Ještě jeden den

For One More Day
literatura piękna
czeski
m_ght97

Roman o muži, který chce svůj nepovedený život ukončit sebevraždou, která se však nezdaří a jemu je nabídnuta nová šance v podobě jednoho dne ve společnosti své již zemřelé matky.

źródło opisu: databazeknih.cz

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

czytamcałyczas | 2019-02-20

Okładka
pstrokata
skąd
od znajomej z LC
moja opinia
Bardzo dobra powieśc,kogo bardziej kochać mamę czy tatę.Ot pytanie trudne.
Bohater ma w życiu przygody.Jak choćby ten kostium z papieru są się rozpuścił na deszczu.

PrinceOf | 2019-02-03
Przeczytana: 24 stycznia 2019

To chyba jedna z najsmutniejszych i najcieplejszych książek jednocześnie, jakie powstały. Chyba przez to, że porusza właśnie tak trudny temat jak śmierć rodzica, ale jednocześnie pała nadzieją i właśnie tym rodzicielskim ciepłem. Książka jest pełna wartościowych cytatów i pomogła zrozumieć mi, jako dziecku funkcjonowanie miłości rodzicielskiej i właściwie czym ona jest. Myślę, że każdy powinien zapoznać się z tą lekturą, szczególnie osoby, które nie mają dzieci. Myślę, że wiele osób oprócz mnie, w pewnym momencie życia miało wyrzuty sumienia na myśl jak ciężko nasi rodzice pracują i ile poświęcają żeby nas wychować, pokazać świat, zapewniać nam wszytko czego potrzebujemy. Ta książka uświadomiła mi to czego nie były w stanie zapewnienia mojej mamy - że dla rodzica dziecko to dar i uszczęśliwianie go - to dalsza część tego daru.

Eleanor | 2018-07-16
Przeczytana: 14 lipca 2018

Wydaje się, że zawsze będziemy mieć jeszcze mnóstwo czasu, żeby odwdzięczyć się za matczyną miłość, jednak prawda jest zupełnie inna co pokazuje nam autor książki. Kiedy jest już za późno pragniemy jeszcze jednego dnia, by udowodnić jak ważna jest dla nas miłość do matki. Taką szansę otrzymuje Chick - główny bohater książki. Mężczyzna stracił pracę, jego małżeństwo się rozpadło, zaczął nadużywać alkoholu, dodatkowo córka nie zaprosiła go na swój ślub. Bohater nie miał już sił, by dalej walczyć, więc postanowił zakończyć swe życie. Od tego momentu zaczyna się jego podróż wraz z matką. Wykorzystał on szansę i i przekazał jak bardzo ją kocha, podziękował też za całą troskę i opiekę.

Wanilka | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Ciekawe i pouczające.

Barbara Bąkowska | 2018-02-25
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Książka zaciekawiła mnie tematyką. Kiedy zaczęłam ją czytać nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jeszcze jeden dzień w tytule książki dotyczy tak niezwykłego dnia. Dnia, który w zasadzie nie powinien mieć miejsca. A jednak... Kiedy odchodzi ktoś bliski, nie zawsze mamy okazję powiedzieć to, co byśmy chcieli tej osobie zanim opuści ten świat. Bohater książki dostał taką szansę. Bardzo mnie poruszyło w tej książce stwierdzenie dotyczące zmarłych, a mianowicie to, że żyją w myślach tych którzy ich przywołują wspomnieniami. Czyta się tę książkę bardzo dobrze i naprawdę warto, bo skłania do refleksji.

biblioteczka_justyny | 2018-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2018r.
Przeczytana: 22 lutego 2018

Dla niejednych pewnie byłoby to wybawieniem, gdyby mogły spędzić jeszcze jeden dzień z osobą którą kochały, a która zmarła nagle... tylko jeden dzień, by móc się tak spokojnie pożegnać... i ostatni raz porozmawiać... szczególnie, gdy tą osobą jest matka... ale czy to właśnie nie dlatego, często nie mamy tych drugich szans od życia, by częściej dokonywać słusznych wyborów i żyć w zgodzie z naszymi priorytetami, szczególnie jeżeli one dotyczą naszych bliskich, a już szczególnie najbliższej rodziny... Co o tym myślicie? 😊
Cytaty:
✒"A więc [...] teraz wiesz, jak bardzo ktoś cię pragnął, Charley. Dzieci czasem o tym zapominają. Myślą o sobie jako o ciężarze, a nie spełnionym życzeń."
✒"Czasami własne dzieci mówią najokropniejsze rzeczy, prawda Rose? Aż chce się zapytać: "Czyje to dziecko?"
✒"Miałem na studiach zajęcia z łaciny i pewnego dnia pojawiło się na nich słowo "rozwód". Zawsze myślałem, że ma ten sam źródłosłów co "rozdzielać". Okazało się jednak, że pochodzi od słowa...

asiazistebnej | 2018-02-02
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Idealny cytat z książki, który może ją opisać:
"Wierzę też, że rodzice, jeśli cię kochają, będą cię trzymać bezpiecznie, ponad burzliwym morzem ich związku, a czasem to oznacza, że nigdy nie dowiesz się, co przeżyli, i przez to możesz traktować ich gorzej, inaczej, niż gdybyś znała prawdę."

