All you need is love. Sceny z życia kontrkultury

Okładka książki All you need is love. Sceny z życia kontrkultury
Jerzy Jarniewicz Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2016-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-12
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324043132
Tagi:
kontrkultura
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
68 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
350
350

Na półkach: ,

Erudycyjne i pretensjonalne. Bryk z kontrkultury dla dzieci z dobrych domów i pozujących na buntowników–intelektualistów licealistów i studentów młodszych lat. Inteligent siedząc za biurkiem i studiując źródła oraz (to bardzo pretensjonalne) zdjęcia, próbuje zgłębić istotę amerykańskiej i brytyjskiej kontrkultury lat 60. zwłaszcza hipisowskiej rewolucji 1968–69 . Gruntowne wykształcenie sprawia, że jest doskonały, kiedy sięga po jej filozoficzne i społeczne korzenie, prądy ideowo–polityczne oraz następstwa. Gorzej, gdy zaczyna analizować psychikę szarych uczestników oraz przygrywających im gwiazd rocka. Jak to inteligent, zakłada, że ludzie których lubi i szanuje są równie (no może prawie) inteligentni i wrażliwi jak on. Nie wychodzi tu poza wyświechtane tropy i schematy, a swoim ulubionym wykonawcom, zwłaszcza członkom The Beatles nadaje cechy wręcz boskiego geniuszu. Ci beatlesi to zresztą, paradoksalnie, najmocniejszy i najsłabszy element tej książki. Najmocniejszy, bo błyskotliwa i śmiała teoria Jarniewicza dotycząca piosenki „All You Need Is Love”, to najlepsza praca krytyczna dotycząca popkultury jaka pojawiła się w Polsce od co najmniej ćwierćwiecza. Szkoda, że kolejna – tym razem chodzi o „Give Peace A Chance” Lennona – jest już tylko jej powieleniem. Najsłabszym, bo Jarniewicz – bezkrytyczny fan „czwórki z Liverpoolu” – uznaje The Beatles za punkt centralny hipisowskiej rewolty zapominając o zdecydowanie ważniejszych dla amerykańskich hipisów amerykańskich zespołach. Grateful Dead poświęca kilka zdań. Jeszcze mnie Janis Joplin i Jefferson Airplane. The Doors wymienia tylko w kontekście śmierci Jima Morrisona zaś nazwa The Band pojawia się tylko raz. Zresztą z gwiazdami Jarniewicz ma wyraźnie problem. Eseje dotyczące Boba Dylana i Leonarda Cohena dotyczą ich albumów z początków XXI w., a co za tym idzie opowieść o ich wpływie na hipisów jest bądź zbyt pobieżna (Dylan) lub – najdelikatniej mówiąc – mocno przesadzona (Cohen). Obecność w tym zbiorze eseju o Patti Smith jest po prostu błędem merytorycznym. To Wielka dama punk rocka – muzyki następnej dekady. Fakt, że miała w pokoju plakat The Doors i ceniła Dylana to zdecydowanie za mało, by ją wiązać z kontrkulturą 67–69.
Jednak największym problemem tej książki jest bardzo mocno wyczuwalne poczucie niemożności autora. Jarniewcz sprawia wrażenie gościa też chciały się zbuntować, postrajkować, jak w 1981 na Uniwersytecie Łódzkim, ale nie ma już (a może nigdy nie miał) cojones – za wygodnie mu w kapciach i zarabianie sentymentalnym mędrkowaniem o młodzieżowych rewoltach.
W tej opowieści o miłości i rock’n’rollu miłości, tej bezkrytycznej, jest o wiele za dużo. Od tej słodyczy robi się mdło. Rock’n’rolla za to nie ma tu w ogóle.
Rzecz dla pozujących na erudytów hipsterów z kawiarni w centrum miasta. Dziewczęta lubiące chłopców o chmurnym spojrzeniu mogą się złapać na ich recytację tekstów Jarniewicza. Na szczęście nie mam córki.

Erudycyjne i pretensjonalne. Bryk z kontrkultury dla dzieci z dobrych domów i pozujących na buntowników–intelektualistów licealistów i studentów młodszych lat. Inteligent siedząc za biurkiem i studiując źródła oraz (to bardzo pretensjonalne) zdjęcia, próbuje zgłębić istotę amerykańskiej i brytyjskiej kontrkultury lat 60. zwłaszcza hipisowskiej rewolucji 1968–69 . Gruntowne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    163
  • Przeczytane
    87
  • Posiadam
    49
  • Literatura polska
    2
  • 2019
    2
  • Papier
    2
  • Literatura polska
    2
  • 2018
    2
  • Ulubione
    2
  • Literatura faktu
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki All you need is love. Sceny z życia kontrkultury


Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także