Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo

Tłumaczenie: Olga Zienkiewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
The Zookeeper's Wife: A War Story
historyczna

Bestseller na liście New York Times a. Prawdziwa opowieść o Janie i Antoninie Żabińskich: twórcach warszawskiego zOO, którzy podczas wojny ocalili przed śmiercią setki przeszmuglowanych uciekinierów z getta. Ukrywali ich na terenie ogrodu, w piwnicy swojej willi i w klatkach po zabitych lub zaginionych zwierzętach. Dla kamuflażu gościom nadawano zwierzęce przezwiska, a zwierzęta nosiły ludzkie imiona. Niezwykła historia o odwadze, ludziach i naszych braciach mniejszych zdumiewająca, mądra i zabawna.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Gosia | 2018-09-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 września 2018

Diane Ackerman - autorka tej książki jest przyrodnikiem, więc temat związany z ogrodem zoologicznym na pewno był dla niej ciekawy. Do tego dochodzi cała rzeczywistość historyczna II wojny światowej w okupowanej Warszawie, opis konspiracji, ciągłego życia w strachu i pod presją, nieustannego niesienia pomocy z narażeniem życia własnego i rodziny aż po czas Powstania Warszawskiego i trochę powojennej tułaczki.
Głównymi postaciami książki są Jan Żabiński - dyrektor warszawskiego zoo i jego żona Antonina.
Doceniam fakt, że Amerykanka (choć z polskimi korzeniami) pochyliła się nad tą historią i tymi osobami i zechciała ją przybliżyć. Trzeba przyznać, że musiała poświęcić sporo czasu na przygotowanie się do napisania tej książki.
Zresztą cała książka przypomina bardziej relację z mnóstwem faktów historycznych, cytatów i odnośników do bibliografii.
Po tym jak nakręcono na jej podstawie film, spodziewałam się bardziej powieści historyczno-obyczajowej, a w tej książce fabuła stanowi tutaj...

Stokrotka | 2018-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2018

„Azyl” Diane Ackerman to opowieść o Janie i Antoninie Żabińskich, którzy w warszawskim ZOO ukrywali Żydów podczas II wojny światowej. Tak jednym zdaniem można by streścić tę powieść. A przecież niesie ona wiele innych ciekawych treści. Autorka pięknie opisała działalność bohaterskiego małżeństwa, ich życie rodzinne, miłość do zwierząt, grozę wojny, trudy dnia codziennego, pomysłowość w obłaskawianiu okupanta. Podobały mi się urocze opowieści o zwierzęcych mieszkańcach willi Żabińskich, o małym Rysiu, który mimo bycia dzieckiem dźwigał ciężar odpowiedzialności za losy innych.
Na kartach powieści barwnie zostały opisane takie osoby jak: malarka Magdalena Gross, entomolog Szymon Tennenbaum, pediatra i pisarz Janusz Korczak czy Irena Sendlerowa. Niewiele w tej książce dialogów, ale czyta się ją dosyć szybko. Na mnie wywarła naprawdę pozytywne wrażenie. Warto ją przeczytać.

annaroza | 2018-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Pierwsza książka w tym roku i od razu zarwana noc. Po prostu nie mogłam jej odłożyć i skończyłam ok. 5 nad ranem. Dobrze, że do pracy na 14.00, więc zdążyłam odespać.
A przecież to tylko kolejna książka o wojnie i okupacji. Ale autorka tak pięknie opisała życie i działalność Jana i Antoniny Żabińskich...
Wzruszające i często bardzo smutne losy zarówno ludzi jak i zwierząt. I w tej smutnej, podszytej strachem wojennej historii, niczym rodzynki w cieście, radosne momenty, zabawne anegdotki. Po prostu Polska w czasie okupacji.
Na podstawie książki powstał film. Nie widziałam, postaram się obejrzeć, chociaż nie jestem pewna czy obraz będzie w stanie oddać pięknie opisane odczucia Antoniny i atmosferę, którą przesycona jest książka.

Wojciech Gołębiewski | 2018-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2018

UWAGA! WYBITNA POZYCJA!
A skoro wybitna, to zacznijmy od niefortunnej zmiany oryginalnego tytułu przez tłumaczkę czy też wydawnictwo "Świat Książki", bo tytuł:

"The Zookeeper's Wife. A War Story" -

jest o wiele bardziej adekwatny do treści książki. Mylący polski tytuł spowodował negatywne komentarze wśród zawiedzionych czytelników i niewątpliwie wpłynął na ocenę na LC: 6,38 (488 ocen i 76 opinii). W marcu 2017 zrealizowano adaptację filmową również pod tytułem „The Zookeeper's Wife”, a tytułową rolę Antoniny Żabińskiej zagrała Jessica Chastain

Diane Ackerman nie tylko wyjątkowo solidnie przyłożyła się do tej biografii, lecz również świetnie przedstawiła atmosferę w zniewolonej Warszawie. Dom Żabińskich zwano „Domem pod zwariowaną gwiazdą” i KONIECZNIE, aby wejść w temat, przed lekturą, proszę wejść na stronę: ...

