, które sięgają lat wojennych i wczesno - powojennych.
Pierwsze opowiadanie „Jeden rok z życia dziecka”, to historia samego autora i jego rodziny w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy to Niemcy wysiedlali ludność Warszawy.
Pamięć pięcioletniego dziecka sięga ostatnich lat okupacji, a wiele zdarzeń autor zna z opowieści swoich rodziców i z pamiętnika swojego ojca.
Zachowało się również wiele dokumentów z tego okresu i fotografii rodzinnych.
Wielką pasją pisarza oprócz lotnictwa było żeglarstwo. I tutaj autor opisał dwie historie: „Dziesięć w skali Beauforta” i „Jonasz”, ale skupię się na czwartym opowiadaniu tj. „Pierwszy człowiek w kosmosie” czyli podręczny poradnik pijaka.
Autor opisuje Zdenka z Bielan, którego znali wszyscy, ponieważ był cieciem w kamienicy na rogu ulic Marymonckiej i Podczaszyńskiego.
Notoryczny alkoholik z czerwnofioletowym nochalem zyskał ksywę „Kinol”.
Był stałym bywalcem lokalu...

Marcelina | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 lutego 2017

Życie wydaje się być najlepszą inspiracją dla fabularnych opowieści. Takie założenie przyświeca autorowi niewielkiego zbioru opowiadań noszącego tytuł Sklep z pamiątkami. Witold Danilczuk-Danilewicz prezentuje czytelnikowi cztery opowiadania, które są pamiątkami pamięci. W prozatorskich migawkach wspomnień odnajdziemy zarówno dziecięce retrospekcje wojennych doświadczeń jak i humorystyczne anegdoty z okresu PRl-u. Wyjątkowe miejsce zajmują opowieści o wielkiej pasji autora – żeglowaniu.

Najciekawszym utworem w zbiorze „Sklep z pamiątkami” jest „Jeden rok z życia dziecka”, w którym narrator z odmętów pamięci wyławia dziecięce wspomnienia okresu wojny. Dla kilkuletniego chłopca wojna była czymś abstrakcyjnym, niepojętym, pełnym dziwnych zdarzeń, tajemnic, negatywnych uczuć i doświadczeń. Ojciec głównego bohatera należał do AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Okres ten wypełniały obrazy przestrzeni piwnicy, w której ukrywała się rodzina chłopca. Kiedy powstanie upadło...

Minimka | 2017-06-25

Ciekawa, ale nie porywająca. Przeczytana za szybko....

Katee | 2017-09-03
Dorotka Łukiewicz | 2017-04-30