Noc długich noży

Die Nacht der langen Messer
83-7227-671-4
historyczna
arreystone

To nie jest łatwa ani zabawna powieść. Niby powieść a człowiek traktuje ją niczym dokument.Surowy.Pozbawiony emocji.Zapis policyjnego dochodzenia w pewnym morderstwie dokonanym na starszym panu zamieszkałym w Lugano.To nie jest także powieść sensacyjna jaką czyta się jednym tchem nie nadążając przewracać kartek. Wręcz przeciwnie, człowiek ociąga się bo przeczuwa co będzie dalej ale mimo okropności o jakich czyta (a może właśnie dlatego) wraca do tej książki. Na dalszych stronach powieści odkrywamy mroczną przeszłość zamordowanego mężczyzny. Jesteśmy anonimowymi świadkami jak powstawały obozy zagłady i "tresury" ludzi na pozbawionych emocji morderców. Śmierć jest obdarta z godności a oprawcy z uczuć.Wspólnicy zbrodni zgodnie odwracają głowy żeby nie widzieć dramatu ofiar a potem móc "z czystym sumieniem" powiedzieć, że o niczym nie mieli pojęcia.To książka, która wprawia także w zadumę i każe zastanowić się jak to możliwe, że tylu zwykłych obywateli poddało się nazistowskiemu praniu mózgów i z dnia na dzień stworzyli piekło sąsiadom, z którymi przez setki lat żyli w jako takiej harmonii...

Shahrivar | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Doskonała powieść, bardzo w stylu Kirsta - w moim przekonaniu plasuje się tylko ciut niżej od "Fabryki Oficerów", zajmującej trwałe miejsce na liście moich ukochanych książek.

Znakomity, pełen niedomówień i wyrafinowanych aluzji epilog, swietnie ukazane rozgrywki psychologiczne, intelektualne i fizyczne pomiędzy członkami Grupy Wesela, subtelne bądź brutalne metody tresury młodych chłopców oraz przerażająca znajomość ludzkiej psychiki w wydaniu Waldemara Wesela.

Kirst tradycyjnie napiętnował w swoim dziele dokonania i ideologię nazizmu, bedacego nurtem pełnym sprzeczności, z jednej strony uduchowionym, a z drugiej pozbawionym wszelkich hamulców moralnych. Pisarz również wspaniale opisał mechanizm powojennego wybielania się i udawania, że nic się wówczas nie wiedziało o okropieństwach systemu. Wszystkiemu winien był ten Hitler! ;)

Odczuwam jedynie pewien niedosyt, jeżeli chodzi o powojenne losy Wesela, to zdecydowanie jedna z najbardziej interesujących postaci tej powieści....

Michał | 2010-10-21

Powieść o tym jakie bestie drzemią w ludziach. Niestety książka nawet nie ma zbyt szczęśliwego zakończenia, gdzie dobro w końcu triumfuje.

Czytało się bardzo przyjemnie, mimo okropności jakich jesteśmy świadkiem. Warto przeczytać i przemyśleć.

mamalgosia | 2012-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 marca 2012

Pewnego dnia w spokojnym szwajcarskim miasteczku Lugano popełniono morderstwo. Ofiarą jest miły, spokojny starszy pan – Norden. Miejscowa policja rozpoczyna śledztwo. Kiedy okazuje się, że morderstwa dokonano bronią o bardzo niezwykłym kalibrze, sprawa zaczyna się komplikować. Dokumenty znalezione w domu ofiary odkrywają przed prowadzącymi śledztwo niezwykłą przeszłość pana Nordena.
Heinz-Hermann Norden jest młodym niemieckim idealistą, perfekcyjnym tworem nazistowskiego wychowania. 1 maja 1933 roku, w dniu swoich dwudziestych urodzin Norden uczestniczy w obozie treningowych dla „najlepszych z najlepszych”. Tam zostaje zwerbowany przez szarą eminencję w hitlerowskich struktur władzy – Waldemara Wesela - do elitarnej, tajnej jednostki bojowej.
Wszyscy wiemy jakie skutki miała dla Europy polityka Hitlera. Wiemy, jak tragiczny los spotkał miliony Żydów. Kirst przedstawia ten problem z zupełnie innej perspektywy. Podczas procesów i zeznań nazistów i żołnierzy nieustannie padało...

kookaina | 2012-11-21
Przeczytana: 2003 rok

Kolejna powieść HH Kirst'a, którą czytałam z przyjemnością, i której historia bardzo mnie wciągnęła. Kolejny watek kryminalny i skrywana przerażająca tajemnica. Powtórnie polecam.

mbielek | 2016-01-19

Dla miłośników tematyki lektura obowiązkowa

Wanda | 2013-12-27

dobra