Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo

Tłumaczenie: Olga Zienkiewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
The Zookeeper's Wife: A War Story
historyczna

Bestseller na liście New York Times a. Prawdziwa opowieść o Janie i Antoninie Żabińskich: twórcach warszawskiego zOO, którzy podczas wojny ocalili przed śmiercią setki przeszmuglowanych uciekinierów z getta. Ukrywali ich na terenie ogrodu, w piwnicy swojej willi i w klatkach po zabitych lub zaginionych zwierzętach. Dla kamuflażu gościom nadawano zwierzęce przezwiska, a zwierzęta nosiły ludzkie imiona. Niezwykła historia o odwadze, ludziach i naszych braciach mniejszych zdumiewająca, mądra i zabawna.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

anika | 2015-01-09
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Rozczarowała mnie ta książka. Podtytuł obiecywał "Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" i ze względu na ten podtytuł sięgnęłam po książkę, tymczasem opowiada ona historię rodziny państwa Żabińskich w czasie wojny, natomiast o samych Żydach przez nich ukrywanych zebrałoby się z kilkanaście stron. Na dodatek niewiele można się z nich dowiedzieć o codziennym życiu ukrywanych.

Może oceniłabym książkę wyżej, gdyby podtytuł brzmiał np. "Opowieść o rodzinie Żabińskich - dyrektorach warszawskiego zoo w czasach II wojny światowej" - nie czułabym wtedy rozdźwięku między tytułem a treścią.

odAdoZ | 2013-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2013

"Azyl" to powieść o znaczeniu historycznym. Traktuje o prawdziwych osobach i zdarzeniach w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej.
"Główno-dowodzącą" w powieści jest Antonina Żabińska, żona Jana - dyrektora warszawskiego ZOO. Za sprawą wplecionych cytatów z pamiętnika Dyrektorowej momentami książka przypomina jej autobiografię.
Autorka Diane Ackerman świetnie zgłębiła temat od strony wiarygodności przekazywanych nam informacji i oprócz cytatów z pamiętników, dokumentów i innych źródeł historycznych mamy tu także fotografie ocalałe z wojennej zawieruchy.
W powieści przewija się mnóstwo opisów miejsc, ludzi, zwyczajów oraz autentycznych z imienia i nazwiska postaci. Książka opowiada o codziennej psychozie strachu i niepewności, o sposobach oszukiwania śmierci, o siatce konspiracyjnej, o balansowaniu na granicy życia i śmierci, ale również o pogodzie ducha (mimo wszystko), o krzewieniu nauki i kultury, o zachowaniu w tym całym piekle - człowieczeństwa.
Antonina Żabińska...

Tania | 2014-05-23
Przeczytana: 01 października 2009

Ma walory historyczne, dużo mniej literackich. Dla poszukujących literatury faktograficznej o II Wojnie Światowej może być gratką - ludzie ukrywani w warszawskim Zoo przed Gestapo. Wciągnięta byłam jednak tylko do połowy książki. W miarę czytania napięcie słabło. Wojna miała się "bardzo dobrze", więc powinno być raczej odwrotnie. Nie było. Książkę napisała reportażystka, nie pisarka, o tym należy pamiętać rozpoczynając lekturę powieści.

Meehoow | 2011-07-12
Na półkach: Przeczytane, Dla Biblioteki
Przeczytana: czerwiec 2011

Podtytuł "Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" miał prawdopodobnie jedynie napędzić polskiemu wydawcy czytelników. Tytuł oryginału - "Żona dyrektora ZOO. Opowieść wojenna" wyraźnie wskazuje podmiot książki oraz to, co jest rzeczywistą jej fabułą, tj. losy Antoniny Żabińskiej. Na książkę składają się ponadto opisy przyrody oraz kontakty Rysia (syna państwa Żabińskich) z domową menażerią. Uzupełnieniem są nieliczne wstawki z wojennego życia Warszawy, bardziej adresowane jednak do czytelnika zagranicznego, któremu trzeba choćby nakreślić realia tamtych lat. Natomiast gdyby zebrać akapity traktujące o ukrywających się w willi osobach, wyszłoby może kilka(naście) stron. Nie poznamy niestety ich życia codziennego, ani - w większości wypadków - okoliczności i sposobu znalezienia się w tym miejscu (co, samo w sobie, mogłoby być niezwykle interesujące). Przeważnie pozostaną oni również anonimowi. Tym, którzy powiątpiewają, co ciekawego można napisać o ukrywaniu się podczas...

allison | 2011-04-18
Przeczytana: maj 2010

Niesamowita historia z czasów Zagłady - mimo wstrząsających wydarzeń, na przekór wszystkiemu - budująca, bo pokazuje, że można przeżyć największy koszmar i nie stracić sensu istnienia, celu w życiu, pasji i człowieczeństwa.

