Ku Wrześniowi 1939

Wydawnictwo: Armagedon
wrzesień 1939, wojna
historyczna

Stoimy u progu 70-tej rocznicy wybuchu II wś. Lada moment zsunie się na ans lawina rozważań o 1939 r., jakże odkrywczych w swych schematyzmie, wypracowanym wiele lat temu. Bo cóż niby można powiedzieć o Wrześniu nowego, skoro każdy jego aspekt został już dawno wykuty w brązie lub marmurzea Oddając cześć ofiarom i bohaterom, nawet nie musimy wiedzieć, że czegoś nie wiemy. Gdybyśmy wiedzieli, że wciąż nie wiemy dlaczego doszło do wybuchu wojny, moglibyśmy sobie zadać bardzo proste pytanie: po co Niemcy najechali pokojową Polskęa Trzeba mieć jednak świadomość, że postawienie choćby jednego takiego pytania spowodowałoby lawinę wielu innych: Dlaczego Wojsko Polskie rozpoczęło mobilizacje już w marcu 1939 r., a więc na trzy miesiące przed Niemcami i prawie sześć miesięcy przed wybuchem wojnya Dlaczego Rydz-Śmigły chciał wojny z III Rzeszą już od października 1938 r.a... No właśnie &&ndash, dlaczegoa...

Ekabzik | 2014-09-02
Przeczytana: 16 marca 2013

Właśnie skończyłem czytać książkę Roberta Michulca "Ku wrześniowi 1939".
SUKCES, bo trudna to raczej lektura - ponad 700 stron - szczegółowo opisująca wiele, żeby nie rzec mnóstwo, faktów. Zajęło mi to ok. miesiąca.
Ale warto było.
Największa wartość tej książki to "odmitologizowanie", "odbrązowienie" 20-lecia międzywojennego, czasów II Rzeczypospolitej. Robert Michulec uświadamia nam jak stereotypowo myślimy o tym okresie, ile jest w naszym myśleniu o tych czasach uproszczeń wynikających z wpływów "propagandy", tak współczesnej jak i przeszłej.
Bo czyż gotowi jesteśmy uznać, że II Rzeczypospolita była, choćby częściowo, krajem faszystowskim, że za wybuch II wojny światowej w pewnym stopniu odpowiedzialni jesteśmy również my, Polacy?
A czy wiemy, że w czasach Hitlera stawiano w Niemczech pomniki Józefa Piłsudskiego, wydawano jego dzieła, a Hitler był pod wrażeniem jego dokonań? Dokonań wszystkich Polaków, którzy po 123 latach niebytu wskrzesili Państwo Polskie.
Nie, tego nie...

SlawekAUO | 2014-06-02