Bezkrólewie

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 5)
Wydawnictwo: Edition 2000
837366047X
historyczna

Rycheza patrzyła na pochyloną głowę Kazimierza, jasne włosy jeszcze nie zakryły na niej mnisiej tonsury. W głosie królowej brzmiało zniecierpliwienie, gdy zwracając się do syna, rzekła: Nie przeto, nie szczędząc zasobów, uprosiłam Ojca Świętego o dyspensę od ślubów, byś nadal żył jakoby w eremie. Czas, byś się ruszył po kraju, ludziom przypomniał, a sam nawykł do takowego żywota, jaki ci przeznaczony.

Małgorzata | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

O wiele przyjemniej czytać o rozkwicie i sukcesach Państwa Polskiego, jednak i ten gorzki kawałek historii trzeba przełknąć.

Pocieszająca podczas czytania jest świadomość tytułu następnego tomu - "Odnowiciel", a więc już wkrótce znów będzie można czytać z uśmiechem na ustach.

Czerwo | 2015-02-19
Na półkach: Z_2014 (16), Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Akcja powieści rozgrywa się w trakcie panowania Bolesława Zapomnianego (1034-1038), syna Mieszka II Lamberta, przyrodniego brata Kazimierza (Odnowiciela). Bolko ukazany został jako postać targana rozterkami. Porywczy młodzian, z racji swego pochodzenia, nieufny wobec kościoła i duchowieństwa oraz możnowładców, jeszcze za życia ojca stojący na czele buntu chłopów, po jego śmierci zostaje władcą. Wychowany z dala od dworu, wiele czasu spędza samotnie w okolicznych lasach nie przykładając wagi do spraw państwowych. Bunt chłopów doprowadza do pustoszenia kraju, konflikt z kościołem i dokonane zbrodnie w konsekwencji kończą się nałożeniem klątwy na Bolesława i doprowadzają do jego śmierci.
Powieść sprawnie napisana, aczkolwiek nie napawa optymizmem.

Zimo | 2013-09-30

Klasyka