Marek Hłasko na ekranie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM
Meehoow

Książka składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia życie i legendę Marka Hłaski, a szczególnie te fakty i opinie, które dotyczą filmu i sytuują autora Pięknych dwudziestoletnich w pozycji pierwszego tak osobliwego pisarza pokolenia'56, a przy tym pasjonata kina, autora dialogów i scenarzysty. Literacki temperament twórcy oraz miłość do kina sprawiły, że najbliżej mu było do tworzenia...

Literacki temperament twórcy oraz miłość do kina sprawiły, że najbliżej mu było do tworzenia scenariuszy. Na ich podstawie powstały znane adaptacje jego prozy. Analiza zrealizowanych w Polsce fabuł i etiud znalazła się w drugiej części książki.

Trzecia i ostatnia dotyczy legendy i filmowego portretu Marka Hłaski, opartego na filmach dokumentalnych poświęconych pisarzowi. Skonfrontowany on został z opowieściami i anegdotami krążącymi niezmiennie wokół ciągle jeszcze żywej legendy. Legendy młodego utalentowanego buntownika, prowadzącego bujne i tragiczne w swej wymowie życie i pisarza, który zdołał zaistnieć w historii polskiej kinematografii.

Ajdża | 2016-09-20
Na półkach: Teraz czytam