Opowieści łemkowskie

Wydawnictwo: Wydawnictwo WGP

Prezentowane w niniejszym zbiorze opowiadania oparte są na własnych przeżyciach i wspomnieniach autora oraz wykorzystują zasłyszane w dzieciństwie baśnie i opowieści ludowe. Napisane są ciekawie, żywo i wzruszająco. Ich treść dokumentuje dawne tradycje i obyczaje łemkowskie oraz niełatwy los tego narodu w okresie powojennym.

Melanka | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Moja ocena książki nie jest obiektywna.
Jestem trzecim pokoleniem Łemków, którzy zostali wysiedleni w ramach akcji Wisła.
Według ostatniego Spisu Powszechnego z 2011, Łemków w Polsce jest 10 tys.

Lata represji komunistycznych zrobiły swoje....jakoś tak pozostało w głowach, że niektórzy ciągle się boją, że może czyjaś koncepcja na świat się zmieni i znowu będą traktowani jako gorsi (jeżeli jacyś jeszcze zostaną).
Łemkowie nie wiedzieli dlaczego i za co państwo komunistyczne w 1947 masowo ich wysiedliło.

Od wysiedleń minеły dziesiątki lat, upadł komunizm, weszliśmy do Unii Europejskiej, język łemkowski został wpisany na listę UNESCO - języków zagrożonych wymarciem, od kilku lat można zdawać maturę z języka łemkowskiego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji corocznie przydziela dotacje na realizacje rożnych projektów łemkowskich (czasopisma, książki, watry, radio internetowe itp) - pomimo tolerancji i ogólnej otwartości w stosunku do mniejszości - strach czy jakiś nawyk...

Machno | 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

Krótka historia poglądowa na temat kim byli i są teraz Łemkowie. Zaskakujące jak mało człowiek wie, o historii własnej ojczyzny. Niby coś się mówi, że dotknęło ich zło ze strony państwa, co prawda komunistycznego, ale jednak nikt do tej pory ich nie przeprosił (prawdopodobnie w celu unikania jakichkolwiek zapędów odłamowych, wystarczy spojrzeć ile szumu jest wokół kwestii narodowości śląskiej). Dopóki książka mówi o ich historii, obyczajach, dopóty wciąga i jest intrygująca. Jednak gdy na scenę wchodzą sami Łemkowie, jakoś trudno uwierzyć w ich istnienie, gdyż autor ich mocno idealizuje, w zasadzie nie opisując żadnej wady. Jedyne negatywne cechy przynosili oni z zewnątrz, ze świata, gdzie nieraz wyjeżdżali za chlebem. Jakoś trudno uwierzyć w istnienie takiego idealnego bytu. Autor ma podejście bardzo emocjonalne do tematu, sam jest Łemkiem, to go jednak nie zwalnia od obiektywizmu, aby być wiarygodnym.

Monia | 2013-12-18
Alek | 2011-02-18