Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo

Tłumaczenie: Olga Zienkiewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
The Zookeeper's Wife: A War Story
historyczna

Bestseller na liście New York Times a. Prawdziwa opowieść o Janie i Antoninie Żabińskich: twórcach warszawskiego zOO, którzy podczas wojny ocalili przed śmiercią setki przeszmuglowanych uciekinierów z getta. Ukrywali ich na terenie ogrodu, w piwnicy swojej willi i w klatkach po zabitych lub zaginionych zwierzętach. Dla kamuflażu gościom nadawano zwierzęce przezwiska, a zwierzęta nosiły ludzkie imiona. Niezwykła historia o odwadze, ludziach i naszych braciach mniejszych zdumiewająca, mądra i zabawna.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

annaroza | 2018-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Pierwsza książka w tym roku i od razu zarwana noc. Po prostu nie mogłam jej odłożyć i skończyłam ok. 5 nad ranem. Dobrze, że do pracy na 14.00, więc zdążyłam odespać.
A przecież to tylko kolejna książka o wojnie i okupacji. Ale autorka tak pięknie opisała życie i działalność Jana i Antoniny Żabińskich...
Wzruszające i często bardzo smutne losy zarówno ludzi jak i zwierząt. I w tej smutnej, podszytej strachem wojennej historii, niczym rodzynki w cieście, radosne momenty, zabawne anegdotki. Po prostu Polska w czasie okupacji.
Na podstawie książki powstał film. Nie widziałam, postaram się obejrzeć, chociaż nie jestem pewna czy obraz będzie w stanie oddać pięknie opisane odczucia Antoniny i atmosferę, którą przesycona jest książka.

Grażyna | 2017-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 lipca 2017

"....Puszcza Białowieska jako pierwsza po wojnie otrzymała status chronionego parku narodowego, a obecnie jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Dzięki zakazowi wstępu dla myśliwych czy drwali, a także wszelkich pojazdów mechanicznych rezerwat jest ostatnią ostoją unikatowej flory i fauny.Z tego względu leśnicy oprowadzają niewielkie grupki wycieczkowiczów tylko wyznaczonymi trasami, na których nie wolno śmiecić, palić ani głośno rozmawiać. Nie wolno niczego zbierać, nawet kamyka czy liścia na pamiątkę. Wszelkie przejawy ludzkiej działalności, szczególnie hałas są niemile widziane, a leśnicy korzystają w rezerwacie z konnych furmanek na oponach, tną przewrócone drzewa ręcznymi piłami, a do ich wywiezienia także zaprzęgają konie.
W tak zwanym ścisłym rezerwacie widać wiele przewróconych i gnijących drzew, które stanowią zresztą, jakkolwiek dziwne się to wydaje, zdrowy trzon i wielka siłę kniei, o której nietykalność walczą w związku z tym...

anika | 2015-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Rozczarowała mnie ta książka. Podtytuł obiecywał "Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" i ze względu na ten podtytuł sięgnęłam po książkę, tymczasem opowiada ona historię rodziny państwa Żabińskich w czasie wojny, natomiast o samych Żydach przez nich ukrywanych zebrałoby się z kilkanaście stron. Na dodatek niewiele można się z nich dowiedzieć o codziennym życiu ukrywanych.

Może oceniłabym książkę wyżej, gdyby podtytuł brzmiał np. "Opowieść o rodzinie Żabińskich - dyrektorach warszawskiego zoo w czasach II wojny światowej" - nie czułabym wtedy rozdźwięku między tytułem a treścią.

IwonaGa | 2018-02-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2018

Często mam wrażenie,że wojna w opisach zagranicznych autorów jest jakaś inna niż ta z naszych obrazów. Azyl jest tego przykładem. Może to,że akcja umiejscowiona wśród drzew i zieleni, napisana w bardzo ładnym stylu,z wieloma dygresjami na marginesie np o żuczkach powoduje,że czyta się książkę w lekko sielskim nastroju. Owszem zginęły zwierzęta (to ciekawy temat:zoo w czasach wojny), ukrywano Żydów na terenie ogrodu, ale to ogólnie nie wzbudziło jakiś większych emocji.

