Lata 70. ze swoją niepowtarzalną atmosferą, muzyką rockową i hipisowskim stylem życia. To wtedy nawiązywały się najgłębsze przyjaźnie i wspólne fascynacje, pomagające przetrwać. Tak jest w wypadku grupy studentów, wywodzących się przeważnie z małych miejscowości. Poznajemy ich często niespełnione marzenia, nieudane miłości, życiowe zmiany postaw, zawiłości układów rodzinnych i towarzyskich. Z ich doprowadzonych do współczesności losów wyłania się portret pokolenia, próbującego niekiedy przez miłość i muzykę odgrodzić się od rzeczywistości. Przez karty książki przewija się galeria zróżnicowanych postaci od pezetpeerowskich kacyków i prężnych dzisiejszych biznesmanów po osoby borykające się, każda na swój sposób, z problemem samorealizacji. Główny bohater już jako dziecko fascynuje się muzyką rockową i zaczyna pisać kronikę wymyślonego zespołu. Nie przestaje tego robić nawet wtedy, gdy jest już mężczyzną, a zespół naprawdę istnieje.

Monika | 2015-06-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Ależ ja to kocham! Sięgać po mało znaną książkę, z kiepską okładką, nabytą na jakimś straganie za drobne pieniądze i tak wspaniale dać się jej porwać!
Autor wspaniale oddał hipisowskie lata 70 i późniejsze zmiany. Bez patosu, bez górnolotnych określeń opisał młodzież tamtych lat, jej ideały i nałogi.
Czyta się wspaniale, choć to niełatwa lektura.
Polecam.

eunice | 2015-07-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2015

Główny bohater nie potrafi dorosnąć. Stacza się na dno i gnije. Wspomina wciąż te same wydarzenia z przeszłości. I tak do znudzenia...
Zupełnie nie moje klimaty.

Marcelina Bociek | 2013-09-29

Znalazłam tę książkę w koszu z książkami za 5 złotych i postanowiłam ją kupić. Sama do końca nie wiem co o tym zadecydowało. Na pewno nie był to opis. Okładka również nie grzeszy urodą. Zachęciła mnie chyba tajemnica, którą owiana jest ta książka. Nic nie jest tu oczywiste, wszystko dopiero do odkrycia.
Autor rewelacyjnie opisuje poszczególne lata i przeżycia bohatera, co nie pozwala oderwać się od lektury. Bardzo fajne są też przykłady artystów, tytuły płyt i piosenek, które zdecydowanie dodają uroku oraz to, że pan Tadeusz Żuczkowski przestrzega przed różnego typu używkami i pokazuje jak bardzo są złe.
Polecam wszystkim. I tym, którzy dopiero szukają swojej drogi, jak i tym, którzy już dawno swoją znaleźli, czy po prostu te lata ich inspirują. :) Myślę, że żeby zachwycić się "Jazzus Band" wystarczy kochać wolność i potrafić marzyć. :)

Dominika Gaweł | 2012-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2012

Babe zacisnęła palce na moim ramieniu. Zamarłem w niewiarygodności chwili. Było w tym coś z kiczu, z gównianego amerykańskiego filmu, ale działo się naprawdę i chciałem, by trwało jak najdłużej. Kiedy wróciła leśna cisza, poszliśmy z powrotem do budki. Jedliśmy w milczeniu- prostym jak jabłka, chleb ze smalcem i herbata w metalowym kubku. I to już nie był kicz. Czułem, jak doświadczam czegoś bliskiego Stachurze, Kerouacowi, Dylanowi i tym innym bezimiennym.

Kometa666 | 2011-07-10
Przeczytana: maj 2010

Książka o człowieku, który pomimo swojego wieku duszą (i chyba nawet ciałem) pozostał w świecie swojej młodości. Bardzo mi się podobała. Być może odnosi się do niejednej osoby wśród nas.

qbard | 2013-11-01

Dla mnie absolutna rewelacja. Lata 70' w Polsce. Prawdziwe hipisowskie życie, klimaty, które nie pozwalają oderwać się od kart książki. Polecam.

Elithil | 2012-03-08

Są ludzie, którzy nie potrafią pogodzić się z burą prozą życia, trawione potrzebą tworzenia niespokojne dusze, poszukiwacze właściwie nie do końca wiadomo czego (choć podobno to coś można czasem spotkać w górach)...
Tym ludziom z pewnością spodoba się książka "Jazzus Band".
Skończyłam czytać wczoraj w nocy i jestem doprawdy zauroczona.

Buka | 2016-10-05
Przeczytana: 12 lipca 2016

Trochę smutna, jak każda książka Żuczkowskiego.
O tym, że wszystko się zmienia i nie zawsze nam się to podoba.
Może jak dorastamy, coś bezpowrotnie tracimy?
Wiele magicznych miejsc młodości staje się zwyczajnych. Przyjaźnie, które miały być wieczne, gdzieś umykają. Ambitne plany i szalone pomysły - z kiedyś, po czasie zderzają się z szarą rzeczywistością dnia codziennego i nie wydają się już być tak wspaniałe.
Wszystko jest takie ... inne.
Niemniej, pomimo upływu czasu, garść przeszłości pozostaje - trwa nadal w teraźniejszości. Wspomnienia (mimo zniekształcenia przez czas), sentyment do rzeczy, ludzi, miejsc.
Magia - inna, może dojrzalsza, ostrzej postrzegana istnieje i trzeba ją pielęgnować. Jak dobrze, że nadal jest.

Katarzynaa97 | 2013-10-14
Przeczytana: 13 października 2013

Myślę, że jest to naprawdę dobra książka. Przedstawia realia prawdziwego życia w Polsce, które jak się okazuje nie jest proste.

Jusia zostanwege | 2013-07-26
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra książka o człowieku,który mimo swojego wieku,pisze kronikę wymyślonego zespołu - miałam jednak wrażenie,że to nie kronika,tylko jego marzenia,jego idealne życie opisane w starym zeszycie.Trochę jak rozdwojenie jaźni :) Polecam!