Między światem dostępnym zmysłom a transcendencją. Kanta krytyka rozumu jako próba nowego ufundowania metafizyki

Okładka książki Między światem dostępnym zmysłom a transcendencją. Kanta krytyka rozumu jako próba nowego ufundowania metafizyki Artur Banaszkiewicz
Okładka książki Między światem dostępnym zmysłom a transcendencją. Kanta krytyka rozumu jako próba nowego ufundowania metafizyki
Artur Banaszkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego filozofia, etyka
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375258721
Tagi:
Filozofia Kant Krytyka czystego rozumu metafizyka
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
32
19

Na półkach: ,

Książka poświęcona jest analizie pojęcia i kształtu, jaki przybiera w myśleniu Kanta metafizyka. Autor wyraźnie zrywa z dominującym w dzisiejszych interpretacjach obrazem filozofii Kanta jako jedynie ugruntowania poznania naukowego i powraca, by tak rzecz, do źródłowego kontekstu, w jakim rodziła się ta filozofia. Źródłowego w dwojakim znaczeniu - historycznym, zbliżając się do sposobu odczytania tej filozofii przez Kantowi współczesnych i przez niewiele późniejszych niemieckich idealistów oraz źródłowego w znaczeniu metafizycznym, to jest kontekstu archetypicznych potrzeb ludzkiego rozumu i jego podstawowych pytań. Wedle interpretacji Banaszkiewicza, z którą nie sposób się nie zgodzić, ludzki rozum posiada potrzebę metafizyczną, przez co właściwe jest nazywanie człowieka "homo metaphysicus" i poszukuje odpowiedzi na istotne dla niego pytania: o istnienie Boga i o nieśmiertelność duszy. W tym sensie próba ukonstytuowania metafizyki naukowej, a więc realizacja tkwiącej w człowieku potencjalności, do którego to ukonstytuowania ma wieść "Krytyka czystego rozumu" jest de facto realizacją człowieczeństwa. Dlatego też mógł sprowadzić Kant wszystkie pytania filozoficzne do tych trzech: "co mogę wiedzieć?, co powinienem czynić?, czego mogę się spodziewać?" - które są jednocześnie jednym, pierwotnym pytaniem, "kim jest człowiek?".
Autor nie ogranicza się w swym badaniu do analizy jedynie "Krytyki czystego rozumu", ale sięga również do autorów, z których dzieł metafizycznych Kant korzystał - do Baumgartena, do Wolffa i innych, a także przywołuje słabo w Polsce znane prywatne zapiski Kanta - "Reflexionen", transkrypcje z jego wykładów oraz inne paralelne dzieła, tak przedkrytyczne, jak i współczesne tzw. okresowi krytycznemu. Rozprawa Banaszkiewicza pisana jest pięknym literackim językiem (co pisząc o Kancie wcale nie jest takie proste),wykazując przy tym liczne wpływy języka, jakim posługiwał się w swym tłumaczeniu Ingarden (np. słowo "zaródź"). Praca nie jest beznamiętna, lecz wykazuje polemiczny temperament autora, przez co czyta się ją naprawdę nieźle; do tego co kilka stron pojawiają się dowcipne akcenty, wywołujące z konieczności uśmiech na twarzy czytelnika, jak chociażby obraz Kanta piszącego jako pisarz prywatny, prywanie dla siebie prywatną wersję metafizyki.
Książka absolutnie godna polecenia, zarówno dla kantystów, jak i dla wszystkich szerzej zainteresowanych historią filozofii i w ogóle samym myśleniem.

Znaczenie dzieła: 7/10
Wyrażone poglądy: 9/10
Styl pisarski: 8/10
Przyjemność z lektury: 8/10

Książka poświęcona jest analizie pojęcia i kształtu, jaki przybiera w myśleniu Kanta metafizyka. Autor wyraźnie zrywa z dominującym w dzisiejszych interpretacjach obrazem filozofii Kanta jako jedynie ugruntowania poznania naukowego i powraca, by tak rzecz, do źródłowego kontekstu, w jakim rodziła się ta filozofia. Źródłowego w dwojakim znaczeniu - historycznym, zbliżając...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także