1 542
powieść polska, 20w.

Ewa ma dziewiętnaście lat. Mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego miasteczka gdzieś na południe Polski, o miłości, która odmieni jej los. Niejasne, wzięte z filmów wyobrażenia dziewczyny zderzają się z brutalną rzeczywistością. Staje przed wyborem. Szuka wskazówki na przyszłość, podpowiedzi, co dalej. Zaczyna patrzeć na wszystko, co ją otacza, oczami dziecka, które ma przyjść na świat. Próbuje mu ten świat objaśnić, a zarazem usprawiedliwić. I Ewa, i Ono muszą podjąć decyzję, czy wart jest wysiłku narodzin.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Łokieć_Pana_D | 2016-03-03

Pani w bibliotece kiwnęła z dezaprobatą: to nie dla Pana. Sięgnąłem więc bez wahania.
Obraz społeczeństwa dwie dekady temu. Przerysowany ale wnikliwy. Dysfunkcyjne rodziny. Chciałbym rzec "z marginesu" lecz niebezpiecznie szeroki ten margines. Mocna krytyka konsumpcjonizmu i hedonizmu. Z poziomu potencjalnej mamy. Z poziomu ulicy prowincjonalnej dziury. Zakończenie poraża. Nie odpuszcza.
Naiwna dziewczyna. Za naiwność płaci się wstydem. Zabitym marzeniem. Czy na dramacie można budować? Czy da się coś z niego ulepić? Gdy ma się naście i mało wie o czarnej stronie? Postać Ewy dobrze się krystalizuje. Z każdym rozdziałem mocniejsza, odrębna, jakaś.
Ja swoją drogę znam, mnie ta książka nie zmieni. Przywilej wieku. Córce polecę śmiało.

Monika | 2011-03-24
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 24 marca 2011

Lubię, gdy zakończenie książki zaskakuje. Lubię, gdy książka porusza tematy drażliwe, trudne, ciekawe.

Taka jest właśnie ta książka - momentami przerażająca, mądra, chwilami szokująca.
Prawdziwa, chociaż ta prawda jest taka smutna.

Książkowa-Fantazja | 2012-08-24
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Piękna lektura , poruszająca i zmuszająca do myślenia. Historia opowiadająca o polskich realiach,problemie gwałtu o którym nadal mało się mówi. Główna bohaterka Ewa pragnie lepszego życia, prawdziwej miłości niestety zderza się z brutalną rzeczywistością i doświadcza na sobie gwałtu. Początkowo chce usunąć ciąże, jednak zmienia plany i objaśnia świat nienarodzonemu dziecku, którego dotychczas sama nie rozumiała i nie dostrzegała. Polecam

| 2015-11-06
książek: 2067
skarbka78 | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, Polskie, 2014
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Ono" to historia, która naprawdę chwyta za serce. Pozornie zwyczajna powieść o nijakim życiu, a jednak magiczna i pełna uroku. Akcja została osadzona w polskich realiach lat 2000-2001 i ukazuje w tle ówczesne wydarzenia z życia społecznego i politycznego Polski i świata.
Główna bohaterka 19-letnia Ewa marzy o lepszym życiu a tym czasem zderza się z brutalną rzeczywistością: gwałtem i niechcianą ciążą. Jednak pomimo trudnej sytuacji w której się znalazła poszukuje pozytywnych wartości i lepszej strony świata, powoli odnajdując w sobie miłość do nienarodzonego dziecka.
Autorka, poprzez pojawiające się często krótkie wątki, po okruszku wspaniale przedstawia czytelnikowi całą historię małomiasteczkowej rodziny, w której króluje obłuda, zakłamanie, brak miłości, tolerancji i zrozumienia. Perfekcyjnie kreśli postacie matki i ojca bohaterki (Teresy i Jana). Teresa to wulgarna, obłudna, wciąż sfrustrowana 41-letnia kobieta. Jan nigdy nie miał nic do powiedzenia w domu. Został...

Arek | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 listopada 2015

"Ono" Pani Doroty Terakowskiej, jest powieścią wielowątkową, poruszającą wiele niechcianych tematów. Głównym wątkiem są losy Ewy i jej dziecka poczętego w wyniku gwałtu.

Autorka szuka odpowiedzi na pytanie o sens życia, o to jak wychowywać dzieci, o to czym jest wolność. Dużo mówi o konsumpcjonizmie, biedzie, samotności, telewizji, historii Polski.

Często pisana jest w sposób wulgarny, który o dziwo nie razi, gdyż wiernie oddaje obraz polskiej rzeczywistości, przełomu wieków.

