838556876X
poezja

Dwukropek mówi o tym, że nie ma większego znaczenia dla świata, czy się jest, czy się nie jest. Czy jest się tym, kim się jest, czy właśnie kimś innym. Czy wszystkim rządzi ślepy przypadek, czy nieznośnie precyzyjny determinizm. Obecność i nieobecność są światu doskonale obojętne, indywidualność i poszczególność niewiele dla niego znaczą. Ową niepowtarzalność ocalić może jedynie poezja. O tym także mówi Dwukropek. O chwilowości, przemijalności i o tym, że największe znaczenie ma niejednoznaczność, bo jednoznaczność oznacza śmierć poezji. Jej życie i żywioł to wielość sensów, wiele sposobów mówienia o sobie i o świecie, nieustające stawianie znaków zapytania. Dwukropek pojawia się dopiero na końcu. To miejsce na odpowiedź świata. To milczenie, które jest jego jedyną odpowiedzią.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoa5.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/

Maras | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Wzruszający tomik wierszy o przemijaniu, refleksji nad życiem oraz o codziennym przebiegu spraw. Polecam.

Ola | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

"Wypadek drogowy" tak bardzo bliski moim myślom.

Wrocławski_Rynek | 2016-06-15

Pamiętam, że w liceum na języku polskim elementem jakiegoś zadania domowego było wybrać swój ulubiony wiersz. Dostaliśmy wtedy sporo czasu, więc mogłem się solidnie nad tym zastanowić. Wiersze Wisławy Szymborskiej podobały mi się od dawna. Uznałem wtedy wiersz "Nieobecność" za najpiękniejszy, jaki miałem okazję poznać. I do tej pory jest dla mnie niezrównanym wzorem poezji. To mój zwycięzca w kategorii pięknego słowa. Nie próbuję tego wiersza polecać, tak samo jak nie namawiam do preferowania białej czekolady w stosunku do gorzkiej, bo wiem, że jest to kwestia wrażliwości kubków smakowych :)

Marquee | 2015-02-27
Przeczytana: 24 lutego 2015

Interpunkcja poetyki
Jeden z ostatnich tomików wierszy autorki. Pozycja zawiera około dwadzieścia wierszy. Podobnie jak we wcześniejszych tekstach, w tych także przewijają się tematy przemijania i śmierci. Autorka stawia tytułowy dwukropek by wymienić swoje przeżycia i pokazać rzeczywistość jej oczami. Warto zajrzeć i przypomnieć sobie styl autorki

Kasia | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

piękne.

Shino11 | 2014-11-28

Jestem rozczarowana.
Spodziewałam się czegoś więcej.

Renkloda | 2014-08-20
Przeczytana: 2014 rok

Jeśli miałabym do czegoś porównać wiersze Szymborskiej, to do monumentalnego obrazu, bo dopiero bardziej szczegółowa analiza wywołuje w nas podziw, gdyż zdajemy sobie sprawę, że każdy detal jest wykonany z dużą precyzją i ma istotne znaczenie.
Czas spędzony z tomikiem "Dwukropek" był po prostu czasem niezwykłym i wartościowym.

nienasycenie | 2014-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2014

Ten tomik to mój pierwszy nieśmiały krok w stronę powrotu do poezji. Poza szkolnymi czasami i obowiązkowymi wierszami na lekcjach języka polskiego (szczególnie w okresie przedmaturalnym), niewiele miałam do czynienia z tym rodzajem literatury. "Dwukropek" to zbiór dotąd mi nieznanych wierszy Szymborskiej. Nie jestem dobra w mówieniu o poezji, łatwiej mi znaleźć słowa dla prozy. Ten tomik pozostawi przed moimi oczyma widok konającego psa swojego pana...

Twisty | 2014-01-11

Poezja to słowa. Słowa niezwykłe, bo trafiają wprost do naszego serca - siejąc tam zamęt, do naszego ducha - przynosząc tam spokój oraz do naszego umysłu - powodując gonitwę myśli.
Trudno jest ocenić poezję, bo to sprawa bardzo osobista, wręcz intymna.
Jeśli chodzi o mnie to twórczość Szymborskiej od razu do mnie przemówiła. Jest jak stary, dobry przyjaciel - nie muszę często do niej zaglądać, wystarczy mi, że jest zawsze pod ręką i kiedy będę potrzebować uczty dla ducha i umysłu - to sięgnę po którykolwiek tomik Wisławy i wolna od trosk zanurzę się w jej słowach. Pięknych, mądrych i niezwykle zwykłych... jeśli wiecie, o co mi chodzi ;)

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.