City of the Sun

Okładka książki City of the Sun David Levien
Okładka książki City of the Sun
David Levien Wydawnictwo: Corgi Cykl: Frank Behr (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Frank Behr (tom 1)
Corgi
2009-02-26
2009-02-26

Moim skromnym zdaniem nie wystarczy osadzić fabuły wokół przemocy wobec dzieci, żeby z kryminału zrobić z niego "mroczny thriller", jak zachęca okładka. Pod tym względem totalne rozczarowanie.

Nie powiedziałabym też, żeby książka jakoś szaleńczo trzymała w napięciu. Następuje porwanie dziecka, a potem czytelnik towarzyszy detektywowi Behrowi oraz ojcu chłopca w jego poszukiwaniach. Nie ma tu też zagadki do rozwiązania, książka nie wymaga myślenia, kojarzenia faktów, czyta się szybko i - mimo braku napięcia - całkiem przyjemnie.

Jeśli ktoś lubi klasyczne kryminały o twardych detektywach z przeszłością, którzy i potrafią sprytnie coś wymyślić, i złamać parę żeber, będzie zadowolony. Ja spodziewałam się odrobinę czegoś bardziej mrocznego i emocjonującego.

Lubię tę książkę, często wracam do niej myślami...

Lubię tę książkę, często wracam do niej myślami...

Na okładce książki napisane jest 'mroczny thriller' i różne opinie jak bardzo ta historia trzyma w napięciu itd. Znowu uwierzyłam że tak będzie ale znowu co do tego nie mogę się się niestety zgodzić. :( Wcale nie oznacza, iż ta książka jest nudna. Wręcz przeciwnie jest BARDZO fajna ;) Dlatego też BARDZO szybko ją przeczytałam. *_* Nie powiem, spotkałam się z lepszymi thrillerami. Nadal ją jednak mogę polecić wszystkim. Właściwie to PRAWIE wszystkim bo niektórzy nie tolerują gdy w książce jest sporo przekleństw. ;)

„ Miasto Słońca” – to debiutancka powieść kryminalna Davida Leviena , jednego z najbardziej znanych współczesnych scenarzystów i producentów filmowych w Hollywood. Powieść otwiera cykl przygód sympatycznego detektywa Franka Behra. Powieść stała się bestsellerem , a autora zaliczono do grona najlepszych przedstawicieli gatunku, porównując jego styl do Lehane’a , Cobena.
„ Miasto Słońca” to głęboko poruszająca historia porwania dwunastoletniego chłopca - Jamie Gabriela, który wsiadając rano na rower, aby rozwieść gazety na przedmieściach Indianapolis nie powrócił do domu. Prowadzone przez lokalną policję śledztwo przez ponad rok nie przynosi efektów. Ojciec chłopca zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa – Franka Behra, znanego ze swej uczciwości i uporu działania, również doświadczonego przez los po stracie syna. Razem wyruszają w podróż do Meksyku, Ciudad del Sol, Miasta Słońca odkrywając przerażający łańcuch mrocznych tajemnic i zbrodni.
Thriller psychologiczny, o wielu wątkach – mroczny, wciągający w fabułę powieści.

„...

"Matki wiele rzeczy czują szybciej"
Poznajemy przyjemnego czternastolatka, Jamiego Gabriela, podczas porannych przygotowań do pracy - chłopak przed szkołą rozwozi gazety. Nastolatek wsiada na rower, zarzuca sobie torby z gazetami na ramiona i jedzie... prosto w ręce porywaczy. To Carol, matka chłopaka, pierwsza przeczuwa, że coś się stało. Coś bardzo, bardzo złego.
Po kilku dniach policja wciąż nie ma żadnych tropów. Nie było żądania okupu. Nigdzie nie ma śladu chłopca. Policjanci mydlą zrozpaczonym rodzicom oczy, ale ostatecznie wzruszają ramionami.
"Czasami ojcowie wolą nie wiedzieć"

Paul, w skrajnej już desperacji, po trzynastu miesiącach od zaginięcia syna, zwraca się o pomoc do Franka Behra, prywatnego detektywa, eks-gliny. Behr (z początku niechętnie) przyjmuje zlecenie. On jeden zajdzie znacznie dalej, niż wszyscy policjanci, którzy obiecali Gabrielom pomoc razem wzięci.

