Jeszcze jeden dzień

Okładka książki Jeszcze jeden dzień
Mitch Albom Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
For one more day
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324706389
Tłumacz:
Dominika Lewandowska-Rodak
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
378 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1974
1621

Na półkach:

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2013/05/jeszcze-jeden-dzien-mitch-albom.html

Książki można podzielić na wiele kategorii - wszystko zależy od wiedzy czy inwencji twórczej danej osoby. Na pewno można dokonać podziału na książki, które są bestsellerami, a także na te, które są niezbyt znane, co nie oznacza, że są mniej wartościowe. Dobra reklama potrafi zdziałać cuda, nawet wtedy, gdy dana lektura nie zasługuje na to. Uważam, że nieważne, jakim mianem można określić książkę - liczy się jej wnętrze, które pozwala poznać wartość pozycji. Uwielbiam wartościowe powieści niosące konkretny przekaz, skłaniające do refleksji nie tylko nad otaczającą rzeczywistością, ale także nad sobą. Taką lekturą jest "Jeszcze jeden dzień" Mitcha Alboma, którą mogę polecić wszystkim.

Charley Benetto, na którego większość osób mówi Chick, to mężczyzna w średnim wieku, będący przedstawicielem handlowym, niespełnionym bejsbolistą, a co najważniejsze - przegranym człowiekiem. Mężczyzna ma za sobą nieudane małżeństwo, do czego dochodzą także problemy z nadużywaniem alkoholu, kłopoty finansowe, próby samobójcze oraz brak bliższych kontaktów z córką. Charley, po raz kolejny, dochodzi do wniosku, że jego życie nie ma sensu. Kiedy podejmuje decyzję o samobójstwie, postanawia ostatni raz odwiedzić rodzinny dom. Spotyka w nim matkę, która... zmarła osiem lat wcześniej. Czy to sen, iluzja, halucynacja, a może pijacka wizja bądź fantazja? Główny bohater nie potrafi wytłumaczyć tego, co się dzieje, ale w końcu poddaje się temu, co przynosi mu los - wraz z matką odwiedza umierających ludzi, którzy wspominają ją w swoich ostatnich dniach. Ta podróż uświadamia mężczyźnie, jak niewiele wiedział o swojej matce, a także całej rodzinie.

"Jeśli ktoś jest w twoim sercu, nigdy tak naprawdę nie odchodzi. I może do ciebie wrócić, nawet w mało prawdopodobnych sytuacjach."

Mitch Albom ukazuje, jak dzieciństwo w znacznym stopniu wpływa na dorosłe życie ludzi. Główny bohater, jako małe dziecko, staje przed wyborem, słysząc słowa ojca: "Możesz być syneczkiem mamusi albo syneczkiem tatusia. Nie możesz być jednym i drugim". Trudno wyobrazić sobie, jakie skonsternowane i zagubione może czuć się dziecko, które musi podjąć tak ważną decyzję. Charley zaczyna robić wszystko, aby przypodobać się ojcu i nie zawieść go pod żadnym pozorem. Jednocześnie odsuwa od siebie matkę, która jest gotowa uchylić mu nieba. Wszystko kończy się, kiedy ojciec Chicka odchodzi, gdy chłopiec ma jedenaście lat. Od tej pory musi radzić sobie z nową sytuacją, która w znaczny sposób wpłynie na jego całe życie.

"Jeszcze jeden dzień" to książka, którą czyta się błyskawicznie i bardzo przyjemnie. Autor posługuje się niezwykle przystępnym językiem, co sprawia, że kartki przewracają się w szybkim tempie. Powieść składa się nie tylko z wiadomości o aktualnym stanie, w jakim znajduje się główny bohater, ale także z licznych wspomnień oraz zapisków i liścików, jakie otrzymywał od matki przez większość swojego życia. Do gustu przypadł mi także pewien zabieg, którym posłużył się autor, dotyczący przedstawienia zdarzeń zawartych na stronach książki. Wydarzenia są przedstawiane z perspektywy pewnej pisarki, która spisała to, co Charles Benetto opowiedział jej podczas pewnej porannej rozmowy. Do tych wspomnień kobieta dołączyła także swoje osobiste notatki, a także fragmenty dziennika, który później znalazła u mężczyzny. Spodobało mi się, iż autor dopiero na sam koniec wyjaśnia, kim jest owa pisarka, co może powodować niemałe zaskoczenie.