Główny bohater postanawia się zabić. Splot zdarzeń powoduje, że dostaje jeszcze jeden dzień, który może spędzić ze swoją nieżyjącą już Matką.
Książka mimo swej niewielkiej objętości daje do myślenia, zachęca do refleksji nad swoją własną relacją z Mamą.

niezapowiedziana | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Nie umiem ocenić tej książki jednoznacznie. Z jednej strony wydaje się być taką perełką, w której autor pisze o sprawach tak przyziemnych i oczywistych ale jednak uświadamia nam, że one tak do końca nie są oczywiste i nie każdy ma szczęście tych rzeczy doświadczyć. Ale z drugiej strony autor (no właśnie niby autor a na początku i na końcu książki mamy narrację autorki, która pisze o sobie w formie żeńskiej np. "sprawdziłam"). I dowiadujemy się na końcu książki kto był tą autorką. Ale to właśnie autor mi trochę namącił, bo nie wiedziałam czy mam tą historię odbierać jako taką na faktach (bo przecież poznajemy jakieś listy z przytoczeniem dat) i tak samo na końcu córka podaje nam fakty, które wydarzyły się naprawdę. Dlatego z jednej strony uważam, że ta książka ma w sobie moc i jakiś przekaz, ale z drugiej strony coś mi tam nie pasowało.

Kasia | 2018-01-11
Przeczytana: 13 grudnia 2017

"W jej wyrazie twarzy zobaczyłem tę dawną niewzruszoną górę troski. I zdałem sobie sprawę, że kiedy patrzysz na swoją matkę, masz przed oczami najczystszą miłość, jakiej kiedykolwiek zaznasz."

"Jeszcze jeden dzień" to historia gorzka, smutna, ale na swój sposób piękna i oczyszczająca. Pomaga uświadomić sobie ile znaczą dla nas osoby, których obecność przyjmujemy za pewnik. Książka przypomina, kim jest najważniejsza kobieta naszego życia, uczy miłości do niej i przypomina, jak krótkie bywa życie. Po lekturze patrzę na moją mamę z jeszcze większą wdzięcznością i miłością. Ona zawsze była po mojej stronie. Żałuję, że ten rachunek jest nierówny.

"Okrywała mnie co noc, czochrała mi włosy i mówiła: 'Daj mamie buziaka'. Powtarzała mi, że jestem mądry, a bycie mądrym to przywilej, i nalegała, żebym czytał jedną książkę tygodniowo, a także zabierała mnie do biblioteki, by mieć pewność, że czytam. Czasem ubierała się zbyt krzykliwie i śpiewała przy radiu, co mnie drażniło. Ale nigdy, nawet...

Justyna | 2017-12-02
Przeczytana: listopad 2017

Po pierwszej książce tego autora byłam troszkę zniesmaczona, jednak sięgnęłam po kolejną. Powiem szczerze że się nie zawiodłam. Książka ta pokazuje jak ważna jest matczynna miłość. Matka jest jedna i każdy z nas powinien mieć do niej szacunek. Kocham swoją mamę i nie wstydzę się tego. Jest dla mnie trochę jak przyjaciółka. Niby każdy kocha swoją matkę, ale czy okazujemy swoim mamom wystarczająco dużo uwagi, zainteresowania? Często na ulicach widzę jak młodzież nie okazuje szacunku swoim rodzicom, wyzywa, bije. Mamy wokół siebie ludzi, których kochamy. Lata mijają i musimy mieć świadomość że kiedyś możemy zostać na świecie sami. Kochajmy ludzi bo tak szybko odchodzą- ten cytat znają chyba wszyscy a świetnie pasuje do tej powieści. Gdy zdarzy się, że dana osoba odejdzie, oddalibyśmy wszystko, żeby spędzić z nią jeszcze jeden, jedyny dzień. Jak byśmy zareagowali gdyby nagle nasza ukochana osoba zadzwoniła do nas z nieba, z zaświatów? Główny bohater właśnie takowy otrzymał. Co...