Q Taniec śmierci

Wydawnictwo: Albatros

Początek XVI wieku i zapoczątkowanej przez Marcina Lutra reformacji czas wojen religijnych, buntów chłopskich, szalejącej przemocy i mordów, gdy nienawiść porywa ludzi w dziki i krwawy taniec. Do bezlitosnej walki stają dwaj przeciwnicy były student teologii, anabaptysta wierzący w nastanie Królestwa Bożego na Ziemi i demoniczny agent inkwizycji na usługach członka rady papieskiej Q. Ich walka przekracza granice i wciąga kolejne osoby. Padają kolejne ofiary...

książek: 1900
Gosia | 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 listopada 2014

Naprawdę solidna książka historyczna ze sporą dawką wiedzy. Dla wielbicieli historii, ale takich prawdziwych, raczej nie dla wielbicielek książek Philippy Gregory (przy całym dla nich szacunku i dla autorki również za propagowanie wiedzy historycznej podanej w przystępny sposób).
Autorów jest kliku, przyjęli dla siebie pseudonim Luther Blisset (imię chyba znamienne, skoro piszą o reformacji). Podczas czytania wyczuwa się to, ale tylko nieznacznie.
Tłem historycznym są czasy reformacji i budzących się różnych ruchów wyrosłych z niej lub obok niej (anabaptyści, kalwinizm).
Akcja toczy się w wielu miastach Niemiec, Niderlandów i obecnych Włoch.
Głównych bohaterów jest dwóch: anabaptysta i szpieg na usługach kościoła katolickiego. Ich drogi i działania wielokrotnie się krzyżują aż do zaskakującego finału. Razem z nimi przemierzamy losy buntów towarzyszących reformacji, poznajemy jej kolejnych przywódców, wewnętrzne konflikty, dyskusje i spory ideologiczne oraz przyczyny upadku tak...

atimere | 2016-04-21
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Oceniając walory historyczne książki jest ona bardzo poprawna, wręcz wzorowa. Ale z fabułą już nieco gorzej, 60% książki jest po prostu nudne. Ostatnie 40 jest faktycznie niezłe, wnioski do jakich skłania są ciekawe i nie tracą na aktualności, tylko szkoda, że trzeba się wykazać tak dużym uporem żeby dotrzeć do tej ciekawszej części książki, w której akcja nie tylko zaczyna robić się wciągająca, ale w ogóle zaczyna istnieć. No i jak tu przetrwać pierwsze 60% przy których oczy zamykają się same. Zupełnie nie wiem skąd porównania tej pozycji do Imienia róży, bo u Umberto Eco nie chce się spać, nawet nad ranem.

Zagór | 2013-11-13

Na samym początku trzeba zaznaczyć jedną ważną rzecz o tej pozycji. To książka dla miłośników historii. A także dla ludzi którzy są jej ciekawi i chcą ją w końcu lepiej poznać.
Razem z dwoma głównymi bohaterami udajemy się w podróż poznając kolejnych reformatorów, trafiając w epicentrum największych religijnych konfliktów tamtych czasów w Europie. To także czytelnicza wędrówka, w której poznajemy największe spory i dylematy jakie dzieliły w tamtym okresie ludzi - choćby o to kiedy należy człowieka chrzcić, a także czy sama głęboka wiara może wystarczyć żeby osiągnąć zbawienie. Autorzy tym samym zagłębili się w jeden z mroczniejszych okresów w dziejach zachodniej Europy, a szczególnie niechlubny zarówno dla Kościoła jak i protestantów. Kreacje bohaterów również są nietuzinkowe, po kolejnych rozdziałach coraz bardziej rozmywa się granica tego, co zwykle w książkach postrzegamy jako dobro i zło.
Mnie osobiście książka wciągnęła, poczułem sporą satysfakcję po jej ukończeniu....

Cahl | 2014-05-08

Jestem bardzo wymagająca jeśli chodzi o powieści historyczne, bardzo je lubię ale często zdarza się, że po prostu potrafią zanudzić. Taniec śmierci to najlepsza powieść historyczna jaką czytałam. Pełna napięcia i akcji fabuła jest wpleciona w wydarzenia historyczne w XVII-wiecznej Europie i oscyluje głównie wokół Reformacji. Atutem tej książki jest to, że została napisana przez kilku autorów co pokazuje spektrum możliwości literackich każdego z nich. Niektóre rozdziały są tak od siebie różne stylistycznie ale wciąż na jednym bardzo wysokim poziomie, że książka nabiera zupełnie innego wymiaru. Polecam dla osób lubujących się w historii - stanowi rewelacyjne ubarwienie suchych faktów, których uczą w szkole.

goraraah | 2012-07-31

Trudna książka. Wymaga zaangażowania czytelnika, często jego skupienia. Trudna książka, która jednak w pełni wynagradza owo zaangażowanie... Wchodzimy w XVI - wieczny świat Europy Zachodniej, świat nietolerancji, świat wojen religijnych, teologicznych dysput, rodzącej się Bestii...
Nie wiadomo kiedy zaprzyjaźniamy się z bohaterami, co dziwne - bez względu po której stronie barykady się znajdują. A barykad w tej historii jest wiele.
Książka, która wymaga odrobiny wiedzy, książka dla miłośników historii - albo książka, która uczy i która wiele wyjaśnia. Jestem bardzo zaskoczony. Jest świetna!