Muminka | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, WYZWANIE 2014, 2014
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Ciekawa opowieść o perypetiach warszawiaków w czasie okupacji. Największą traumę przeżywali nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Książka dokumentuje losy rodziny Żabińskich, którzy opiekowali się warszawskim zoo. Zarówno dyrektor jak i jego żona matkowali wielu zwierzęcym maluchom, czy to piżmakom, czy to wydrom, czy bardziej egzotycznym zwierzętom. Przebieg działań wojennych zakłócał egzystencje rzadkich i cennych gatunków. Przedstawione są trudności, z którymi musieli zmagać się Żabińscy, heroicznie walcząc o przetrwanie powierzonych im zwierząt. Niestety niektóre decyzje hitlerowców dotykały zasad funkcjonowania zoo. W końcu wydano decyzję o likwidacji wielkich kotów jak i innych zwierząt stanowiących zagrożenie dla człowieka, np słoni i nosorożców. Opis upadającej stolicy nakłada się ze scenami gdy giną zwierzęta, nadając tragedii miasta podwójny wymiar. Poza tym miłośnicy zwierząt i opiekunowie cierpieli gdy okupanci urządzali w zoo polowania na dziką i grubą zwierzynę,...

Joanne | 2012-08-01
Na półkach: Przeczytane, historia, 2012
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Podziwiam niepolskich autorów, którym udaje się wiernie odtworzyć sytuację w Polsce w czasie okupacji. Diane Ackerman jest jednym z nich. W połączeniu z niebanalną historią książka okazała się majstersztykiem. Antonina i Jan Żabińscy wraz z synem, Rysiem, co dzień narażają życie, ukrywając w swojej willi i zniszczonym zoo Żydów oraz osoby ścigane przez gestapo. Udział w życiu rodziny mają także liczne zwierzęta- od nietypowych, jak borsuk czy piżmak, przez chomiki, króliki i prosiątka. Bardzo podobało mi się, jak naturalnie pisarka wmieszała w wojenną rzeczywistość zwierzęta, które także niewinnie cierpiały. Zaskoczyło mnie, że mieszkańcy willi czerpali wiedzę o ludzkich zachowaniach od zwierząt- i to ona pomagała im przechytrzyć Niemców.

Kasia | 2011-01-17
Przeczytana: kwiecień 2010

Po przeczytaniu tej książki zupełnie inaczej spojrzałam na nasze warszawskie ZOO. Zupełnie inaczej spojrzałam na całą Warszawę. Nie żałuje ani minuty którą poświęciłam tej książce. Zapewne jeszcze nie raz do niej wrócę.

moi | 2014-12-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Tej książce można zarzucić tylko jedno: barwny i pełen życia obraz rodziny Żabińskich, ich pomysłowości w walce z okupantem, a także fantazji, z jaką potrafili przebrnąć przez wszystkie lata wojennej niedoli - to sprawia, że niemal zupełnie nie odczuwa się piętna wojny, opisywanej w tej na poły biograficznej książce.
Rzecz dotyczy bowiem losów zarządców przedwojennego warszawskiego zoo: Antoniny i Jana Żabińskich, oraz -dorastającego w czasach wojennej zawieruchy- ich syna Rysia.
Dom Żabińskich to dom ciepły, pełen gwaru, ruchu, żartów, fantazji, zwierząt i ludzi. Nie zmieniają tego nawet trudne okupacyjne czasy, gdy Żabińskim brakuje jedzenia i opału na zimę. Muszą pogodzić się nie tylko z tym, ale także z utratą zwierząt, które zagrabione przez niemieckich najeźdźców, trafiają do różnych ogrodów zoologicznych w Rzeszy, zaś wszystkie mniej cenne okazy zostają brutalnie odstrzelone przez niemieckich żołnierzy.
Jan Żabiński dzięki swojemu wrodzonemu sprytowi i brawurze...

SanaeAiko | 2015-04-09
Przeczytana: 31 marca 2015

Książka ciekawa, ale właśnie, to o czym wspominali już w inni w swoich opiniach - tytuł nie pokrywa się z treścią. Zdecydowanie nie jest to opowieść o Żydach, chociaż paru z nich się tam pojawia, natomiast jest to za mało, żeby od razu nadawać taki tytuł. Wystarczyłaby może nawet pierwsza część tytułu "Azyl", bo faktycznie było to ważne miejsce schronienia. Jeśli kogoś interesuje codzienność ludzi podczas wojny, a także Warszawa w czasie wojny to myślę, że może to być dla takiej osoby ciekawe. Jan i Antonina Żabińscy to bardzo wyjątkowe osoby, a i Zoo warszawskie zostało malowniczo opisane, chociaż czasem za dużo było jak dla mnie dygresji przyrodniczych (opisów naukowych autorstwa autorki książki).

Ekranizacje, na które warto czekać w 2016

Koniec roku za pasem, wszędzie pełno rankingów i zestawień najbardziej spektakularnych, dochodowych czy polecanych książek i publikacji roku 2015. Postanowiliśmy dla odmiany zestawić najgłośniejsze ekranizacje powieści, których premiery zaplanowano na rok 2016. Wielbiciele literatury mogą już zacząć ostrzyc sobie zęby.