Uczta

Tłumaczenie: Władysław Witwicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Europejska - Antyk". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki

Inne wydania

(...) Ten, kto aż dotąd zaszedł w szkole Erosa, kolejne stopnie piękna prawdziwie oglądając, ten już do końca drogi miłości dobiega. I nagle mu się cud odsłania : piękno samo w sobie, ono samo w swojej istocie. Otwiera się przed nim to, do czego szły wszystkie jego trudy poprzednie, on ogląda piękno wieczne, które nie powstaje i nie ginie, i nie rozwija się ani nie więdnie(...) A jeśli kiedy...

A jeśli kiedy taki czy jakikolwiek inny człowiek przypadkiem znajdzie swą drugą połowę, wtedy nagle dziwny na nich czar jakiś pada, dziwnie jedno drugiemu zaczyna być miłe, bliskie, kochane, tak że nawet na krótki czas nie chcą się rozdzielać od siebie, i niektórzy życie całe pędzą tak przy sobie, a nie umieliby nawet powiedzieć, czego jedno chce od drugiego. Bo chyba nikt nie przypuści, żeby to tylko rozkosze wspólne sprawiały, że im tak dziwnie dobrze być, za wszystko w świecie, razem. Nie. Ich obojga dusze, widocznie, czegoś innego pragną, czego nie umieją w słowa ubrać, i dusza swe pragnienia przeczuwa tylko i odgaduje. I nie wiedzieliby, co odpowiedzieć mają, gdyby tak nad ich łożem Hefajstos z narzędziami stanął i zapytał: "Czego wy chcecie od siebie, ludzie?" Nie wiedzieliby, czego. Więc gdyby znowu pytał: "Prawda, że chcecie tak się złączyć w jedno, możliwie najściślej, żebyście się ani w dzień, ani w nocy nie rozłączali? Jeżeli tego chcecie, ja was spoję i zlutuję w jedno, tak że dwojgiem będąc, jedną się staniecie istotą (...)Miłość jest na imię temu popędowi i dążeniu do uzupełnienia siebie, do całości.

RuthVanAldin | 2016-09-03
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Maraton popisów oratorskich połączony z libacją przy winie. Mężczyźni wygłaszają mowy pochwalne na rzecz Erosa. Różne wcielenia miłości. Biorą w niej udział mężczyźni:Fajdros, Pauzaniasz, Eryksimachos, Arystofanes, Agaton, Sokrates i Alkibiades. Pięciu z nich wygłasza mowy na cześć Erosa, potem mowę wygłasza Sokrates, a na koniec Alkibiades wygłasza mowę na cześć Sokratesa. Fajdros wygłasza pochwałę miłości męsko-męskiej. Ma ona zapewnić sprawność państwa. Młodemu mężczyźnie-żołnierzowi przypisuje chęć popisania się przed kochankiem. Dzięki temu oddział jest sprawny. Lekarz widzi miłość jako łączenie biologicznych przeciwieństw. Podkreśla jednak Eros bez pierwiastka żeńskiego jako zapładniającą duchowo. Arystofanes wygłasza (a jakże wszystkim nam znaną teorię) o dwóch połówkach i tym, że człowiek samotny jest niepełny.
Mowy są niezwykle barwne, świadczące o niezwykłym kunszcie i wielkim cenieniu oratorstwa jako sztuki połączonej z ucztowaniem.

maszynistaGrot | 2016-09-17

Czym jest ta książka? Najprościej byłoby odpowiedzieć – laurką o Sokratesie. Ten słynny filozof (nauczyciel Platona) jest postacią centralną nie tylko w samej „Uczcie” , ale także w obszernych do niej przypisach, a także ciekawym wstępie tłumacza ukazującym życiorys autora bon motu; „Wiem, że nic nie wiem”.

Szczytem lizusostwa ku majestatowi Sokratesa jest chyba stwierdzenie Alcybiadesa, iż po nocy spędzonej z Sokratesem czuł jakby obudził się obok ojca lub starszego brata. Poczucia humoru nie brakuje na biesiadzie – już na początku goście ustalają, że będą pić w rozsądnych ilościach, gdyż czują negatywne skutki zdrowotne po poprzedniej libacji...

Jednak to wszystko tylko jest dodatkiem do głównej treści książki, która generalnie wcale nie jest łatwa, lekka i przyjemna w odbiorze. Platon wplótł w swoje dzieło zawarł spory ładunek intelektualny, przede wszystkim rozważania filozoficzne na temat miłości (także homoseksualnej), człowieczeństwa, życia. Wrażenia robią wyrafinowane...

Amused | 2010-09-28
maga | 2014-03-22

Wspaniała platońska "Uczta" sprawiła, że przeniosłam się do czasów i do miejsca, w którym nigdy w życiu bym się nie znalazła. Nie tylko dlatego, że starożytna Grecja dawno przestała istnieć, ale też dlatego, że jestem kobietą.
Jest to utwór uwłaczający kobiecie, umniejszający ją, ale małostkowym byłoby rozpisywać się na ten temat.
Pomówmy zatem o miłości. Miłości cielesnej, pełnej, intrygującej, szokującej. Początek i środkowa część tej sztuki to "przedbiegi" do wypowiedzi Sokratesa. I niejako Platon dyskredytuje wszystkich uczestniczących w "Uczcie"- wykpiwa ich obraz miłości, uwłacza ich postrzeganiu tego uczucia. Był to według mnie akt jakiegoś specyficznego "podlizywania się" Sokratesowi. A może to rzeczywisty geniusz Sokratesa. Tak, chyba tak.
"Uczta" to utwór, który ukazał mi stopień w jakim piękno i miłość są połączone. Odkrywanie istoty miłości jednak nie jest już tak proste. Może trzeba do tego dorosnąć?

