Zemsta kobiety w średnim wieku

Tłumaczenie: Izabela Kowalczyk
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Revenge of the Middle-aged Woman
83-921512-0-8
Zemsta, kobiety, wiek

Książka opowiada o 47-letniej Rose Lloyd, spełnionej w życiu osobistym i zawodowym matce dwójki dzieci, które niedawno rozpoczęły samodzielne, dorosłe życie. Bohaterka jest szefową działu książek w dodatku Digesta, mieszka wraz z mężem w Londynie i prowadzi spokojne, ustabilizowane życie. Dlatego Rose jest ostatnią osobą, która mogłaby podejrzewać, że jej mąż ma romans i zdecyduje się ją opuścić. Jeszcze większy szok przeżyje, gdy okaże się, że jego kochanka to ktoś z jej najbliższego otoczenia. Co może zrobić dojrzała, ustatkowana kobieta, którą nagle po 25 latach małżeństwa zostawia mąż, a cały jej świat wali się w gruzy? Rose Lloyd nieustannie wraca myślami do przeszłości, poszukując recepty na szczęście w każdej ze swoich życiowych ról: żony, kochanki, matki, przyjaciółki i w zawodowej roli edytora książek. Do roli porzuconej żony także trzeba dojrzeć, podobnie jak do nowego życia. Czy Rose poczuje się znowu potrzebną, atrakcyjną kobietą, gotową na nowe wyzwania? Jak poradzi sobie z bólem i rozpaczą? Czy szukanie odwetu jest niezbędne by wyrównać rachunki? Czy trzeba poczuć smak zemsty, aby znów być szczęśliwą? Motto tej książki mówi: „dobre życie jest najlepszą zemstą”. Lecz, czy na samym dnie rozpaczy można odnaleźć w sobie sposób na dobre życie? Książka E. Buchan to barwna opowieść, napisana bogatym językiem, pełna subtelnych obserwacji psychologicznych, unikająca moralizatorstwa i banalnych uogólnień. Opowiada ciekawą historię w sposób uniwersalny. Doskonała do czytania nie tylko przez kobiety w średnim wieku. Tę książkę pokochało już kilkaset tysięcy czytelniczek.

Na wstępie od razu napiszę, że to książka dla cierpliwego czytelnika. Nie spotkają tu nas szalone zawirowania bohaterów, nie przezyjemy ekscytacji ze spotkaniem z Rose, ale będzie nam dane obserwowanie bohaterki w trudnej, wręcz przełomowej sytuacji. Gdy rozstanie z partnerem następuje po 25latach, gdy sami dobiegamy w okolice 50-siątki to dopiero nie jest łatwe pogodzenie wszystkich faktów i uczuć, jakie nami targają w takim momencie.
Rose przeżywając obecną sytuację, odnosi się również do minionego czasu spędzanego z Nathanem i dorosłymi juz dziś dziećmi. Wspomina konkretne chwile z rodziną, ze znajomymi, co pokazuje bohaterów w różnym świetle. Konstrukcja sprawia, że dostajemy obrazy, zyskujemy szerszą perspektywę i możemy wydarzenia poddać własnym ocenom, nie tylko zdawać się na sprawy z punktu widzenia bohaterów.

Nathan po tylu wspólnych latach wypomina żonie poprzedniego partnera, wmawiając jej, że nadal coś czuje do tamtego. Zresztą utwierdza go w tym kochanka....

motyl43 | 2011-10-17
Przeczytana: 2007 rok

Książka z przesłaniem. Najlepszą zemstą jest... dobre życie ;). Polecam wszystkim stojącym na życiowym zakręcie i nie tylko. Nic nie zdenerwuje byłego partnera tak, jak to ,że doskonale radzicie sobie bez niego. Ku pokrzepieniu...

Paula | 2013-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 lipca 2013

Podchodziłam do tej książki z wielkim entuzjazmem. Widząc opis z okładki myślałam, że będzie to wciągająca, pełna zwrotów akcji książka. Niestety, jak to czasem bywa, okazało się zupełnie na odwrót. W zasadzie nic mnie nie zaskoczyło, czytałam na siłę, spodziewając się nagłego BUM, że w końcu zacznie się coś dziać, a tu... NIC, zupełnie. Tak naprawdę nie było nawet porządnego zakończenia. Starałam się coś z niej wyłuskać, ale nie dało rady. Strata czasu.

Ulka | 2011-04-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011

Wspaniała książka,dobrze napisana,zmuszająca do przemyśleń.Jest to druga książka tej autorki którą przeczytałam.Na pewno sięgnę po kolejną książkę tej autorki.Fantastyczny styl pisania.Zaskakujące zakończenie.

Książka jest świetnym studium kobiety zdradzonej i oszukanej. Takich historii opisanych było już wiele, ale i tak warto sięgnąć po tę pozycję, ponieważ autorka pisze bardzo fajnym językiem nie pozbawionym humoru.

Lilith59 | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Zemsta? Kpina już na okładce, książka mdła i bez żadnej akcji.Poradnik z bycia świętą.

Fragile | 2012-01-10

ale fakt - najlepszą zemstą na zdradzaczu jest własne fajne życie

Paula Dąbrowska | 2010-08-26

wspaniala

Poranek | 2014-11-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Książka opowiada o Rose Lloyd, którą po 25 latach małżeństwa mąż zostawił dla innej kobiety, jak się później okazało jej dwudziestoparoletniej asystentki. Autorka krok po kroku opisuje nam życie Rose, spogląda jej w przeszłość, poznajemy rodzinę i przyjaciół naszej bohaterki. Wiecie na czym polegała zemsta Rose? Nie miałam tego pisać, ale zmieniłam zdanie ;-) Na dobrym życiu po prostu. Ale czy to faktycznie takie proste? Przeczytaj, a się dowiesz!

Książkę dobrze się czyta, jest jednocześnie smutna i zabawna. Czas spędzony na czytaniu nie był stracony. Dobra, dla mnie czas spędzony na czytaniu nigdy nie jest stracony! ;-)

Zuzanna | 2014-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiem jak to jest - od lat trąbi się o tłumie biednych, bezrobotnych filologów. Rynek przesycony jest tłumaczami i redaktorami. W takim razie można chyba zatrudnić kogoś dobrego i taniego. Tymczasem wydaje się książkę pełną błędów, które pogłębiają jedynie wrażenie literackiej nędzy.