Ekranizacje, na które warto czekać w 2016

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.12.2015

Koniec roku za pasem, wszędzie pełno rankingów i zestawień najbardziej spektakularnych, dochodowych czy polecanych książek i publikacji roku 2015. Postanowiliśmy dla odmiany zestawić najgłośniejsze ekranizacje powieści, których premiery zaplanowano na rok 2016. Wielbiciele literatury mogą już zacząć ostrzyc sobie zęby.

Ekranizacje, na które warto czekać w 2016

Oto one:

Zjawa"

na podstawie książki (przynajmniej w części) Michaela Punke'a Zjawa

Epicki western nakręcony przez Alejandro Iñárritu. Rok 1823, Montana i Południowa Dakota. Hugh Glass szuka zemsty na ludziach, którzy porzucili go na pewną śmierć po tym, jak została poważnie ranny po ataku niedźwiedzia. W roli głównej Leonardo DiCaprio, w pozostałych m.in. Tom Hardy, Will Poulter, Domhnall Gleeson. (Premiera w Polsce: 29 stycznia).

BFO”

na podstawie książki Roalda Dahla BFO czyli bardzo fajny olbrzym

Steven Spielberg wziął na siebie wielkie wyzwanie zekranizowania tej książki dla dzieci, wiedząc, że wcześniejsza, rysunkowa adaptacja to dzieło trudne do pobicia. Skoro jednak to Spielberg, chyba można spodziewać się dobrego kina. Zagrają Mark Rylance, Bill Harder I Ruby Barnhill. (Premiera: lato 2016)

Obejrzyjcie zwiastun:

Dziewczyna z pociągu”

na podstawie książki Pauli Hawkins Dziewczyna z pociągu

To chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Książka szturmem zdobyła listy bestsellerów i aż prosiła się o ekranizację. W roli głównej Emily Blunt. (Premiera: jesień 2016)

Osobliwy dom pani Peregrine” 

na podstawie książki Ransom Riggs Osobliwy dom pani Peregrine

Książka - utrzymująca się przez ponad rok na liście bestsellerów dla dzieci „The New York Timesa” - jest ozdobiona starymi fotografiami znalezionymi przez autora (debiutującego tą powieścią). Na dodatek sama w sobie jest bardzo plastyczna – ekranizacja była więc kwestią czasu. Film w reżyserii Tima Burtona. W rolach głównych Samuel L. Jackson i zjawiskowa Eva Green, która w gatunku kina kostiumowego podszytego grozą sprawdza się ostatnio doskonale. (Premiera: grudzień 2016). 

Obejrzyjcie zapowiedź filmu:


 

Hologram dla króla”

na podstawie książki Dave’a Eggersa Hologram dla króla

Książka powstała w 2013 roku. To historia sprzedawcy podróżującego do Arabii Saudyjskiej, by pośredniczyć w sprzedaży tajemniczego hotelu. Książka nominowana była do nagrody National Book Award. Na potrzeby filmu adaptację stworzył Tom Tykwer („Biegnij, Lola, Biegnij”, „Atlas chmur”). W roli głównej obsadzono Toma Hanksa. (Data premiery nie jest jeszcze sprecyzowana).

Krąg”

na podstawie książki Dave'a Eggersa Krąg 

I znowu ekranizacja książki Eggersa. „Krąg”, wydany w 2013 roku, był nieco kontrowersyjny, autora oskarżono o plagiat. Opowiada historię młodej dziewczyny, która dostaje wymarzoną pracę w ogromnej firmie (coś jak Apple, Google i Microsoft w jednym) i szybko wpada w pułapkę pozornej perfekcji nowego miejsca pracy. W rolach głównych Emma Watson i Tom Hanks. (Na dokładną datę premiery trzeba jeszcze poczekać).

Duma i uprzedzenie i zombi”

na podstawie książki Setha Grahame-Smitha Duma i uprzedzenie i zombi 

Nareszcie film na podstawie prozy Jane Austen bez Keiry Knightley! Już na początku roku powinniśmy mieć okazję do tego, by zagłębić się w szalony świat parodii tego klasyka angielskiej literatury.

Obejrzyjcie zwiastun:

Alicja po drugiej stronie lustra”

na podstawie książki Lewisa Carrolla Alicja po drugiej stronie lustra 

Jeśli oglądaliście poprzednią ekranizację „Alicji w Karinie Czarów”, to wiecie, czego się spodziewać. Szykuje się prawdziwa magia na ekranie. Za realizację „Po drugiej stronie lustra” odpowiada ta sama ekipa, co za „Alicję””, bez wyjątku. Pojawi się Mia Wasikowska jako Alicja i oczywiście Johnny Depp. (Na ekranach kin na wiosnę).

Azyl”

na podstawie książki Diane Ackerman Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo

Historia zarządców warszawskiego zoo, którzy pomagali Żydom ukrywać się przed nazistami. Film jest adaptacją książki Ackermann oraz pamiętnika, na podstawie którego Ackermann książkę napisała.
Dokładna data premiery jest jeszcze niepotwierdzona.

