Grecy w Baktrii i w Indiach

Cykl: Mediterraneum (tom 2)
Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Potomkowie greckich żołnierzy Aleksandra Wielkiego osadzonych na wschodnich krańcach jego imperium utworzyli państwa, które przetrwały do początków naszej ery.

Elevander | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Greckie królestwa w Baktrii i Indiach były odpryskiem śródziemnomorskiej cywilizacji rzuconym daleko w głąb Azji. Swe powstanie zawdzięczały wyprawie Aleksandra, ale - paradoksalnie - przetrwały dłużej niż wszystkie państwa diadochów. Stanisław Kalita bardzo ciekawie przedstawił losy tych państw, choć siłą rzeczy w jego pracy niewiele jest rzeczy absolutnie pewnych: niewielka ilość źródeł pisanych uniemożliwia naukowcom podanie dokładniejszych informacji. Ogromną rolę w badaniach odgrywa numizmatyka, a badaczy Greków indyjskich i baktryjskich muszą sięgać do źródeł o proweniencji orientalnej. Symptomatyczna jest tutaj sytuacja oblężenia Pataliputry, o którym istnieje tylko jedna wzmianka w... indyjskim traktacie gramatycznym (zdanie "Grecy oblegali Pataliputrę" jest przykładem gramatycznym czasu przeszłego niedokonanego). Ciekawe są również uwagi o wzajemnych przenikaniu się kultur i religii na tym obszarze. Jedyna powstała po polsku monografia poświęcona tematyce Greków w Baktrii...

wik699 | 2015-08-11

Książka dobra, chociaż napisana jest trudnym językiem i dość ciężko ją przyswoić. Zagadnienie pobytu Greków w Baktrii jest jednym z najbardziej tajemniczych w dziejach świata - bardzo mała ilość źródeł i związana z tym konieczność bazowania na hipotezach. Tym niemniej, dla miłośników starożytności pozycja obowiązkowa.

herion1660 | 2016-10-19
Natt | 2016-07-13