Danina. Nowoczesna baśń

Cykl: Modern Faerie Tales (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Tithe

Szesnastoletnia Kaye jest współczesną koczowniczką. Uparta i niezależna, podróżuje z miasta do miasta z zespołem rockowym swojej matki, póki złowróżbne wydarzenie nie zmusi jej do powrotu w rodzinne strony. Tam, w przemysłowym krajobrazie New Jersey, Kaye odkrywa, że stała się pionkiem w odwiecznej walce o władzę między dwoma rywalizującymi królestwami skrzatów walce, która może się skończyć jej śmiercią.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie

źródło okładki: Wydawnictwo Dolnośląskie

electric_cat | 2013-03-27
Przeczytana: 26 marca 2013

"Daninę", jako miłośniczka nurtu urban-fantasy, przeczytałam niemal w jeden dzień. Ułatwiał mi to prosty język, co do którego niekiedy nasuwały mi się sugestie: no weź to kobieto nieco przykomplikuj. Odniosłam również wrażenie, że autorka na siłę stara się gonić akcję, traktując po macoszemu większość opisów oraz mniej istotnych dla głównej osi fabuły zdarzeń. Niekiedy ciężko było wbić mi się w klimat opowieści, najpierw "młoda gniewna" wrzuca skacowanej matce do butelki z piwem peta, potem momentalnie się przeprowadzają, a potem Kaye już przesiaduje z Janet. Myślę, że możnaby tu wrzucić chociaż kilka epizodów, może coś z koncertów Elen, samozwańczej gwiazdy. Poza tym, jako "mangowca w stanie spoczynku", zirytował mnie błąd rzeczowy umieszczony w tej książce.

Całość tekstu pod adresem:

Lilianne | 2010-10-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka ma odrobinę młodzieżowy styl, co może być dużym plusem. Bardzo fajnie się czyta, lekko i przyjemnie. Świetna fabuła - magicznie nowoczesna, lecz nieprzesadzona. Ogólnie rzecz biorąc, wciąga. A to się chwali.

Okładka „Daniny” przyciągnęła mój wzrok. Zdecydowanie postacie na jej tle oraz papieros w ręku dziewczyny ze skrzydłami dodaje jej charakteru. Okładka ta oryginalnością zdobyła moje serce.
„Danina” to pierwsza książka o tematyce elfów/skrzatów jaką przeczytałam. Jako, że te zagadnienie z literatury fantastycznej było mi przedtem obce, może poza bajkami z dzieciństwa, książka przyciągała mnie jak magnes.
Na początku książki odczuwałam pewne zniesmaczenie. Matka głównej bohaterki wywoływała we mnie właśnie te uczucie. Po pewnym czasie, gdy przyzwyczaiłam się do tego że dzieło pani Black ma inny charakter niż to co obecnie spotyka się najczęściej, zaczęłam odczuwać radość z czytania.
W „Daninie” ujęło mnie to, że nie jest to taki typowy, zbudowany na obecnym schemacie paranormal. O dziwo nie mamy tu trójkąta miłosnego. Po przeczytaniu książki wysunęłam wniosek, że warto czasem przeczytać trochę starszej fantastyki dla porównania z tym co serwuje nam dzisiaj rynek.
Książka mimo małej...

mroowkojad | 2011-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wciągnęła mnie. Gałąź,która okazała się strzałą,czarny koń wychodzący z kałuży,wyrodna matka,alkohol i papierosy. Ciężka sprawa. Dla fanów science fiction w sam raz.
Po 30 stronach czytania skończyłam.

Ciekawa, wciągająca baśń o elfach i wróżkach dziejąca się we współczesnym świecie. Czyta się ją szybko, przyjemnie. Ciekawa akcja. Komuś, kto lubi takie klimaty może się spodobać.

nat | 2011-01-12
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Cóż... Dostałam od przyjaciółki. Czytało mi się bardzo dobrze biorąc pod uwagę świąteczny klimat w rzeczywistości i magiczny w świecie książki. :)

To pierwsza książka tej autorki i z tego gatunku (fantastyka, baśń o elfach, skrzatach itp) jaką przeczytałam. Nigdy nie byłam przekonana do takiej literatury, ale postanowiłam to zmienić, bo czasami kryminały mogą nudzić (nie treść, ale tzw przesyt czytania większości książek z tego gatunku).
Do lektury tej książki zachęcił mnie ciekawy opis na okładce. Treść okazała się ciekawa,chociaż momentami nudna. Zakończenie trochę przewidywalne, ale może nie każdy się domyśli.
Podsumowując gatunek mnie zaciekawił i na pewno coś jeszcze z tej kategorii przeczytam żeby sobie porównać.
Polecam dla zapoznania się z tego typu lekturami.

dhampirka19 | 2013-01-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Niesposób zliczyć ile się nachodziłam żeby kupić Waleczną, ale było warto.
Z Daniną co prawda nie było już takiego kłopotu, ale kontynuacja w
Polsce się też nie ukazała...

Edith | 2011-05-31
Przeczytana: 2010 rok

Musze się przyznać ze sięgnęłam po nią ze względu na okładkę. No ale w tym wypadku powiedzenie "nie sądź książki po okładce" niestety się sprawdziło... Niby powinno być wszystko ok, baśniowy klimat, magiczne stworzenia, zbuntowana nastolatka w roli głównej bohaterki. Słowem świetny przepis na fantasy. Klimat jednak mnie nie wciągną a bohaterka przez znaczną część akcji po prostu irytowała...

Raven | 2015-01-18

Powieść specyficzna i na pewno wielu osobom się nie spodoba. Na początku nie podobał mi się język, jednak wraz z kolejnymi stronami doszłam do wniosku, że idealnie pasował do powieści. Warto przeczytać, bo jest inna. Może nie jest arcydziełem jednak ma swój urok.