W śnieżną noc”

na podstawie książki Johna Greena, Maureen Johnson i Lauren Myracle W śnieżną noc

Książka i film pomyślane są jako największa konkurencja dla znanego wszystkim filmu „To właśnie miłość” („Love actually”). Świąteczny romans, a właściwie romanse – bo będzie to historia wielu par – pokazująca wiele obliczy miłości, będzie mieć premierę, a jakże, w grudniu.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” 

na podstawie książki J.K. Rowling Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Uniwersum Harry'ego Pottera lada chwila zawojuje świat. Scenariusz do „Fantastycznych zwierząt” napisała sama Rowling, a akcja filmu osadzona jest w Nowym Jorku. Już wiadomo, że będzie to pierwsza część filmowej trylogii. Premiera w listopadzie, zwiastun już teraz:

Milczenie Boga”

na podstawie książki Shūsaku Endō Milczenie

Akcja osadzona jest w XVII wieku. Dwóch katolickich księży podróżuje do Japonii, by uciec przez falą prześladowań. W rolach głównych Liam Neeson i Adam Driver. Warte uwagi chociażby dla tego ostatniego, który zazwyczaj grywa zgoła inne role. A jeśli to Was nie przekonało, dodajmy, że reżyserem filmu będzie Martin Scorsese. (Data premiery nie została jeszcze ustalona).

Doktor Strange”

na podstawie komiksów Steve’a Ditko Doktor Strange: Bezimienna kraina poza czasem

Bardzo obiecująca ekranizacja komiksu ze stajni Marvela i bardzo obiecujący film akcji z rewelacyjną obsadą, a przynajmniej rewelacyjnie obsadzonym głównym bohaterem. Doktora Strange – naukowca, który w swoich eksperymentach i odkryciach wykorzystuje magię – zagra nie kto inny jak Benedict Cumberbatch. (Premiera: listopad 2016).

Na którą ekranizację będziecie czekać?  


komentarze [59]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
_Magnolia_ 07.01.2016 17:39
Czytelniczka

"Alicja po drugiej stronie lustra" z ciekawości może obejrzę, ponieważ pierwsza część była jak dla mnie koszmarnie nudna i głupawa.

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" ciekawi mnie, zastanowię się nad obejrzeniem.

"Doktor Strange" różnie bywa z wychwalanymi aktorami i ich filmami, więc zaczekam na opinie innych ludzi.

Reszta w ogóle mnie nie interesuje.

A tak poza...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jola 04.01.2016 13:00
Czytelnik

Czekam na "Dziewczynę z pociągu".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zuza 03.01.2016 01:32
Czytelniczka

Ja wyczekuję pierwszej części Wiernej. Tak przy okazji - zastanawiam się po co rozbili ostatnią część na dwie części? Wiem, że czasem tak robią, np. przy Igrzyskach Śmierci, ale według mnie tam się nie działo tak dużo, żeby robić z tego dwa filmy. Więcej się działo w drugiej części, a ekranizacja, choć odbiegała od książki, wyszła całkiem zgrabnie. Ale jak nie wiadomo o co...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kamil 02.01.2016 13:18
Bibliotekarz

Ja osobiście czekam na ekranizacje 'Legendy Tarzana' oraz 'Księgi Dżungli'.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mraumrau0009 02.01.2016 11:03
Czytelnik

Uwielbiam serię o osobliwym domu, a dodatkowo przeniesie ją na ekran ją mój ukochany Burton, więc nie mogło być lepiej :-D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
SIA 02.01.2016 09:56
Czytelniczka

Czekam na "Dziewczynę z pociągu" :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dominika 02.01.2016 01:52
Czytelniczka

1. "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" - już nie mogę się doczekać, aby znów zobaczyć świat magii Harrego.
2. "Piąta fala" - książka świetna, zwiastun daje nadzieje na dobry film
3. "Zjawa" - książkę co prawda jeszcze przede mną, ale oczywiście ekranizację również obejrzę (może Leo w końcu zgarnie tego Oscara ;))
4. "Wierna".
5. Druga część "Alicji", choć nie jestem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Margot 01.01.2016 17:08
Czytelniczka

Najbardziej w 2016 roku, nie mogę doczekać się premiery filmu "Piąta Fala" na podstawie powieści Ricka Yanceya, który zobaczymy w kinach, już 15 kwietnia.Również bardzo oczekiwanym przeze mnie filmem jest adaptacja książki J.K.Rowling "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zlatawiecz 01.01.2016 00:45
Czytelnik

1. "Alicja po drugiej stronie lustra" - pierwsza część bardzo mi się podobała, mimo że nigdy nie lubiłam tej bajki jako dziecko.
2. "Wierna" - skiepszczą to, już czuję, ale obejrzę i tak dla zasady - na coś trzeba pomarudzić.
3. "Boy 7" - mam wątpliwości, bo obsada nie podoba mi się - aktorzy za starzy. Jednak sprawdzę, bo książka naprawdę trzymała w napięciu.
4. "Księga...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Tajrun 31.12.2015 07:24
Czytelnik

Z wymienionych ekranizacji czekam na: "Zjawę", "Alicję po drugiej stronie lustra" i "Doktora Strange".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post