832272442X

ze wstępu Władysława Bartoszewskiego: Oficjalna wizytówka Macieja Rybińskiego, opatrzona nagłówkiem dziennika , Rzeczpospolita , określa zwięźle jego funkcję zawodową: komentator. Równie dobrze można by go określić mianem felietonisty czy kronikarza, gdyż jego faktycznie spełniana rola obserwatora, analityka, opisywacza, także diagnosty wydarzeń społecznych, gospodarczych, politycznych pozwala na dostrzeżenie wśród około pięciuset tekstów zawartych w tej książce wszystkich tych elementów twórczości dziennikarskiej. Gdybyśmy do tego dodali określenie satyryk, polemista, odpowiadałoby to jeszcze bardziej precyzyjnie roli Macieja Rybińskiego w naszym życiu tutaj i teraz. Dotyczy to zresztą nie tylko nas, Polaków przełomu stulecia, ale także relacji Polska zagranica.

Paweł Malinowski | 2014-02-18
PanParagraff | 2013-07-29