Moby Dick or the White Whale
8372204950
moby dick, fanatyzm, obsesja

Inne wydania

Bohater powieści, Izmael, zaciąga się wraz ze swym przyjacielem na wielorybniczy statek. Wkrótce okazuje się, że dla dowodzącego nim kapitana celem wyprawy jest zemsta na Moby Dicku, białym wielorybie, w walce z którym stracił nogę. Opowieść o szaleńczym pościgu za owianym legendą kaszalotem staje się okazją do odmalowania obrazu wielorybniczego rzemiosła. W tę przygodową fabułę wpleciona jest bogata, przede wszystkim biblijna, symbolika, za której sprawą utwór stał się uniwersalną przypowieścią o losie człowieka.

Sagittaire | 2016-10-22
Na półkach: Autor USA, Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2016

Ludzie zażywają dziesiątki rozmaitych lekarstw na bezsenność. O nierozumni! Po co truć się chemią, skoro wystarczy przed snem zaaplikować sobie kilkadziesiąt stron "Moby Dicka"! Rano, w południe, wieczorem, czy w nocy - skuteczność 100%. Że też nikt jeszcze nie opatentował tej genialnej metody. Oczyma wyobraźni już widzę apteki obłożone "Moby Dickami" i witryny apteczne, krzyczące tekstem reklam: "Arcydzieło literatury w służbie zdrowego snu" albo "Poczytaj Moby Dicka przed snem, a zaśniesz jak kamień w morzu", tudzież "Tran dla odporności, Moby Dick dla zdrowego snu".

Działanie nasenne tej książki na mnie nie znaczy absolutnie, że książka jest zła, czy nudna, bo absolutnie nie jest. Jest to powiedzmy pewien bonus, dodatek.

A o czym jest to dzieło wielkie?
Opowiada o SZALEŃSTWIE. Zresztą niezmiernie zgrabnie.

Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy - Pequod, dowodzony przez ponurego i tajemniczego kapitana Ahaba. Dla owładniętego szaleństwem dowódcy jedynym celem wyprawy...

Ettelea | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Ahoj szczury lądowe! Wracam do Was z długiego i wyczerpującego rejsu po oceanach naszego pięknego świata. Usiądźcie wszyscy wygodnie. Karczmarzu, polej nam grogu! Ja tylko zmyję zaschłą sól morską z ciała, ułożę potargane pasatami włosy i już spieszę do Was z morską opowieścią…

Wraz z Izmaelem (pływającym wcześniej na statkach handlowych) i Queeqegiem (sympatycznym dzikusem, wprawnym harpunnikiem) trafiłam na pokład „Pequoda”. Mieliśmy wyruszyć aby zapolować na wieloryby. Wiecie, jak cenny i potrzebny do życia jest ich tłuszcz. Cieszyliśmy się, że przeżyjemy ogromną przygodę, i że nasze harpuny zatopią się w morskiej kipieli ażeby dosięgnąć Lewiatana. Wszystko było w porządku, dopóki nie poznaliśmy naszego kapitana – Ahaba. Jego postać z kością zamiast jednej nogi, jego wyraz twarzy, potargane włosy i diabelski wzrok obudziły w nas strach. Jakaś dziwna atmosfera tajemnicy omiatała sylwetkę kapitana. Jakiś niesamowity obłęd krył się w jego źrenicach. Gdy wydał rozkaz tropienia i...

dziś_jutro_czytam | 2014-06-01
Przeczytana: kwiecień 2014

Obok „Moby Dicka” przechodziłam setki razy, za każdym razem z równą obojętnością, mniemając, że nie może być nic pasjonującego i interesującego dla mnie w kilkusetstronicowej opowieści o zmaganiach człowieka z wielorybem (takie są pułapki stereotypowego myślenia). Post factum (czyli po lekturze) mogę stwierdzić, że straszny był ze mnie ignorant. Melville znokautował mnie już na pierwszych stronach, więc później leżałam cichutko na deskach i zafascynowana, całą sobą chłonęłam ten wielowarstwowy, przesiąknięty symboliką, traktat filozoficzno-naukowy, barwny, okraszony dużą dawką humoru; oryginalny już przez sposób prowadzenia narracji, przeplatający różne style literackie, mieszający powieść z dramatem.
To był jeden z najbardziej nieoczekiwanych nokautów literackich w mojej karierze czytelnika. Ale warto było przyjąć ten cios.

Anastazja | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

Książkę muszę pozostawić bez oceny, nie potrafię ocenić ją ani dobrze ani źle. Z pewnością jest to kawałek dobrej literatury, autor włożył w nią bardzo dużo pracy. Fabuła rozgrywa się wokół historii polowania na białego wieloryba przez statek, którego kapitan wpadł w obsesje po stracie nogi (w wyniku wcześniejszego starcia z Moby Dickiem). Niestety w powieści znajdziemy więcej wiedzy teoretycznej na temat żeglugi i wielorybów niż samej akcji. Autor z niezwykłą szczegółowością zgłębia się w tajniki wielorybnictwa, żeglugi, polowań, jak i samych wielorybów, ich biologi, zachowań, a także mitów z nimi związanymi. Choć z początku czytałam ją z przyjemnością, szybko szczegółowe opisy wielorybów, budowy statków itp. zmęczyły mnie. Po trzech tygodniach zmuszania się do dalszej lektury, musiałam się poddać, przeczytałam ponad 300 stron i nie byłam w stanie czytać dalej. Sądzę, iż osobom interesującym się żeglugą, wielorybami książka może przypaść do gustu, do mnie nie trafia.

