Jazzus Band

Tadeusz Żuczkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura piękna
Wydawnictwo Dolnośląskie
2006-01-01
2006-01-01

„Jazzus Band” to moje drugie spotkanie z prozą mało znanego Tadeusza Żuczkowskiego. Piękna, nostalgiczna, okładka rzuciła mi się w oczy na kiermaszu organizowanym cyklicznie przez fundację „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Kto nigdy nie był, to polecam, można tam znaleźć prawdziwe „skarby” – tak jak mnie udało się w tym przypadku. Nakład wyczerpany, pozycja nie do kupienia, a tu leży i się do mnie „uśmiecha”…
Intuicja mnie nie zawiodła. Lubię opowieści, w których muzyka i jej przeżywanie odgrywa ważną rolę. Czy też tak macie, że nie możecie słuchać pewnych utworów muzycznych, bo zbyt jednoznacznie wiążą się z pewnymi osobami i wydarzeniami ? Ja tak mam. Od lat.
Też udzielałem się w różnych zespołach i też miałem swoje „środowicho”, które odeszło w niepamięć. Nie ma już tamtych ludzi, tamtych klubów i przyjaciół. Pozostały ogromne emocje, niespełnione miłości i muzyka (w głowie),której nie można zapomnieć. Opowieść Żuczkowskiego to wspomnienie „raju utraconego”, marzeń o „zespole” i codziennej walce z siermiężną „PRL-owską” rzeczywistością. Dla jednych będzie to powrót do młodości, a dla innych opowieść „dziadka – partyzanta”, ale moim zdaniem warto znać. Cenię autora za trafne i nieoczywiste spostrzeżenia i zdania dające do myślenia.
Chciałbym polecić „Jazzus Band” wszystkim miłośnikom muzyki, „vratislavianistom” (wątki wrocławskie !) i szukającym intrygującej polskiej prozy.

Trochę smutna, jak każda książka Żuczkowskiego.
O tym, że wszystko się zmienia i nie zawsze nam się to podoba.
Może jak dorastamy, coś bezpowrotnie tracimy?
Wiele magicznych miejsc młodości staje się zwyczajnych. Przyjaźnie, które miały być wieczne, gdzieś umykają. Ambitne plany i szalone pomysły - z kiedyś, po czasie zderzają się z szarą rzeczywistością dnia codziennego i nie wydają się już być tak wspaniałe.
Wszystko jest takie ... inne.
Niemniej, pomimo upływu czasu, garść przeszłości pozostaje - trwa nadal w teraźniejszości. Wspomnienia (mimo zniekształcenia przez czas),sentyment do rzeczy, ludzi, miejsc.
Magia - inna, może dojrzalsza, ostrzej postrzegana istnieje i trzeba ją pielęgnować. Jak dobrze, że nadal jest.

Trochę smutna, jak każda książka Żuczkowskiego.
O tym, że wszystko się zmienia i nie zawsze nam się to podoba.
Może jak dorastamy, coś bezpowrotnie tracimy?

Dobrze zainwestowane 3zł!
"Kocham ludzi prostych,ale nienawidzę prostaków".

Dobrze zainwestowane 3zł!
"Kocham ludzi prostych,ale nienawidzę prostaków".

Główny bohater nie potrafi dorosnąć. Stacza się na dno i gnije. Wspomina wciąż te same wydarzenia z przeszłości. I tak do znudzenia...
Zupełnie nie moje klimaty.

Zupełnie nie moje klimaty.

2041

Ależ ja to kocham! Sięgać po mało znaną książkę, z kiepską okładką, nabytą na jakimś straganie za drobne pieniądze i tak wspaniale dać się jej porwać!
Autor wspaniale oddał hipisowskie lata 70 i późniejsze zmiany. Bez patosu, bez górnolotnych określeń opisał młodzież tamtych lat, jej ideały i nałogi.
Czyta się wspaniale, choć to niełatwa lektura.
Polecam.

Czyta się wspaniale, choć to niełatwa lektura.
Polecam.

Książka dla odprężenia.

Książka dla odprężenia.

Dla mnie absolutna rewelacja. Lata 70' w Polsce. Prawdziwe hipisowskie życie, klimaty, które nie pozwalają oderwać się od kart książki. Polecam.

Myślę, że jest to naprawdę dobra książka. Przedstawia realia prawdziwego życia w Polsce, które jak się okazuje nie jest proste.

Znalazłam tę książkę w koszu z książkami za 5 złotych i postanowiłam ją kupić. Sama do końca nie wiem co o tym zadecydowało. Na pewno nie był to opis. Okładka również nie grzeszy urodą. Zachęciła mnie chyba tajemnica, którą owiana jest ta książka. Nic nie jest tu oczywiste, wszystko dopiero do odkrycia.
Autor rewelacyjnie opisuje poszczególne lata i przeżycia bohatera, który zatrzymał się w hipisowskich czasach wolności i pokoju. Przykłady artystów, tytuły płyt i piosenek zdecydowanie dodają uroku książce i pozwalają totalnie przenieść się w lata 70.
Polecam wszystkim. I tym, którzy dopiero szukają swojej drogi, jak i tym, którzy już dawno swoją znaleźli, czy po prostu te lata ich inspirują. :) Myślę, że żeby zachwycić się "Jazzus Band" wystarczy kochać wolność i potrafić marzyć. :)

Autor rewelacyjnie opisuje poszczególne lata i przeżycia bohatera,...

Bardzo dobra książka o człowieku,który mimo swojego wieku,pisze kronikę wymyślonego zespołu - miałam jednak wrażenie,że to nie kronika,tylko jego marzenia,jego idealne życie opisane w starym zeszycie.Trochę jak rozdwojenie jaźni :) Polecam!

• Mam w posiadaniu
  • Kupić