Pisarka stwierdza że na najważniejsze pytania nie ma prostych odpowiedzi, są natomiast pytania, których powinniśmy szukać i je sobie zadawać. Jest pewna, że szczęścia nie zyskamy dzięki pieniądzom, ale dzięki miłości.
Powieść jest o bólu samotności, wynikającej z braku miłości i zrozumienia, o braku wolności spowodowanej konsumpcjonizmem. W kapitalizmie ważniejszy jest przedmiot od człowieka, zysk wygrywa ze zdrowiem, konformizm z wiedzą. Jest to niesamowicie smutna powieść, dekadencka. Wiek zaczyna...

Teresa | 2019-02-19

To uniwersalna opowieść o naszej mentalności – płynięciu z prądem, rezygnacji z własnych ideałów i świecie, w którym dużo bardziej od tego, kim jesteśmy, liczy się to, ile posiadamy. Pragnienie lepszego życia staje się dla bohaterów książki wartością nadrzędną, ale dopiero Ewie, która jako pierwsza podejmuje jakieś działanie, udaje się je spełnić. To także portret rodziny, jakich wiele – czworga ludzi, którzy nie żyją razem, ale obok siebie. Rodzice obarczają dzieci swoimi niespełnionymi ambicjami, a dzieci nie mogą sprostać oczekiwaniom rodziców. Wywołuje w czytelniku skrajne emocje – od przerażenia, przez łzy i śmiech. Polecam.

Tatiasza Aleksiej | 2017-08-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trudna książka.
Skomplikowane relacje między najbliższymi. Matka - osoba okropna, samolubna. Ojciec - facet wykształcony, ale bezwolny pantoflarz. Ewa - córka, dotyka ją gwałt, próbuje coś, ale...
Książka emocjonalna, nie pozostaje obojętna, oddaje rzeczywistość bardzo realnie, życiowa, smutna...
Zakończenie mocne...

Maleństwo | 2010-04-04
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 17 lutego 2010

Kiedy byłam w ciąży ze Starszą przeczytałam książkę Doroty Terakowskiej pt. "Poczwarka". Podobała mi się bardzo, jednak przyrzekłam sobie, że w trakcie ciąży książek tej autorki będę unikać. Książka pt. Ono czekała na półeczce dość długo (Młodszy był już nie tylko planem ale też widocznym zaokrągleniem mojej osoby :-)) Jakaż jest moja radość że wstrzymałam się z tą lekturą aż do teraz!
Książka w swojej treści jest... aż za bardzo zwyczajna. Podkreślam, że zwyczajna w tym przypadku nie jest zwykłym określeniem "zwyczajności". Raczej chodzi mi o nasze zwyczajne życie, codzienność - niestety często szarą i burą.
Młoda dziewczyna Ewa zachodzi w ciążę, która jest wynikiem gwałtu. W pierwszym odruchu chce usunąć niechcianą istotkę, (ogromnie przeżyłam stosunek matki Ewy do usunięcia ciąży) jednak w ostatniej chwili decyduje się urodzić. Od tego momentu spojrzenie Ewy na świat zmienia się diametralnie. Nagle zauważa nie tylko szarą rzeczywistość, która ją otacza, ale też piękno...

Liczba stron: 470

''Człowiek to nie matematyka. Nic się w nim ze sobą nie zgadza. Dodasz dwie liczby,
wyjdzie ci wynik ujemny. I na odwrót. Szukaj. Naucz się szukać. Książki nie dają
odpowiedzi, nawet te najmądrzejsze, ale pomagają stawiać pytania. Wykrzycz je sama
sobie, nawet gdybyś nigdy nie miała znaleźć odpowiedzi. Pytania są niezmienne,
odpowiedzi często się zmieniają.''
------------------
Nie mam słów na książkę...Piękna to chyba mało powiedziane,życiowa...Coraz częściej słyszymy o gwałtach młodych dziewczyn- tak jest w przypadku bohaterki książki Ewy. Niechciana,przypadkowa ciąża. Miała byc wykonana aborcja,jednak dziewczyna zdała sobie sprawę,że ta maleńka istota nie jest niczemu winna...i tak się nie stało. Przez całą książkę Ewa zwraca się do malucha ''Ono'' . Pytania i przemyślenia dziewczyny,wprawiły mnie też w refleksje...Dzieci to kochane istotki,o które trzeba dbac! Nie ukrywam,że zakończenie trochę mnie przybiło. Polubiłam styl autorki bardzo,ale to bardzo:) To...