Więzy rodzinne

Wydawnictwo: Książnica

Spokojne życie rodziny angielskich farmerów burzy śmierć żony Robina Mereditha. Caro, z pochodzenia Amerykanka, nie pasowała do tego tradycyjnego klanu, ale jej śmierć pogrążyła wszystkich w smutku. Jej przybrana córka czuje się zagubiona, kipi w niej gniew przeciw wszystkim. Wkrótce po pogrzebie na farmę przyjeżdża londyńska przyjaciółka Caro, ekscentryczna Zoe.

Bosy | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

"...zmiany i troski, jak nawracający refren, życie, które miota człowiekiem jak na fali, odbiera, daje na powrót, czego byś się nigdy nie spodziewał; daje coś, czego nie oczekiwałeś, nawet nie wiedziałeś, że tego właśnie potrzebujesz, dopóki nie wpadło ci samo w ręce... Zmiana i strata. I rozwój. Tam, gdzie byś go nigdy nie oczekiwał. Bo dopóki się nie dozna straty, nie jest się przygotowanym na rozwój. "

Książka nie należy do łatwych, lekkich i przyjemnych. Śmierć Caro, żony Robina, matki Judy, pociąga za sobą wiele zmian w rodzinnym klanie farmerów, którzy od lat są przywiązani do miejsca, pracy i przyzwyczajeń, trosk i problemów. Każdy z bohaterów przeżywa swoje swoje sprawy, skrywając tajemnice, myśli, uczucia.Niespodziewane pojawienie się na farmie Zoe, koleżanki Judy, wprowadza zmiany, jakich nikt się nie spodziewał. Czy obca osoba może zrozumieć rozterki bohaterów? Czy przywiązanie do ziemi, tradycji wygra z innymi możliwościami? Czy walka z przeciwnościami może dać siłę?...

Anka | 2015-09-23
Przeczytana: 17 września 2015

Zaczęło się naprawdę nieźle i naprawdę się ucieszyłam, że mam przed sobą po prostu porządną powieść obyczajową, z ciekawymi bohaterami i dobrą akcją (a raczej: wyrazistymi emocjami, chociaż, faktycznie, sporo się dzieje). Ale niestety dalej nie było już tak dobrze, postaci stawały się lekko papierowe, w szczególności trudno było wytrzymać z Zoe, dziewczyną z innego świata, wnoszącą ferment w życie pełnych zahamowań i hołdujących konwenansom farmerów. Zoe zawsze tak bardzo wie, co powiedzieć i jak się zachować, że staje się zwyczajnie irytująca - ale to oczywiście tylko moja opinia. Dotarłam jednak do końca i to bez szczególnych problemów, więc pewnie dam jeszcze jedną szansę Joannie Trollope. Zwłaszcza, że sposób w jaki odmalowuje wiejskie realia, zdecydowanie liczy jej się na plus. Ach, i drugi plan też jest niezły.

Reasumując: warto sprawdzić, może akurat się spodoba?

Elżbieta | 2012-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Akcja rozgrywa się współcześnie na angielskiej farmerskiej wsi. I mieszkańców, i wielopokoleniową rodzinę łączą więzy osadzenia, praca, przyjaźń, związki uczuciowe mniej lub bardziej luźne. Pozorną sielskość burzy śmierć dwu członków rodziny i to zmusza do poważnych zmian i życiowych decyzji. Każda postać jest bogata charakterologicznie, trudna, bo autorce chodzi o uchwycenie bardzo skomplikowanych relacji rodzinnych. To godna uwagi powieść psychologiczna.

| 2011-08-17

Bardzo dobra historia, ciekawe zwroty akcji.

juskaize | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016