Egzorcyzm. Okultyzm i zjawiska paranormalne

Okładka książki Egzorcyzm. Okultyzm i zjawiska paranormalne Jose Francisco C. Syquia
Okładka książki Egzorcyzm. Okultyzm i zjawiska paranormalne
Jose Francisco C. Syquia Wydawnictwo: Esprit poradniki
poradniki
Exorcism. Encounters with the Paranormal and the Occult
Esprit
2016-06-06
2016-06-06
Edyta Stępkowska
egzorcyzm ksiądz okultyzm zjawiska paranormalne

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

Prawdziwe słowo na niedzielę. Książkę napisał ksiądz, który nie potrafi być obiektywny, tak więc jego "Egzorcyzm" to tak naprawdę zestaw przemyśleń katolickiego konserwatysty, który czepia się alternatywnych opcji kulturowych i książek fantastycznych. Nie ma to tamto, istne poletko szatana, ta fantastyka.

Co do samych egzorcyzmów ksiądz jest już nieco bardziej użyteczny, że tak powiem. Myślę, że jego relacje można uznać za autentyczny wgląd w pracę egzorcysty, chociaż zainteresowani tematem dużo więcej wyciągną z książki "Obrzęd. tajemnice współczesnych egzorcystów" .

Co do samych egzorcyzmów ksiądz jest już nieco bardziej użyteczny,...

Bardzo dobra książka. Można się dużo dowiedzieć o Filipinach i występujących tam wierzeniach. Wszystkie książki/filmy o egzorcyzmach pokrywają się więc coś musi być na rzeczy. Nie ma tu jakichś strasznych historii. Książka przedstawia typową pracę egzorcysty.

Na temat egzorcyzmu powstało wiele filmów, książek i chyba nawet słyszałam piosenki.
A jak jest naprawdę?
Książka "Egzorcyzm" pochodzi z mało zachęcającego dla niektórych osób przewodników i książek religijnych. Ja znalazłam w niej jednak wiele opisanych historii osób opętanych, tych, które natknęły się na prawdziwe zło (w dodatku to prawdziwe historie!),dlatego książka nie była dla mnie absolutnie nieciekawa.

"Egzorcyzm", mimo że nie pisane były łatwym językiem (bo jednak jest to dość ambitna pozycja) i czasem musiałam się zatrzymać, żeby nad pewnymi rzeczami się zastanowić, nie był dla mnie czymś w rodzaju "muszę przeczytać, ale raczej CHCĘ".
W książce nie ma akcji, nie ma jako takiej fabuły- są lekcje, rozważania, nauki.Opisy historii, których Ojciec był świadkiem.

Pewnie wielu z was odpuści sobie lekturę tej książki- a ja to rozumiem. Nie jest to pozycja, po którą można sięgnąć od tak.
Odpowiedzcie sobie jednak na kilka pytań.
Ilu z was jednak wierzy w duchy? Ile osób wypowiedziało sformułowanie "nawiedzony dom"? Pewnie całe mnóstwo! Ja też znam kilka budynków, w których straszy (w jednym nawet spędziłam noc),ale co gdyby to była prawda?
Gdyby w nocy ktoś dusił was?
Gdyby szklanki się ruszały?
Gdyby osoba, która jest łagodna, nagle zaczęła robić rzeczy do siebie niepodobne?
Wiedzielibyście co zrobić? Do kogo się zwrócić? Jak się modlić?

Zdaję sobie też sprawę, że wielu z nas nie traktuje "tych rzeczy" poważanie.

Duch? Na pewno Kacper!
Poltergeist? Głośny duch?
Dusiołek? To u Leśmiana!

Często zbywamy takie sprawy, nie zajmujemy się duchowym wymiarem... A warto.

Warto przysiąść.
Skupić się.
Pomyśleć.
Zastanowić.

Kiedy zaczynałam książkę nie spodziewałam się aż tak dokładniej relacji kapłańskiej. Książka bardzo subiektywnie pisana z punktu widzenia księdza egzorcysty.
W książce spotkałam się nie tylko z tym, jak ksiądz postrzega Egzorcyzm, ale i z tym jak świat postrzega Egzorcystów. Otóż okazuje się, że i w zamkniętej kapłańskiej społeczności są pewne widoczne tematy tabu - bo o Egzorcyzmach i Egzorcystach rzadko mówi się otwarcie. Okazuje się też, że wielu księży po prostu się na tym nie zna!

Miałam ogromny problem, żeby książkę przenieść na realia polskie, niestety, ale to chyba tylko dlatego, że dotychczas poznałam tylko jednego kapłana, który sprawę opętania, zła, potraktowałby z należytą powagą.

A jednak:

Polecam tę książkę każdemu, kto ma świadomość istnienia Boga.
Początek może być dla was trudny, ale dalej jest już tylko lepiej. Polecam!

Więcej na:

Recenzja również na: https://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

A jak jest naprawdę?

Odpowiedzcie sobie jednak na kilka pytań.

Gdyby w nocy ktoś dusił was?
Gdyby szklanki się ruszały?
Wiedzielibyście co zrobić? Do kogo się zwrócić? Jak się modlić?

Zdaję sobie też sprawę, że wielu z nas nie traktuje "tych rzeczy" poważanie.

Duch? Na pewno Kacper!
Poltergeist? Głośny duch?
Dusiołek? To u Leśmiana!

Często zbywamy takie sprawy, nie zajmujemy się duchowym wymiarem... A warto

Warto przysiąść.

Skupić się.

Pomyśleć.

Zastanowić.

A jednak:

Polecam tę książkę każdemu, kto ma świadomość istnienia Boga.

Początek może być dla was trudny, ale dalej jest już tylko lepiej. Polecam!

Recenzja również na: https://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

• Ezoteryka