Ojcowie terroru t.1

Wydawnictwo: Adamski i Bieliński
historyczna

Początkowo nikt w Rosji nie doceniał wagi i znaczenia dekretu o utworzeniu WCzK. Tymczasem te trzy litery stały się jednym z najbardziej znaczących skrótów XX wieku. W pierwszych miesiącach po rewolucji październikowej działały również inne komisje i komitety, które budziły strach. Wszechrosyjska Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem powstała głównie po to, aby rozprawić się z armią urzędników, bojkotujących nową władzę. Wkrótce jednak w całym kraju z przerażeniem zaczęto mówić o ludziach w czarnych kurtkach. Współpracownicy WCzK nosili skórzane kurtki: wydano im umundurowanie, przeznaczone dla lotników. Był to dar Ententy, znaleziony w magazynach w Piotrogrodzie. Kurtki podobały się czekistom nie dlatego, że przewidzieli modę na odzież ze skóry. Sprawa jest o wiele prostsza: w skórzanych kurtkach nie lęgły się wszy. W owych latach było to bardzo ważne: wszy przenoszą tyfus, który dziesiątkował ludzi na froncie i na tyłach. Okładka: twarda; Rok wydania: 2003;

Szklarz | 2015-08-14
Radosław | 2015-03-22