odAdoZ | 2013-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2013

"Azyl" to powieść o znaczeniu historycznym. Traktuje o prawdziwych osobach i zdarzeniach w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej.
"Główno-dowodzącą" w powieści jest Antonina Żabińska, żona Jana - dyrektora warszawskiego ZOO. Za sprawą wplecionych cytatów z pamiętnika Dyrektorowej momentami książka przypomina jej autobiografię.
Autorka Diane Ackerman świetnie zgłębiła temat od strony wiarygodności przekazywanych nam informacji i oprócz cytatów z pamiętników, dokumentów i innych źródeł historycznych mamy tu także fotografie ocalałe z wojennej zawieruchy.
W powieści przewija się mnóstwo opisów miejsc, ludzi, zwyczajów oraz autentycznych z imienia i nazwiska postaci. Książka opowiada o codziennej psychozie strachu i niepewności, o sposobach oszukiwania śmierci, o siatce konspiracyjnej, o balansowaniu na granicy życia i śmierci, ale również o pogodzie ducha (mimo wszystko), o krzewieniu nauki i kultury, o zachowaniu w tym całym piekle - człowieczeństwa.
Antonina Żabińska...

Tania | 2014-05-23
Przeczytana: 01 października 2009

Ma walory historyczne, dużo mniej literackich. Dla poszukujących literatury faktograficznej o II Wojnie Światowej może być gratką - ludzie ukrywani w warszawskim Zoo przed Gestapo. Wciągnięta byłam jednak tylko do połowy książki. W miarę czytania napięcie słabło. Wojna miała się "bardzo dobrze", więc powinno być raczej odwrotnie. Nie było. Książkę napisała reportażystka, nie pisarka, o tym należy pamiętać rozpoczynając lekturę powieści.

Meehoow | 2011-07-12
Na półkach: Przeczytane, Dla Biblioteki
Przeczytana: czerwiec 2011

Podtytuł "Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" miał prawdopodobnie jedynie napędzić polskiemu wydawcy czytelników. Tytuł oryginału - "Żona dyrektora ZOO. Opowieść wojenna" wyraźnie wskazuje podmiot książki oraz to, co jest rzeczywistą jej fabułą, tj. losy Antoniny Żabińskiej. Na książkę składają się ponadto opisy przyrody oraz kontakty Rysia (syna państwa Żabińskich) z domową menażerią. Uzupełnieniem są nieliczne wstawki z wojennego życia Warszawy, bardziej adresowane jednak do czytelnika zagranicznego, któremu trzeba choćby nakreślić realia tamtych lat. Natomiast gdyby zebrać akapity traktujące o ukrywających się w willi osobach, wyszłoby może kilka(naście) stron. Nie poznamy niestety ich życia codziennego, ani - w większości wypadków - okoliczności i sposobu znalezienia się w tym miejscu (co, samo w sobie, mogłoby być niezwykle interesujące). Przeważnie pozostaną oni również anonimowi. Tym, którzy powiątpiewają, co ciekawego można napisać o ukrywaniu się podczas...

allison | 2011-04-18
Przeczytana: maj 2010

Niesamowita historia z czasów Zagłady - mimo wstrząsających wydarzeń, na przekór wszystkiemu - budująca, bo pokazuje, że można przeżyć największy koszmar i nie stracić sensu istnienia, celu w życiu, pasji i człowieczeństwa.

Mariola Pomykaj | 2017-04-10

Kiedy pasja staje się misją...

Książka "Azyl" Diane Ackerman, amerykańskiej pisarki ukazała się już jakiś czas temu, bowiem w 2009 roku została przełożona na język polski, co przeszło bez większego echa. Teraz, gdy o historię bohaterskich Polaków upomniało się Hollywood i na kanwie powieści powstał film, o tym samym tytule, z Jessicą Chastin w roli głównej, ukazało się kolejne wydanie książki, w nowej szacie graficznej i stało się o niej głośniej.
Autorka specjalizuje się w książkach popularno-naukowych i historycznych, a do bestsellerów jej autorstwa należy m.in. "Alchemia mózgu".
Dlaczego zdecydowała się opisać historię małżeństwa Antoniny i Jana Żabińskich, organizatorów i opiekunów warszawskiego Zoo?

Z tą historią łączy ją więź bardzo osobista. Jej dziadkowie ze strony matki pochodzili z Polski. W dzieciństwie chłonęła opowieści o życiu codziennym Łętowni pod Przemyślem, skąd dziadek wyjechał przed drugą wojną światową.
Podziw budzi research, jakiego dokonała, docierając do...

Lucia | 2017-07-15

Wojna! Ludzie = zwierzęta, zwierzęta = ludzie.

Ekranizacje, na które warto czekać w 2016

Koniec roku za pasem, wszędzie pełno rankingów i zestawień najbardziej spektakularnych, dochodowych czy polecanych książek i publikacji roku 2015. Postanowiliśmy dla odmiany zestawić najgłośniejsze ekranizacje powieści, których premiery zaplanowano na rok 2016. Wielbiciele literatury mogą już zacząć ostrzyc sobie zęby.