Grażyna | 2017-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 lipca 2017

"....Puszcza Białowieska jako pierwsza po wojnie otrzymała status chronionego parku narodowego, a obecnie jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Dzięki zakazowi wstępu dla myśliwych czy drwali, a także wszelkich pojazdów mechanicznych rezerwat jest ostatnią ostoją unikatowej flory i fauny.Z tego względu leśnicy oprowadzają niewielkie grupki wycieczkowiczów tylko wyznaczonymi trasami, na których nie wolno śmiecić, palić ani głośno rozmawiać. Nie wolno niczego zbierać, nawet kamyka czy liścia na pamiątkę. Wszelkie przejawy ludzkiej działalności, szczególnie hałas są niemile widziane, a leśnicy korzystają w rezerwacie z konnych furmanek na oponach, tną przewrócone drzewa ręcznymi piłami, a do ich wywiezienia także zaprzęgają konie.
W tak zwanym ścisłym rezerwacie widać wiele przewróconych i gnijących drzew, które stanowią zresztą, jakkolwiek dziwne się to wydaje, zdrowy trzon i wielka siłę kniei, o której nietykalność walczą w związku z tym...

CuriousSoul | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Biografie nie są twoim ulubionym gatunkiem?
Nie przepadasz za nimi?
Ja również!
Jednak akurat ta pozycja jest zdecydowanie dla nas.

Po przeczytaniu "Azylu" już sama nie wiem, czy na jego niezwykłość wpływa pasjonujący styl pisania autorki, czy poruszająca wewnętrznie historia głównych bohaterów. Ich historia jest dla nas przede wszystkim przykładem zachowania człowieczeństwa wśród wojennego zezwierzęcenia i umiejętności okazywania serca również braciom naszym najmniejszym.
Pokazuje nam, jak można zapanować nad strachem, by nie tylko przetrwać, ale przede wszystkim móc ocalić innych.
Antonina i Jan Żabińscy byli opiekunami warszawskiego zoo, lecz w głównej mierze dobrymi duchami tego miejsca.

Uratowali dziesiątki ludzkich istnień,
a co najważniejsze - człowieczeństwo.

anika | 2015-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Rozczarowała mnie ta książka. Podtytuł obiecywał "Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" i ze względu na ten podtytuł sięgnęłam po książkę, tymczasem opowiada ona historię rodziny państwa Żabińskich w czasie wojny, natomiast o samych Żydach przez nich ukrywanych zebrałoby się z kilkanaście stron. Na dodatek niewiele można się z nich dowiedzieć o codziennym życiu ukrywanych.

Może oceniłabym książkę wyżej, gdyby podtytuł brzmiał np. "Opowieść o rodzinie Żabińskich - dyrektorach warszawskiego zoo w czasach II wojny światowej" - nie czułabym wtedy rozdźwięku między tytułem a treścią.

IwonaGa | 2018-02-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2018

Często mam wrażenie,że wojna w opisach zagranicznych autorów jest jakaś inna niż ta z naszych obrazów. Azyl jest tego przykładem. Może to,że akcja umiejscowiona wśród drzew i zieleni, napisana w bardzo ładnym stylu,z wieloma dygresjami na marginesie np o żuczkach powoduje,że czyta się książkę w lekko sielskim nastroju. Owszem zginęły zwierzęta (to ciekawy temat:zoo w czasach wojny), ukrywano Żydów na terenie ogrodu, ale to ogólnie nie wzbudziło jakiś większych emocji.

Meehoow | 2011-07-12
Na półkach: Przeczytane, Dla Biblioteki
Przeczytana: czerwiec 2011

Podtytuł "Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" miał prawdopodobnie jedynie napędzić polskiemu wydawcy czytelników. Tytuł oryginału - "Żona dyrektora ZOO. Opowieść wojenna" wyraźnie wskazuje podmiot książki oraz to, co jest rzeczywistą jej fabułą, tj. losy Antoniny Żabińskiej. Na książkę składają się ponadto opisy przyrody oraz kontakty Rysia (syna państwa Żabińskich) z domową menażerią. Uzupełnieniem są nieliczne wstawki z wojennego życia Warszawy, bardziej adresowane jednak do czytelnika zagranicznego, któremu trzeba choćby nakreślić realia tamtych lat. Natomiast gdyby zebrać akapity traktujące o ukrywających się w willi osobach, wyszłoby może kilka(naście) stron. Nie poznamy niestety ich życia codziennego, ani - w większości wypadków - okoliczności i sposobu znalezienia się w tym miejscu (co, samo w sobie, mogłoby być niezwykle interesujące). Przeważnie pozostaną oni również anonimowi. Tym, którzy powiątpiewają, co ciekawego można napisać o ukrywaniu się podczas...

odAdoZ | 2013-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2013

"Azyl" to powieść o znaczeniu historycznym. Traktuje o prawdziwych osobach i zdarzeniach w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej.
"Główno-dowodzącą" w powieści jest Antonina Żabińska, żona Jana - dyrektora warszawskiego ZOO. Za sprawą wplecionych cytatów z pamiętnika Dyrektorowej momentami książka przypomina jej autobiografię.
Autorka Diane Ackerman świetnie zgłębiła temat od strony wiarygodności przekazywanych nam informacji i oprócz cytatów z pamiętników, dokumentów i innych źródeł historycznych mamy tu także fotografie ocalałe z wojennej zawieruchy.
W powieści przewija się mnóstwo opisów miejsc, ludzi, zwyczajów oraz autentycznych z imienia i nazwiska postaci. Książka opowiada o codziennej psychozie strachu i niepewności, o sposobach oszukiwania śmierci, o siatce konspiracyjnej, o balansowaniu na granicy życia i śmierci, ale również o pogodzie ducha (mimo wszystko), o krzewieniu nauki i kultury, o zachowaniu w tym całym piekle - człowieczeństwa.
Antonina Żabińska...