"Czy straciliście kiedyś kogoś, kogo kochaliście, i pragnęliście jeszcze jednej rozmowy, jednej szansy, by odrobić ten czas, gdy myśleliście, że ta osoba będzie zawsze przy was? Jeśli tak, to wiecie, że możecie przejść przez całe życie, kolekcjonując dni, ale żaden nie dorówna temu, który chcielibyście odzyskać.
A gdybyście odzyskali?"

Ta lektura uświadamia wiele istotnych kwestii, nad którymi warto się pochylić. Mitch Albom pokazuje, jak ważne jest odpowiednie wychowanie dziecka. Młode istoty są niezwykle podatne na wszelkie wpływy, zwłaszcza rodzicielskie, przynajmniej we wczesnym okresie życia, zatem na rodzicach ciąży ogromna odpowiedzialność za swoje pociechy. Dorośli ludzie powinni być świadomi tego, jak oddziaływują na własne dzieci, a w związku z tym - kierować się mądrością, miłością i wyrozumiałością. Dzieci często ślepo naśladują matkę bądź ojca, nie zauważając ich wad i złego postępowania, co często zaważa na ich rozwoju i zapatrywaniu się na różnorodne sprawy. Warto pamiętać, że nawet rozstanie rodziców nie powinno znacznie wpłynąć na relacje pomiędzy dziećmi i ich opiekunami, które dalej powinny być bliskie. Drugą, niezwykle ważną refleksją, jaka nasunęła mi się po tej lekturze, jest kwestia dotycząca relacji międzyludzkich. Przeraża mnie to, jak dzisiejszy świat pędzi ku lepszemu i wygodniejszemu życiu, tracąc to, co jest wartościowe. Życzliwe i zażyłe kontakty z ukochanymi ludźmi powinny być niezbędnym, obowiązkowym elementem istnienia każdego człowieka. Warto rozmawiać, dbać i doceniać relacje z bliskimi osobami, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie czas rozstania z nimi. Starajmy się o to, aby pewnego dnia nie okazało się, że jest już za późno...

Cieszę się, że jakiś czas temu zdecydowałam się na zakupienie tej powieści. Pewnie, gdybym nie miała takiej okazji, nie sięgnęłam po nią, widząc ją chociażby na bibliotecznej półce. Skusiła mnie jednak niska cena tej lektury, a fabuła wydawała się niezła. Teraz wiem, że nabycie "Jeszcze jednego dnia" było dobrym posunięciem. Zachęcam Was do poszukania tej książki, ponieważ myślę, że warto zapoznać się z nią, chociażby po to, aby wygospodarować sobie odrobinę czasu na pewne refleksje.

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2013/05/jeszcze-jeden-dzien-mitch-albom.html

Książki można podzielić na wiele kategorii - wszystko zależy od wiedzy czy inwencji twórczej danej osoby. Na pewno można dokonać podziału na książki, które są bestsellerami, a także na te, które są niezbyt znane, co nie oznacza, że są mniej wartościowe. Dobra reklama potrafi zdziałać cuda, nawet...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 355
  • Chcę przeczytać
    1 028
  • Posiadam
    412
  • Ulubione
    67
  • 2014
    30
  • Chcę w prezencie
    18
  • 2013
    14
  • Literatura amerykańska
    13
  • Z biblioteki
    13
  • Teraz czytam
    11

Cytaty

Więcej
Mitch Albom Jeszcze jeden dzień Zobacz więcej
Mitch Albom Jeszcze jeden dzień Zobacz więcej
Mitch Albom Jeszcze jeden dzień Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także