Zanurzona w ciszy

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
9788373196599

Poruszająca do głębi debiutancka powieść kanadyjskiej pisarki Frances Itani to po mistrzowsku opowiedziana historia życia głuchej kobiety, dziejąca się na dwóch kontynentach w przededniu Wielkiej Wojny.

darek_lask | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Piękna historia głuchej dziewczynki, potem kobiety, jej bliskich, znajomych, miasteczka i świata.
Kanada i jej realia na przełomie XIX i XX wieku, I wojna światowa, praca sanitariuszy widziana oczami Jima, to wszystko czyni "Zanurzoną w ciszy" czymś więcej, niż przeciętną, dobrze opowiedzianą historię.

Postać babci Mamo, prostej Irlandki, która dała sobie radę z czwórką dzieci w obcym kraju a potem zajęła się Granią, bardzo mnie wzruszyła.
Mamo kochała swoją wnuczkę mądrą miłością i tylko dzięki niej dziewczynka dostała szansę na godne życie.

Kasia | 2011-03-20
Przeczytana: 20 marca 2011

Po przeczytaniu opisu z okładki spodziewałam się fascynującej lektury. A tutaj lekko się zawiodłam. Nie ma nic niezwykłego w historii Grani. Tak naprawdę jest wiele książek opowiadających o rozstaniach i stratach ukochanych mężczyzn, którzy udali się na wojnę. U Itani kolejny raz pojawia się ten motyw plus historia dziewczynki, a potem kobiety, która nie słyszy.
Jakoś nie potrafiłam przywiązać się do głównej bohaterki, mimo że miała wszystko, co powinna mieć główna bohaterka. Nie pasowała mi narracja w czasie teraźniejszym. Podejrzewam, że taki miał być zamysł, jednak mi on nie podpasował.
Książkę oceniam tylko na dwie gwiazdki, ponieważ ewidentnie czegoś jej brakuje.

RaraAvis | 2013-01-19

"Zanurzona w ciszy" jest książką, która otwiera przed czytelnikiem inny świat. Świat wiecznej ciszy, w której tkwi mała, rudowłosa dziewczynka. Lektura tej powieści skłania do refleksji, pozwala nam bardziej otworzyć się na problemy ludzi niesłyszących. Dowiadujemy się, w jaki sposób postrzegają świat, definiują otaczającą ich rzeczywistość, jak radzą sobie z brakiem dźwięków. Przenosząc się o kilkanaście lat w przyszłość, w dorosłe życie Grani, widzimy jak bardzo głusi ludzie są podobni do słyszących; jednocześnie uświadamiamy sobie, jak bardzo się różnią...

Cieszę się, że przeczytałam tę książkę. Nie była najłatwiejszą lekturą, którą można pochłonąć w jeden wieczór: niekiedy, musiałam odkładać ją na półkę, żeby po prostu odpocząć. W nadmiarze bywała męcząca. Mimo to, podobała mi się. Przywiązałam się do Grani, było w niej coś tajemniczego, trochę nieuchwytnego, co bardzo mnie intrygowało. Lubiłam poznawać sposób jej myślenia,oglądać świat z jej punktu widzenia. Uważam, że warto...

książek: 1992

Książka sama w sobie nie jest zła, tylko nie podobały mi się w niej dwie rzeczy. Po pierwsze, narracja w czasie teraźniejszym, a po drugie, zbyt szybki skok w czasie trwania fabuły. Nie dokończyłam powieści, jednak w swoim czasie to zrobię.

8KR | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Frances Itani jest autorką czterech tomów opowiadań, poezji i książki dla dzieci, pisała także reportaże dla radia CBS. „Zanurzona w ciszy” jest jej debiutancką powieścią, dedykowaną babci, która straciła słuch jako półtora roczne dziecko w wyniku powikłań po szkarlatynie.

Grania traci słuch w wieku pięciu lat z powodu szkarlatyny. Jej matka modli się o cud. Wysyła córkę do normalnej szkoły. Dziewczynka jest szykanowana przez rówieśników z powodu swojej niepełnosprawności. Nie wie, co się dzieje na lekcjach, kiedy nauczyciele stoją tyłem do uczniów, wówczas nie może odczytać słów z ich twarzy. Grania jest bystra. Po paru latach, mama wysyła ją do szkoły specjalnej dla głuchych. Dziewczynka zostaje prymuską . Po skończeniu szkoły uzyskuje dyplom i rozpoczyna pracę jako pielęgniarka. Na swojej drodze spotyka Jima, zakochuje się w nim z wzajemnością. Młodzi biorą ślub. Potem Jim zaciąga się do wojska. Obiecuje ukochanej, że wróci cały i zdrowy.

Podczas czytania nasuwają się myśli...

anniana | 2012-05-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2009

Jedna z moich ulubionych, dała mi dużo do myślenia, ponieważ nie znam osób niesłyczących i przed jej przeczytaniem nie zastanawiałam się jak oni patrzą na różne kwestie...
Jak opisalibyście szum morza i wiatru albo odgłos spadających liści? :) Bohaterka Grania poznawała takie dzwięki z opowieści kochających ją ludzi.

Ana294 | 2013-09-10
Przeczytana: 02 września 2013

Początkowo nudnawa, to jednak kolejne karty zaciekawiły. Po raz pierwszy czytałam książkę przedstawiającą świat z perspektywy osoby niesłyszącej, co zdecydowanie było zaskakujące. Opis I wojny światowej poruszający, pokazuje bezsens cierpienia ludzkiego.

ant_07 | 2016-10-06
Monika | 2016-02-08