Czterojęzyczna chrestomatia pendżabska /Opowiadania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Celem publikacji jest nie tylko przedstawienie nowelistyki pendźabskiej, ale także umożliwienie dyskusji nad problematyka tłumaczenia literatury pendźabskiej na inne języki regionu. Dlatego książka ta, obok oryginalnej wersji każdego opowiadania, zawiera także jego tłumaczenie na trzy języki urdu, hindi i polski. Okładka: miękka, Rok wydania: 1998,

Tamanna | 2014-01-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Na osiem opowiadań pięć historii dotyczy przelewu krwi. Czy to sprawa wyboru czy historii Pendżabu - niezwykłego miejsca, w którym z islamu i hinduizmu powstał sikhizm. Krainy nie tylko pięciu rzek tworzących krajobraz i nazwę stanu, ale i mieszanki kulturowej trzech religii. Aż trzy a może i cztery z tych opowiadań dotyczą Podziału Indii w 1947 roku. "Rozdygotaną opowieść" wręcz trudno mi było czytać. W "Woli życia" problemy pokazane w filmie "Pinjar". Kobiety porywane i gwałcone podczas podziału na Indie i Pakistan. Ich odzyskiwanie przez Indie. Tytułowa wola życia, która pomaga im wrastać w ziemię krzywdzicieli. Najbardziej jednak podobają mi się te opowiadania, gdzie duch zemsty ustępuje przebaczeniu ("Pył stóp twoich" i w pewnym stopniu "Odwet").
Osobiście jednak najbardziej przeżyłam opowiadanie związane z tematem separatyzmu pendżabskiego (dramatycznie pokazanego też w filmie "Maachis") - "Nie zabijajcie!". Tu nie ma polityki. Jest tylko ludzki strach i współczucie jako...

Anna | 2013-02-26
Na półkach: Przeczytane, Indie