AleksandraB | 2012-03-29
Przeczytana: 26 marca 2012

Melville mógłby pisać o wykopywaniu dżdżownic w ogrodzie, nie polowaniu na wieloryby, a pewnie i tak czytałabym to z opuszczoną szczęką. Sposób prowadzenia narracji i dbałość o każde słowo wręcz porażają kunsztem. Mistrz.

Adrian Jeżak | 2015-10-27
Przeczytana: 26 października 2015

No i w końcu dobrnąłem do zakończenia. Książka w postaci e-book ma 2 tomy. I dopiero na końcówce tergo drugiego, czyli ostatnich 45 stronach rozgrywa się walka z okropną białą bestią. Większość książki to po prostu opisywanie życia typowego wielorybnika. Przed dostrzeżeniem Białego Wieloryba nie przeżywają żadnych znaczących przygód, a historia opiera się głównie na psychozie kapitana Ahaba działającego w akcie zemsty za utratę nogi.
Do tego dochodzą tragicznie nudne opisy wielorybów, typów łodzi, harpunów przy których nie zamierzam ujmować w słowach można zasnąć na wieki.
Zamierzałem czytać książkę, rzekomo przygodową a dostałem encyklopedię wielorybnictwa w pigułce ze znikomą dawką przygody.
Chcecie poznać klasykę to po nią sięgnijcie, osobiście chyba już raczej do niej nie wrócę.
Adrian Jeżak

Albercik | 2015-01-16

Nie będę ukrywał... po raz pierwszy przeczytałem "Moby Dicka" kiedy chodziłem do podstawówki. A wszystko za sprawą filmu z Gregory Peckiem. Po tylu latach książka w moich oczach nie straciła na wartości i w mojej ocenie zasługuje na najwyższą notę. Za co? Przede wszystkim za fantastyczny język, niesamowite opisy i wrażenia, które pozostają na długo.

Przeczytana: 17 lipca 2013

Muszę przyznać, że nie dla mnie styl autora. Choć historia ciekawa, to dla mnie zbyt nużący i szczegółowy opis. Być może moje nastawienie było niewłaściwe. Ze względu na częste odwołania w literaturze amerykańskiej do tej pozycji oczekiwałam niesamowicie fantastycznej historii. Potraktowałam ją jak lekturę, przez którą muszę przebrnąć.

Sławek Jurusik | 2012-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Cała naprzód!

Pitagoras powiedział kiedyś, że „wszystko to, co człowiek zwierzęciu wyrządził, spadnie z powrotem na człowieka”. Biorąc pod uwagę losy bohaterów „Moby Dicka”, niezwykle popularnej powieści Hermana Melville’a, można śmiało przyznać rację greckiemu filozofowi – los bywa mściwy.

Tekst opowiada o starciu człowieka z siłami natury, potężnymi na tyle, by nie dać swemu przeciwnikowi nawet szans na zrozumienie własnej, pokrętnej logiki. Książka rozpoczyna się w momencie, gdy Izmael, początkujący żeglarz, postanawia wraz z nowo poznanym przyjacielem wziąć udział w wyprawie wielorybniczej. Pech chciał, że trafia na statek ponurego kapitana Ahaba, opętanego rządzą zemsty na słynnym Moby Dicku, wyjątkowym i potężnym Białym Wielorybie, który w przeszłości okaleczył zarówno ciało, jak i dumę starego „wilka morskiego”.

Przez większą część utworu Izmael pozostaje w tle, pełniąc jedynie rolę narratora. Postacią, na której koncentruje się autor, jest natomiast Ahab. Jego na wpół...

Moc (literackich) życzeń

Mijający rok wysoko zawiesił literacką poprzeczkę. O części z tytułów, po które warto sięgnąć w czasie przerwy taktycznej między pierogiem a makowcem, pisałem już tutaj. O innych, owszem, ośmielony grzańcem, powróżę z pewną taką nieśmiałością. Jakie literackie prezenty mogłyby do nas trafić w 2016 roku?

Zacząć jak mistrz

Książki nie należy oceniać po okładce, to wszyscy wiemy. Ale wiemy też, że ma się tylko jedną szansę na zrobienie pierwszego wrażenia. Pierwsze zdanie każdej książki to jakby otwarcie drzwi do nowego świata. Musi być intrygujące, zaciekawić albo zaszokować, nie pozostawić czytelnika obojętnym. Sprawić, by chciał czytać dalej, więcej, do końca, od deski do deski, najlepiej z zapartym tchem.