Między Hitlerem a Himmlerem generał Karl Wolff

Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert

Z trzygodzinnym opóźnieniem, o godzinie dziewiątej rano, skazańców wyprowadzono z cel i zawieziono ciężarówkami na strzelnicę sportową w Weronie. Posadzono ich na krzesłach i przywiązano do oparć. Być może mniej stanowczy ton odpowiedzi Wolffa mógłby skłonić szefa Włoskiej Republiki Socjalnej do jakiegoś humanitarnego kroku i postąpienia wbrew wyraźnej woli Hitlera. Wolff jednak nie chciał uczynić dla skazanych czegokolwiek, choć wszyscy rozstrzelani tego ranka mężczyźni stracili życie za czyn, jaki Wolff sam popełni ponad rok później za wypowiedzenie posłuszeństwa szefowi państwa i działanie zmierzające do przerwania beznadziejnej wojny. Wolff również podejmie ryzyko mogące w przypadku niepowodzenia zaprowadzić go przed pluton egzekucyjny, ale okaże się, iż szczęście (a może tylko wyrachowanie?) sprzyjać mu będzie bardziej, niż zdrajcom sprawy faszyzmu we Włoszech.

Bogusław | 2013-11-27