Romans prababki

Wydawnictwo: Inicjał
978-83-934661-0-8
kobieta, historia
Madame_Mozart

Stanisław Wasylewski (1885-1953) – jeden z największych polskich pisarzy, sławiących historię swego kraju pisaną dziejami osób. Szczególnie upodobał sobie kobiety epoki rokoka. W Romansie prababki, swojej czwartej ksiażce, która ukazała się w 1920 roku przypomniał historię kilku postaci: Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej — niespełnionej miłości francuskiego pisarza Jacquesa Henri Bernardina de Saint Pierre, autora rokokowego bestselleru Paweł i Wirginia; Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej — przebogatej, mściwej kuzynki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego; wiecznie młodej Stanisławy Zajączek, żony generała napoleońskiego i pierwszego namiestnika Królestwa Polskiego pod berłem carów; Zofii Kunickiej — kobiety zafascynowanej gwiazdami, która wyparła się swej polskości; karzełka Borusławskiego, nieszczęśliwej postaci, który w poszukiwaniu szczęścia i miłości zawędrował z kresów Polski do Londynu. Wszystko pisane barwnym, wciągającym do czytania językiem.

źródło opisu: www.wydawca.com.pl/?s__karta.id__132

źródło okładki: www.wydawca.com.pl/okladki/okladka132.jpg

Koronczarka | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Jaka to urocza lektura! Cudownie plotkarska i niedyskretna. Piękne rokokowe damy poznajemy w negliżu. A prezentują się pikantnie. Księżna miecznikowa Elżbieta z Lubomirskich Radziwiłłowa z zapałem gromadząca i wydająca fortunę, bawiąca się, rozwodząca z mężem, zaniedbująca córki i zmieniająca kochanków jak rękawiczki tak skutecznie skradła serce Bernardina de Saint Pierre, podróżnika i autora niezwykle popularnej powieści sentymentalnej "Paweł i Wirginia", że pamiętał o niej do końca życia. Karzełek Borusławski cieszył się taką popularnością wśród czułych podobno dam, że kiedy ten niewielki, ale inteligentny człowiek chciał zacząć żyć po swojemu, to panie te sięgnęły po środki, które doprawdy trudno jest pogodzić z czułością serca w sentymentalnej epoce. Wiecznie młoda pani generałowa Zajączkowa zdradza sekrety pielęgnacji urody (dziękuję, wolę się starzeć). A wszystkie te historie dzieją się na tle bardzo burzliwych czasów - Sasi odchodzą z naszego tronu, na którym zasiada...

Małgorzata48 | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Na razie wstępna opinia : ciekawa lektura ale trudna, nie dla wszystkich, język jest dość ciężki, trudno się przebić przez meandry zawikłanych, długich, wielokrotnie złożonych zdań. Ale gdy już nas wciągnie, to trudno sie oderwać. Fascynujące są losy kilku arystokratek polskich, niebywałe fortuny, tryb życia, niewyobrażalny poziom życia, bywanie na dworach całej Europy. Ale, ale ... i tu dodam - później moje przemyślenia.

Renax | 2015-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Szczerze mówiąc, to na książkę tę natknęłam się przypadkiem, ale skusiło mnie nazwisko autora.... Potem, czytając 'Dwudziestolecie międzywojenne', dowiedziałam się, że był on jednym z najlepszych pisarzy historycznych II RP. Ta książka ukazała się w roku 1920, ale w roku 2012 wydawnictwo Inicjał wznowiło tę ciekawą książkę.
Niniejsza książka jest zbiorem opowiadań, biografii kobiet z XVIII wieku:
- Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej
- Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej
- Zofii Kunickiej
- i karzełka Borusławskiego.

Opisywane historie pokazują różne koleje losów, choć prawie wszyscy splatają się z najbardziej chyba kontrowersyjną postacią polskiej historii, czyli królem Stanisławem Augustem Poniatowskim(poza Zofią Kunicką, która żyła wcześniej). Wasylewski oparł się na źródłach historycznych, na listach, pamiętnikach, różnych rocznikach i wydobył z oparów historii postacie barwne, które kształtowały tamtą epokę, były jej ważnymi składnikami i w ogóle, których losy splatały...

książek: 1990
Basia_ | 2013-02-06
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Na książkę tę składa się 5 ciekawych , a do tego prawdziwych historii z życia polskiej arystokracji.
Choć na wstępie książki zapisano , że język został uwspółcześniony, aby dostosować go do obecnych czasów , to na początku trzeba się trochę wciągnąć w styl i język jakim napisano te historie.Potem zaś czyta się wyśmienicie , bo i zdarzenia tu opisane są niezwykłe.

Dla osób zainteresowanych polską arystokracją , z pewnością będzie to ciekawa lektura.