Mumie. Władcy, święci, tyrani

powieść historyczna
2005-01-01
2005-01-01
8320717744

Jak sam tytuł wskazuje, jest to książka opowiadająca o losach zachowanych w dobrym stanie zwłok niektórych faronów i innych władców, a także świętych kościoła katolickiego i prawosławnego oraz przywódców państw.
Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób opisuje sposoby balsamowania jakie stosowano w poszczególnych czasach. Ukazuje także wiele ciekawych wydarzeń jakie wiązały się z niektórymi zmarłymi postaciami.

Warto przeczytać !

str.393
Hmm,co tu napisać mądrego.
Książka, oceniając tematykę czy też okładkę,nie zachęca do wzięcia jej do ręki.A i opinii nie za wiele(tylko jedna).
Mimo tego zacząłem czytać i nie żałuje,brawo panie Kwiatkowski(to do autora).
Książkę czyta się bardzo dobrze,nie ma w niej niepotrzebnych informacji czy opisów.Dużo ciekawej i merytorycznej wiedzy, podane w przystępny sposób nie zanudzając czytelnika.
Polecam:)

str.393
Hmm,co tu napisać mądrego.
Mimo tego zacząłem czytać i nie żałuje,brawo panie Kwiatkowski(to do autora).

Bardzo dobra pozycja. Nie traktuje bowiem tylko o egipskich mumiach - co by sugerowała okładka z mumią Ramzeza II - ale z również mumiach naturalnych i wykonywanych współcześnie. Czytelnik najpierw zostaje wprowadzony w temat mumifikacji starożytnej i współczesnej. To potrzebne by dalsza część była bardziej zrozumiała. Autor opisuje niezwykłe perypetie najstarszej mumii - Ötzi'ego, mumii egipskich władców a także ludzi nam o wiele bardziej znanych jak Józef Piłsudski czy Lenin. Momentami nie mogłem oderwać się od lektury. Doprawdy losy pośmiertne niektórych ciał są niesamowite. Na przykład ciała Andrzeja Boboli czy Evity Peron. Największym jednak szokiem była próba analizy podejścia chrześcijaństwa do tematu. Tak sprzeczne. I ten odrażający zwyczaj by odcinać zmumifikowanym ciałom świętych kawałeczki na "relikwie"... i to jeszcze w pod koniec XX wieku! Bardzo dobra pozycja, napisana przystępnym językiem - historie wciągają.... chociaż te o ciałach świętych chrześcijańskich w większości sobie darowałem :)

• Egipt
  • Wydanie książkowe