Tajemnica Hieronima Boscha

2005-01-01
2005-01-01
83-7163-426-9
Anna Bender

Zapowiadała się ciekawie - dużo tajemnic z czasów inkwizycji, ukryte przesłania w obrazie rzutujące na współczesność. Niestety w miarę czytania było coraz gorzej, nudniej i w ostateczności koniec mało interesujący, przesłanie obrazu byle jakie. Trochę jestem zawiedziona

Jako ogromna fanka Boscha i jeszcze większa fanka samego miasta's-Hertogenbosch, w którym miałam przyjemność kilka lat mieszkać, uważam, że książka jak najbardziej warta jest przeczytania. Wprowadza bowiem jakiś niezwykły element oniryczności i tajemnicy we współczesną obserwację tego holenderskiego miasta. Przechodząc setki razy koło katedry św. Jana, przytłaczającej wręcz bogactwem rzeźbionej ornamentyki, nie sposób nie wyposażyć swojej wyobraźni w opisy, które zaserwował nam autor. Wydaje się, że fabuła osadzona jest w kompletnym odseparowaniu od historycznej rzeczywistości, ale czy na progu huizingowskiej jesieni średniowiecza taki scenariusz naprawdę nie byłby możliwy...? Polecam gorąco ludziom ze szczególną wrażliwością na kodyfikację we wczesnorenesansowej sztuce. ;)

Zafascynowana malarstwem Boscha sięgnęłam po tę pozycję, wierząc, że pogłębi tę fascynację. Z przykrością stwierdzam, że do mojej wiedzy o malarzu nie wniosła nic nowego, a sama narracja i styl opowiadania mnie...zmęczył...Okładka świetnie i jakoś bez polotu oddaje zawartość.

2010

2010