Tokyo

Mo Hayder Wydawnictwo: Bantam Press literatura piękna
Bantam Press
2004-01-01
2004-01-01

Już ponad dwanaście lat temu natrafiłem na recenzję tej książki. Długo jakoś zwlekałem z tym, aby sięgnąć po jakąkolwiek książkę Mo Hayder. Bardzo miło mnie zaskoczyło "Tokyo" i teraz trochę, żałuję, że tak długo zwlekałem. Co ciekawe na rynku anglojęzycznym książkę publikowano pod dwoma różnymi tytułami, "Tokyo" oraz "The Devil of Nanking" (Diabeł z Nankingu").
Zaskoczony jestem, iż "Tokyo" nie zostało przetłumaczone na język polski. Przesłuchałem anglojęzycznego audiobooka. Lektorskie wykonanie było dość ciekawe, gdyż całość była na przemian czytana przez dwóch lektorów, męskiego i żeńskiego. Czytanie książki przez dwóch lektorów miało swój cel, gdyż fabuła książki składa się z dwóch historii.
Pierwsza historia opowiadana jest z perspektywy mężczyzny, Chińczyka, mieszkańca miasta Nanking w Chinach. Jego opowieść ma miejsce pod koniec 1937 roku, w czasie inwazji i podboju Chin przez imperialną armię Japonii.
Druga historia opowiadana jest z perspektywy młodej dziewczyny, Brytyjki, która mieszka, studiuje i pracuje w Tokio. Cel jej podróży jest jasny, poznać prawdę, odkryć ważne dokumenty zbrodni dokonanej przez Japończyków w Nankingu, gdzie armia japońska w 1937 brutalnie zamordowała ponad 300 tysięcy ludzi, głównie kobiet i dzieci. Brytyjka wie o istnieniu filmu, który został nakręcony podczas dokonywania zbrodni i za wszelką cenę chce zdobyć ten dokument. Jest gotowa zrobić wiele, aby osiągnąć ten cel, nawet pracować w nocnych klubach, by tam być dziewczyną do towarzystwa dla starszych, zasobnych Japończyków. Druga historia opisywana z perspektywy brytyjskiej dziewczyny ma miejsce w latach 80tych, bądź na początku lat 90tych. Nie wychwyciłem do końca kiedy ma miejsce ta opowieść, ale ludzie - sprawcy i ofiary masakry w chińskim Nankingu - żyli jeszcze.
Ciekawe w tej książce jest to, że oprócz tego, że opisuje fakty historyczne, część wydarzeń wydaje się być paranormalna. Styl Mo Hayder mocno pozytywnie mnie zaskoczył. Myślę, że niektórym czytelnikom może przeszkadzać, iż wątek historyczny wymieszany jest opisami zdarzeń paranormalnych. Mnie to jednak nie przeszkadzało, lubię jak autorzy w celu urozmaicenia, łączą rozrywkę z dydaktyką. Rozrywka uprawiana przez Mo Hayder nie jest jednak na niskim poziomie.
Sama końcówka książki jest dla osób o mocnych nerwach. W dość dokładnych szczegółach opisane są zbrodnie dokonywane przez Japończyków na ludności chińskiej.
Polecam książkę. Myślę, że mało wiemy o tym co działo się w przededniu Drugiej Wojny Światowej w Chinach.

Zaskoczony...

Two parallel plots overlapping in some points. Both fictional but one relating to historical massacre of Nanking in 1937 by Japanese invadors and the second entirely fictional placed in contemporary Tokyo. The author created a very plausible atmoshere of brutality, macabre and horror. Really gives a reader the creeps. Only the ending a bit too melodramatic for my taste.

176 / 2021

176 / 2021