historyczna

Pierwsza pełna historia Grecji od antyku do współczesności Historia Grecji to pierwsza i jedyna w języku polskim publikacja poświęcona całości dziejów krainy igrzysk olimpijskich

To bardzo dobra i godna polecenia książka. Opisuje fascynujące dzieje Grecji od antyku po współczesność. W polskiej literaturze brakowało dotąd tego typu opracowania (seria historii państw świata Ossolineum jakoś Hellady nie objęła) i książka panów Bonarka, Czekalskiego, Sprawskiego i Turleja tę lukę wypełnia. W szkołach opuszcza się Helladę po klęsce cheronejskiej i wraca do niej dopiero podczas powstania w latach 20 XIX w. Jakżeż niesłusznie! Greckie średniowiecze opisuje wszak w mnóstwo ciekawych wydarzeń, a współcześni Grecy zdecydowanie więcej czerpią z kultury bizantyńskich wieków średnich niż czasów Peryklesa i Platona.

Tomasz Babnis

Hekate | 2016-05-13