Maraton

Wydawnictwo: Attyka
historyczna

Książka opowiada o tym jak doszło do bitwy pod Maratonem, na czym polega jej wielkość i jakie są źródła zwycięstwa Ateńczyków.

Świetna książka napisana przez specjalistę od starożytnej Grecji w okresie klasycznym. Przedstawia przyczyny i przebieg bitwy pod Maratonem stoczonej pomiędzy Ateńczykami a Persami w 490 r. p.n.e. Samo starcie zostało dogłębnie przedstawione przez autora. Nie pomija on wielu istotnych okoliczności, które zadecydowały o sukcesie wojska ateńskiego. R. Kulesza doskonale panuje nad źródłami i literaturą. Na każdej stronie wspomnianej monografii widać jego ogromną wiedzę źródłową i pozaźródłową. Ponadto książka "Maraton" została napisana prostym i zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy językiem, co stanowi jej dodatkowy plus. Pozycja ta uzupełnia dotkliwą lukę w polskiej historiografii. Po "Maratonie" widać, że R. Kuleszy doskonale leży tematyka wojskowości greckiej. Może powinien napisać jeszcze jakąś bitwę? ;) Pozycja obowiązkowa dla miłośników i pasjonatów wojskowości greckiej. Specjaliści akademiccy mogą się na nią spokojnie powołać. Serdecznie polecam! :) :) :)

MonicaAlice | 2015-06-19
Przeczytana: czerwiec 2015

Książka przedstawia nie tylko samą genezę i przebieg bitwy pod Maratonem, ale również skrótowo (ale rzetelnie) historię Greków i imperium perskiego. Dobrze i ciekawie napisana. Polecam nie tylko starożytnikom.

Morte | 2016-11-12
onibus | 2015-06-18