W.B. Yeats

Wydawnictwo: Faber and Faber

W. B. Yeats (1865-1939) was not only Ireland s greatest poet but one of the most influential voices in world literature in the twentieth century. His extraordinary work, in the words of this volume s editor Seamus Heane.

Marysieńka | 2011-03-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Poezji nie można oznaczyć jako przeczytaną, po poezję się sięga w zależności od nastroju, od potrzeby serca, ducha...Czytuję poezje różnych poetów, Yeats jest jednym z moich ulubionych...Trudno generalnie zaopiniować całość, gdy przeczytało się zaledwie małą cząstkę ale w przypadku tego poety - w moim odczuciu doskonałość w każdym wierszu...Niestety, nie mogę czytać w oryginale, nie znam języka ale dostępne polskie przekłady oddają ducha i charakter tej poezji...To prawdziwa perła tego gatunku literackiego, wręcz unikatowa...Każdy powinien "poczytać" Yeatsa, niezwkle wzbogaca naszą duszę...naszą wrazliwość...
a to mała próbka;

Gdybym miał niebios wyszywaną szatę
Z nici złotego i srebrnego światła,
Ciemną i bladą, i błękitną szatę
Ze światła, mroku, półmroku, półświatła,
Rozpostarłbym ci tę szatę pod stopy,
Lecz biedny jestem: me skarby - w marzeniach;
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy;
Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach.

Zuzanna Kołodyńska | 2014-04-27

Poezja to magia do której zaglądamy jak jesteśmy samotni czy przygnębieni (ale nie zawsze). Jeśli się naprawdę wczujesz to możesz jej dotknąć i posmakować świata, który jest dla nas obcy. Najwybitniejszy irlandzki poeta dwudziestego wieku, uświadomił, że poezja nie jest nam obca i każdy może się od niej uzależnić pomimo wieku.

Au-une | 2012-05-30
Kasia | 2012-02-18