8324201483

Jan Zawicki, znany przede wszystkim jako autor Jeftesa, będącego przekładem na język polski łacińskiej tragedii George Buchanana: Jephtes sive votum, która w XVI-wiecznej Europie cieszyła się dużą popularno-ścią. Buchanan z powodzeniem podjął biblijną historię wodza Galaad-czyków Jeftego (Księga Sędziów, rozdz.11) i wpisał ją w schemat greckiej tragedii, tworząc tym samym regularną tragedię typu antycznego o te-matyce biblijnej. Ogłaszając w 1587 r. swój przekład-przeróbkę, Zawicki przyswoił polskiej kulturze literackiej gatunek tragedii biblijnej. Postać samego tłumacza pozostaje nadal w mroku (nie są nawet znane lata jego życia), wiadomo natomiast, że oprócz Jeftesa, Zawicki pozosta-wił także poemat Charites słowieńskie, napisany jako pochwała Jana Za-moyskiego.

Otori | 2016-09-16
KiPer | 2016-02-25