Bezkrólewie

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 5)
Wydawnictwo: Edition 2000
837366047X
historyczna

Rycheza patrzyła na pochyloną głowę Kazimierza, jasne włosy jeszcze nie zakryły na niej mnisiej tonsury. W głosie królowej brzmiało zniecierpliwienie, gdy zwracając się do syna, rzekła: Nie przeto, nie szczędząc zasobów, uprosiłam Ojca Świętego o dyspensę od ślubów, byś nadal żył jakoby w eremie. Czas, byś się ruszył po kraju, ludziom przypomniał, a sam nawykł do takowego żywota, jaki ci przeznaczony.

Roman Dłużniewski | 2016-12-16

Bolesław Zapomniany. Kto dziś w ogóle wie, ze był taki władca. To może nie jest najlepsza powieść Bunscha, ale jak wszystkie jego książki i tę przeczytałem z dużym zainteresowaniem.

Jakub Osiński | 2016-12-09

Pierwszoplanowa postać Bolesława Zapomnianego świetna!
Książki Bunscha się nie czyta, je się pochłania!
Aż się dziwię, że tak długo się wzdrygałem się by po nie sięgnąć.
Ale tak to jest, gdy myśli się, że za ładną okładką idzie wartościowa zawartość.
A książki Bunscha nie mają ładnych okładek...

Małgorzata | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

O wiele przyjemniej czytać o rozkwicie i sukcesach Państwa Polskiego, jednak i ten gorzki kawałek historii trzeba przełknąć.

Pocieszająca podczas czytania jest świadomość tytułu następnego tomu - "Odnowiciel", a więc już wkrótce znów będzie można czytać z uśmiechem na ustach.

Czerwo | 2015-02-19
Na półkach: Z_2014 (16), Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Akcja powieści rozgrywa się w trakcie panowania Bolesława Zapomnianego (1034-1038), syna Mieszka II Lamberta, przyrodniego brata Kazimierza (Odnowiciela). Bolko ukazany został jako postać targana rozterkami. Porywczy młodzian, z racji swego pochodzenia, nieufny wobec kościoła i duchowieństwa oraz możnowładców, jeszcze za życia ojca stojący na czele buntu chłopów, po jego śmierci zostaje władcą. Wychowany z dala od dworu, wiele czasu spędza samotnie w okolicznych lasach nie przykładając wagi do spraw państwowych. Bunt chłopów doprowadza do pustoszenia kraju, konflikt z kościołem i dokonane zbrodnie w konsekwencji kończą się nałożeniem klątwy na Bolesława i doprowadzają do jego śmierci.
Powieść sprawnie napisana, aczkolwiek nie napawa optymizmem.

Zimo | 2013-09-30

Klasyka