Nie chcę zdradzić zbyt wiele, więc dodam jedynie, że ta z pozoru beznadziejna sprawa doprowadzi Paula i Franka do grubszej afery, w której będą mieli do czynienia ze złem, które ewoluowało na wyższy poziom.
"Miasto Słońca" to rewelacyjne połączenie powieści sensacyjnej, thrillera, kryminału, powieści szpiegowskiej i... obyczajowej. Obok wartkiej akcji płyną leniwym nurtem wątki poboczne: rozpacz rodziców, mroczna historia detektywa, obiecująca randka i przykry, powolny rozpad małżeństwa. W pewnym momencie odkrycie, co się stało z Jamiem, staje się obsesją Paula, a i Carol potrzebuje jakiegoś closure. Rodzice są przekonani, że chłopiec nie żyje. Ale potrzebują pewności i wiedzy, co się z nim właściwie stało. Dotarli już do tego miejsca, w którym każda wiadomość jest darem, nawet ta najmroczniejsza.

Doprawdy nie wiem, co jest tak wybitnego w tej powieści. Scenariusz - przyznaję, dość hollywoodzki, finał - dość pospieszny, cała fabuła - dość wtórna. Może fakt, że przez pryzmat samego śledztwa poznajemy bliżej samego detektywa, który jest istotnie najciekawszą postacią powieści, a porządne tło obyczajowe pozwala na maksymalne wczucie się w historię. Dopingujemy bohaterom, trzymamy za nich kciuki, śledzimy ich losy z wypiekami na twarzy. Podejrzewam, że to właśnie treść, sposób prowadzenia akcji, lekkie pióro autora sprawiają, że nie można się od książki oderwać. W każdym razie ja nie mogłam, a napięcie... jak to się mówi? Można było je nożem kroić? ;) Nawet jeśli się tak nie mówi, to z pewnością podczas czytania "Miasta Słońca" napięcie nie odpuszczało ani na momencik, na stronę, ani nawet na maleńki akapicik ;)
"Miasto Słońca to trzymający w napięciu thriller w stylu Dennisa Lehane'a i Michaela Connelly'ego, polecany przez samego Harlana Cobena"
Czy thriller to nie wiem. Ale choć raz okładka nie kłamie.

David Levien jest scenarzystą, który ma na koncie takie cuda jak Oceans' Thirteen, Hazardziści czy Ława Przysięgłych, a "Miasto Słońca" to jego literacki debiut.
Proszę państwa, to ja poproszę same takie debiuty.

"Matki wiele rzeczy czują szybciej"
Po kilku...

Naiwne czytadlo na leniwa niedziele.

Naiwne czytadlo na leniwa niedziele.

Książka bardzo interesująca, taka jak lubię. Opisywana jako thriller, ja bym raczej uznała, że to kryminał, posiadający mroczny klimat i trzymający w napięciu.
Główny bohater – detektyw Frank Behr, stara się odnaleźć 12-letniego chłopca. Ma on swoje problemy, swoją mroczną tajemnicę, która zrujnowała mu życie. W momencie, w którym zaczyna rozumieć, że swojej rodzinie już nie pomoże, mobilizuje się, by wesprzeć innych i rozwiązać zagadkę zaginięcia chłopca, nawet jeśli finał poszukiwań okazałby się najbardziej dramatyczny.
W powieści przeraża fakt, że zło czai się wszędzie, że dotyka zwykłych ludzi i burzy ich dotychczasowe, spokojne życie, zmieniając je w piekło, że takie rzeczy dzieją sie wokół nas i mogą przydarzyć się każdemu. Fundament rodziny zostaje zachwiany, on i ona już nigdy nie będą tacy jak kiedyś, a wielki płomień ich miłości po prostu nagle gaśnie.
Książka bardzo dobrze napisana, błyskawicznie się ją czyta, więc oczywiście polecam do przeczytania w te chłodne już, jesienne wieczory, bo z pewnością rozgrzeje trzymając w napięciu do ostatniej strony. Życzę miłej lektury :)

1905

Od pierwszych stron czuć w tej książce ogromne napięcie. Zwłaszcza początkowe sceny są jak u Hitchcocka - maksymalne napięcie, które potem tylko rośnie. Obserwujemy chłopca i wiemy, ze zaraz stanie mu się coś złego i prosimy w myślach - nie jedź tam, dziś nie! A on jedzie...

Cały tekst u mnie na blogu:

Cały tekst u mnie na blogu:

bardzo fajna. literatura na poziomie.

bardzo fajna. literatura na poziomie.

19 / 2017

19 / 2017