Karkam | 2012-08-06
Przeczytana: 26 września 2011

Opowieść wymagająca maksymalnego skupienia w trakcie czytania, a wręcz robienia notatek, aby nadążyć za autorami.
Odradzam, jeśli ktoś szuka w książkach rozrywki i relaksu, bo to czyta się gorzej, niż najbardziej oporne prace naukowe. Mnogość bohaterów i wydarzeń, skomplikowane opisy najprostszych czynności są tak męczące i usypiające, iż nie sposób tej książki dokończyć.

Jest to jedna z niewielu pozycji, którą odłożyłam zanim dobrnęłam do połowy przedstawianej w niej historii.

Książkę ratuje jeden cytat, który znalazłam pomiędzy jej kartkami: „była jedną z pór roku, piątą porą duszy, w połowie jesienią i w połowie wiosną", ale to nie jest w stanie zatrzeć niemiłych wspomnień i ogólnego niesmaku.

aleksandraczyta | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

"Q. Taniec śmierci" to gruba powieść. 700 stron o reformacji i zawiłościach losu jednego bohatera. Anonima. Osoby o wielu imionach. Tak na prawdę nigdy nie poznajemy jego prawdziwego - pierwszego imienia. Poznajemy dopiero te, które przybrał w życiołej tułaczce wiecznego uciekiniera. Wielu i jeden. Ktokolwiek. Człowiek z tłumu. Tak samo jak jego przeciwnik. Qoèlet. Eklezjasta. Prorok nieszczęścia. Ktoś i nikt. Prawie jak bracia bliźniacy po dwóch stronach barykady.

Tłem akcji powieści są zapoczątkowane w XVI wieku konflikty religijne. Główny bohater znajduje się w centrum tych wydarzeń. Był świadkiem wywieszenia 95 tez przez Marcina Lutra w Wittenberdze. Służył Thomasowi Münzerowi podczas wojny chłopskiej w Niemczech i rzezi w Frankenhausen. Jako anabaptysta uczestniczył w szaleństwie Münsteru. Był mścicielem u boku Jana Batenburga oraz towarzyszył Eloi Pruystinckowi w Antwerpii. Z wszytkich przygód wychodził cało. Jego przeznaczeniem było żyć.

I choć mógł umrzeć wiele razy to...

przemo_ignacy | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Ksiazke kupilem 10 lat temu i niestety odlozylem na polke, zapomniawszy o tym tytule... W ubiegla Wielkanoc, ku swemu zaskoczeniu, znalazlem ja w domowej biblioteczce i od razu stala sie jedna z moich ulubionych pozycji. Na pewno nie lada gratka dla fanow historii, zwlaszcza zainteresowanych okresem Reformacji w Europie Zachodniej. Jak wiadomo ksiazke napisala grupa anonimowych autorow z Wloch, co da sie wyczuc, czytajac rozne rozdzialy - jednyny minus dla mnie, poniewaz ksiazke nie jest miejscami spojna stylistycznie. Poza tym czyta sie jak tak samo dobrze, jak 'Imie Rozy" Eco. Podzielona na wiele krotkich rozdzialow, co ulatwia jej przerwanie w dowolnym momencie. Dzieki tej lekturze mialem nie tylko swietna rozrywke, lecz rowniez ogromnie poszerzylem swoja wiedze na temat historii Europy w XVI wieku.

Narcyz | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

Początek, z mocno zaburzoną chronologią, jest trochę ciężki do ogarnięcia, ale jak się wejdzie w rytm powieści jest ok. Lubię kiedy powieść rozgrywa się w szerokim planie czasowym i geograficznym.
Okres reformacji to okres przejściowy w historii Europy, przejście między średniowieczem a nowożytnością. Wdzięczny temat na powieść.
Co do samej fabuły mam trochę wątpliwości, co do intencji autorów. Ruch anabaptystów przedstawiony jest tak, że nie wzbudził we mnie sympatii. Główny bohater choć inteligentny i dosyć racjonalny (na tle swoich współwyznawców) to żyje w świecie utopii. Zdecydowanie najciekawsza część to ta rozgrywająca się we Włoszech. Pojedynek wrogów/przyjaciół.
Przesłanie tej powieści jest dosyć fatalistyczne, nie ważne jak się starasz i co robisz i tak jesteś nikim i więksi i możniejsi, cię zjedzą. Możesz albo się poddać, albo całe życie uciekać. A utopia zawsze pozostanie utopią. Nie ma dla niej miejsca w rzeczywistości.

kind_of_alien | 2013-02-21
Przeczytana: listopad 2012

Nie dałem rady gdzieś w połowie. W początkowej fazie bardzo wciąga, później niestety nuży. Nuży, albo to ja nie miałem weny na tak rozbudowaną fabułę. Kiedyś miałem już tak z "Rozmową w Katedrze", po powrocie do niej dałem jej 10/10. Kto wie może tutaj będzie podobnie?

Książkę, nawet tylko do połowy, na pewno można polecić osobom zainteresowanym reformacją. Początek jest bardzo ciekawy, wiele mówi o tym jak bardzo krwawo reformacja przebiegała.