Tajemnica Hieronima Boscha

Tłumaczenie: Anna Bender
Wydawnictwo: Twój Styl
Das Geheimnis des Hieronymus Bosch
83-7163-426-9

S&Hertognebosch w 1510 roku: w brabanckim miasteczku trwa walka o władzę między Radą Miasta, dominikanami, Inkwizycją i słynną sektą Adamitów. Petroniusz Oris, uczeń Hieronima Boscha, trafia na trop tajemnicy. Czy na tryptyku Ogród rozkoszy , nad którym właśnie pracuje mistrz, rzeczywiście zawarte jest przesłanie Adamitów, którzy chcą podważyć panowanie kościoła katolickiego nad światem. Madryt 1998 rok: w muzeum Prado miał miejsce atak kwasem na malowidło Boscha. Podczas oglądania obrazu konserwator Michael Keie odkrywa na nim tajemnicze znaki. Od momentu tego odkrycia w pobliżu Kaie zaczyna kręcić się zagadkowa Grit Vanderwerf, podająca się za psychologa policyjnego. Czy chodzi jej o negatywy rentgenowskich zdjęć obrazu? I jakie znaczenie mają dziwne symbole? Na tych dwóch płaszczyznach czasowych Peter Dempf łączy rzeczywistość i fikcję, tworząc brawurową spekulację na temat spisku, który może skrywać się za najbardziej zagadkowym obrazem w historii.

źródło opisu: Twój Styl, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Anabel | 2015-03-02

Jako ogromna fanka Boscha i jeszcze większa fanka samego miasta's-Hertogenbosch, w którym miałam przyjemność kilka lat mieszkać, uważam, że książka jak najbardziej warta jest przeczytania. Wprowadza bowiem jakiś niezwykły element oniryczności i tajemnicy we współczesną obserwację tego holenderskiego miasta. Przechodząc setki razy koło katedry św. Jana, przytłaczającej wręcz bogactwem rzeźbionej ornamentyki, nie sposób nie wyposażyć swojej wyobraźni w opisy, które zaserwował nam autor. Wydaje się, że fabuła osadzona jest w kompletnym odseparowaniu od historycznej rzeczywistości, ale czy na progu huizingowskiej jesieni średniowiecza taki scenariusz naprawdę nie byłby możliwy...? Polecam gorąco ludziom ze szczególną wrażliwością na kodyfikację we wczesnorenesansowej sztuce. ;)

nellanna | 2011-09-15
Przeczytana: 15 września 2011

Zafascynowana malarstwem Boscha sięgnęłam po tę pozycję, wierząc, że pogłębi tę fascynację. Z przykrością stwierdzam, że do mojej wiedzy o malarzu nie wniosła nic nowego, a sama narracja i styl opowiadania mnie...zmęczył...Okładka świetnie i jakoś bez polotu oddaje zawartość.

Morgana1976 | 2012-11-07

2010