Gatsby | 2012-08-31
Przeczytana: 2010 rok

Po prostu swietna impreza, chlopaki troche pojechali, ale ze nieglupi byli to sie im udalo wplynac na nastepne XX wiekow, to dopiero impreza!

Kazik | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, Inne nacje
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Młody, bogaty, z wielkiego ośrodka pisze świetną tragedię. Z okazji jej powodzenia zaprasza kilku znajomych (wśród których przewagę mają osoby waginosceptyczne) na ucztę. Pada propozycja, żeby każdy pochwalił Erosa, bo coś jest przez poetów biedaczysko pomijane (pffff!). Każdy wygłasza swoją mowę, po czym szachowani są przez Sokratesa i im głupio. Przychodzi były zalotnik Sokratesa i opowiada, jak to go próbował uwieść na gimnastyce i pakował mu się pod płaszcz. Wszyscy się upijają (żeby zapomnieć, co przed chwilą usłyszeli). Sokrates wychodzi rześki i trzeźwiutki. KONIEC.

Ech. Doceniam świetnie zarysowane postacie. Doceniam kontrast między dialogami. Doceniam samą kompozycję dzieła. Ale umówmy się: teksty w stylu "kocha się dobroć" i "ludzie chcą być sławni i przez to nieśmiertelni" nie są prawdą objawioną. Myślałby też kto, że skoro o Erosie, to podstawą będzie miłość kobiety i mężczyzny - ale w państwie Platona najwyraźniej "it's okay to be gay" (bo przecież to idiotyzm...

Kinia | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Cóż...ta książka to zdecydowanie nie moja bajka. Monotonna i jak dla mnie po prosu nudna. Szanuje jako wielkie dzieło wielkiego twórcy, ale polecam tylko wytrwałym. ;)

yootsuu | 2013-01-01
Przeczytana: 11 listopada 2012

genialny i błyskotliwy dialog pijanych filozofów podczas uczty, zwanej przez studentów melanżem platońskim. :)

"Ucztę" czyta się świetnie, aż ciężko uwierzyć, że to dzieło z antyku. niezwykła jest lekkość, z jaką bohaterowie przechodzą od jednego rodzaju miłości do drugiego, swobodnie rozmawiając o pedofilii, stworzeniu Erosa, homoseksualizmie i wielu innych tematach, które w innych epokach uważane były za pewnego rodzaju tabu i które do dzisiaj budzą kontrowersje. jest zabawnie, inteligentnie, na luzie, a przede wszystkim - ciekawie. ta książka to dowód na to, że filozofia nie gryzie i potrafi być przyjemna! ;)

Anna Maria | 2013-01-03
Przeczytana: styczeń 2013

Czymże jest piękno? Gdyby wpisać taką frazę w wyszukiwarkę internetową pojawia się tysiąc wyników, zaczynających się od wypracowań, tekstów literackich próbujących wyjaśnić to 'pojęcie'. A czy tak naprawdę, jest ktoś, kto potrafi to zdefiniować? Zamknąć w jakieś 'ramy'? W takim razie czym jest miłość? Czy to naprawdę tylko mieszanina związków chemicznych, tak jak to próbują nam wmówić chemicy, biolodzy i ludzie, którzy zajmują się racjonalnym tłumaczeniem świata? Czy wszystko na świecie da zbadać się empirycznie? Nie trzeba żyć w epoce romantyzmu, być nieszczęśliwie zakochanym czy skłóconym ze światem, by odpowiedzieć, że nie. Myślę, że każdy humanista, każdy polonista czy człowiek, który docenia wartość duszy, doceni także tą książkę. Bo jest wyjątkowa.

| 2014-07-25

Prawdziwa uczta dla ciała i ducha.

Jeden z moich ulubionych cytatów:
[Arystofanes:]

"[...] Więc każdy z nas jest jak kupon od biletu całego, bo każdy powstał, niby ryba płaszczka, wraz z kimś drugim z jakiejś dawnej, jednej istoty. Toteż zawsze każdy z nas swego kuponu szuka. [...] Kobiety odcięte od dawnej żeńskiej istoty nie bardzo dbają o mężczyzn, a więcej się interesują kobietami [...] A jeśli kiedy taki czy jakikolwiek inny człowiek przypadkiem znajdzie swą drugą połowę,
wtedy nagle dziwny na nich czar jakiś pada, dziwnie jedno drugiemu zaczyna być miłe, bliskie, kochane [...] Miłość jest na imię temu popędowi i dążeniu do uzupełnienia siebie, do całości. Jak mówię, przedtem były z nas jedności. A teraz nas bóg za karę porozdzielał, tak jak Spartanie Arkadów. Zaczem obawa zachodzi, że jeśli nie będziemy względem bogów grzeczni, drugi raz nas gotowi poprzecinać [...]"