Dwukropek

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: a5
838556876X
poezja

Dwukropek mówi o tym, że nie ma większego znaczenia dla świata, czy się jest, czy się nie jest. Czy jest się tym, kim się jest, czy właśnie kimś innym. Czy wszystkim rządzi ślepy przypadek, czy nieznośnie precyzyjny determinizm. Obecność i nieobecność są światu doskonale obojętne, indywidualność i poszczególność niewiele dla niego znaczą. Ową niepowtarzalność ocalić może jedynie poezja. O tym także mówi Dwukropek. O chwilowości, przemijalności i o tym, że największe znaczenie ma niejednoznaczność, bo jednoznaczność oznacza śmierć poezji. Jej życie i żywioł to wielość sensów, wiele sposobów mówienia o sobie i o świecie, nieustające stawianie znaków zapytania. Dwukropek pojawia się dopiero na końcu. To miejsce na odpowiedź świata. To milczenie, które jest jego jedyną odpowiedzią.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoa5.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/

| 2012-02-14
Przeczytana: 28 lutego 2006

Teoria względności

Rafał Ziemkiewicz napisał kiedyś, że wyrazem jego pamięci wobec zmarłego pisarza jest lektura – choćby wyrywkowa – któregoś z jego dzieł. Śmierć Wisławy Szymborskiej wywołała u mnie taki właśnie odruch. Sięgnąłem po przeczytany przed kilkoma laty tomik „Dwukropek”, by raz jeszcze poczuć klimat tej poezji...

Nawiasem mówiąc, liryka była zawsze moją słabą stroną. W czasach szkolno-studenckich niewiele czytałem, bo nie rozumiałem, a nie rozumiałem, bo za mało czytałem. Błędne koło. Prozę przyswajałem znacznie łatwiej (tak jest do dziś). Wiele wody musiało upłynąć, zanim zacząłem poezję czytać, smakować, pojmować (mam nadzieję) jej sensy, zanim poczułem potrzebę obcowania z myślowym skrótem, metaforą, mistrzowską zwięzłością lirycznej frazy, zanim się okazało, że mam swoich ulubionych poetów. Szymborska do nich nie należała, choć doceniam pozorną prostotę jej języka, który sprawia, że czyta się ją łatwiej i chętniej, niż np. Miłosza czy Herberta. A co za tym idzie...

Renkloda | 2014-08-20
Przeczytana: 2014 rok

Jeśli miałabym do czegoś porównać wiersze Szymborskiej, to do monumentalnego obrazu, bo dopiero bardziej szczegółowa analiza wywołuje w nas podziw, gdyż zdajemy sobie sprawę, że każdy detal jest wykonany z dużą precyzją i ma istotne znaczenie.
Czas spędzony z tomikiem "Dwukropek" był po prostu czasem niezwykłym i wartościowym.

Olala | 2011-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2011

Ta ksiązka to moja kolejna porcja zachwytów nad twórczością pani Szymborskiej.Jej twórczość wciągneła mnie niesamowicie i czuję wręcz codzienną potrzebę przeczytania chociażby jednego jej wiersza.
Szkoda tylko, że te tomiki są takie cieniutkie, ale czytam je po kilka razy...
No i teraz zabieram się za stare wydanie jej poezji-wierszy jest tam przeszło setka;-)

Michał | 2010-10-12
Przeczytana: 12 października 2010

Ten tomik uczy... dystansu. Jest pełen pięknych i mądrych słów.

Donnie | 2012-01-02
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Kolejny tom wierszy, który znowu zaskakuje pomysłowością autorki. Każdy wiersz ma swój osobliwy charakter.
Wisława Szymborska nawiązuje w ostatnim wierszu do swojego wcześniejszego tomiku słowami: "Właściwie każdy wiersz mógłby mieć tytuł 'Chwila'".
W ciekawy sposób poetka ujmuje temat przemijania (np. "Wypadek drogowy", "Wywiad z Atropos", "Nazajutrz - bez nas"). Ten trzeci interpretuję jako opis etapów w pogodzeniu się ze śmiercią jakiejś bliskiej osoby, gdzie porównana jest do opisu prognozy pogody.
Poruszył mnie wiersz "Uprzejmość niewidomych", w którym zdałem sobie sprawę, jak trudno jest dotrzeć poezją do osób niewidomych, szczególnie do tych, którzy niewidomi są od urodzenia. Bardziej można zdać sobie sprawę z trudnościami, jakie te osoby muszą napotykać. Dzięki temu można ich bardziej zrozumieć i utożsamić się z nimi.
Bardzo humorystyczne i interesujące zakończenie na ostatniej stronicy, połączone z ostatnim wierszem "Właściwie każdy wiersz", który zamyka cały tomik...

Twisty | 2014-01-11

Poezja to słowa. Słowa niezwykłe, bo trafiają wprost do naszego serca - siejąc tam zamęt, do naszego ducha - przynosząc tam spokój oraz do naszego umysłu - powodując gonitwę myśli.
Trudno jest ocenić poezję, bo to sprawa bardzo osobista, wręcz intymna.
Jeśli chodzi o mnie to twórczość Szymborskiej od razu do mnie przemówiła. Jest jak stary, dobry przyjaciel - nie muszę często do niej zaglądać, wystarczy mi, że jest zawsze pod ręką i kiedy będę potrzebować uczty dla ducha i umysłu - to sięgnę po którykolwiek tomik Wisławy i wolna od trosk zanurzę się w jej słowach. Pięknych, mądrych i niezwykle zwykłych... jeśli wiecie, o co mi chodzi ;)

Wrocławski_Rynek | 2016-06-15

Pamiętam, że w liceum na języku polskim elementem jakiegoś zadania domowego było wybrać swój ulubiony wiersz. Dostaliśmy wtedy sporo czasu, więc mogłem się solidnie nad tym zastanowić. Wiersze Wisławy Szymborskiej podobały mi się od dawna. Uznałem wtedy wiersz "Nieobecność" za najpiękniejszy, jaki miałem okazję poznać. I do tej pory jest dla mnie niezrównanym wzorem poezji. To mój zwycięzca w kategorii pięknego słowa. Nie próbuję tego wiersza polecać, tak samo jak nie namawiam do preferowania białej czekolady w stosunku do gorzkiej, bo wiem, że jest to kwestia wrażliwości kubków smakowych :)

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

hasiek | 2010-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2010

Wiersze Szymborskiej zawsze dają do myślenia. Za każdym razem odkrywa się w nich coś nowego. Nie trzeba rozumieć, "co poeta miał na myśli", bo każdy odnajdzie w tej poezji swoją prawdę i swoją interpretację.

Shino11 | 2014-11-28

Jestem rozczarowana.
Spodziewałam się czegoś więcej.

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.