Polityka Becka

Wydawnictwo: Universitas
9788324209903
historyczna

...trzeba zawsze pamiętać i rozumieć tę prawdę, że polityka polska to zawsze i jedynie polityka w stosunku do Rosji i do Niemiec. Nasza sytuacja geograficzna, stosunek naszych sił do sił sasiadów przesadziły o tym. Polityka polska wobec Francji, Anglii, Ameryki czy kogokolwiek badĽ na swiecie była tylko odblaskiem, tylko konsekwencja, tylko skutkiem naszego stosunku do Rosji i do Niemiec. Prawdę tę o wiele mniej niż Piłsudski czy Dmowski rozumiał Beck.&Stanisław Mackiewicz (1896-1966), pseudonim & Cat , polityk, pisarz, publicysta, z wykształcenia prawnik. W czasie pierwszej wojny swiatowej należał do POW, walczył też w wojnie polsko-bolszewickiej. W niepodległej Polsce założyciel i redaktor wileńskiego dziennika & Słowo , a także działacz grupy wileńskich konserwatystów, tzw. & żubrów kresowych . W latach 1928-1930 poseł na sejm z listy BBWR. W marcu 1939 osadzony w Berezie Kartuskiej. Po wybuchu II wojny swiatowej opuscił Polskę. Przeciwnik polityczny gen. Władysława Sikorskiego, w latach 1954-55 premier rzadu na uchodĽstwie. Wrócił do kraju w 1956, zmarł w Warszawie. Autor licznych, pełnych polemicznej werwy publikacji, głównie o tematyce politycznej, historyczno-politycznej i literackiej, m.in. Klucz do Piłsudskiego, Mysl w obcęgach, Europa in flagranti, Był bal, Stanisław August i in.

Getos | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Cóż można powiedzieć. Dla interesujących się tą tematyką, czyli polityką międzynarodową Polski w latach 30-tych, kierowaną przez Józefa Becka, książka ta nie wniesie nic nowego. Tematy remilitaryzacji Nadrenii, konferencji w Berlinie znanej z protokołów Hossbacha, Anschlussu Austrii, konferencji w Monachium, zminimalizowanego znaczenia Ligii Narodów, militaryzacji Niemiec, zajęcia przez Polskę Śląska Cieszyńskiego, kwestia Gdańska, paktów Polski z Niemcami, Rosją, Anglią, czy Francją są tematami dobrze zbadanymi i opisanymi. Cat Mackiewicz dokonuje swoistej analizy tych wydarzeń ułożonych w porządku chronologicznym i odsłania politykę Becka jaką prowadził, jako nieodpowiedzialną, niespójną i narażającą Polskę na ryzyko wojny. Beck zrywał tym samym z założeniami polityki jaką prowadził Piłsudski. Ryzykował wejście Polski do wojny jako pierwszej, przed czym Piłsudski przestrzegał. Ufał "egzotycznym" stronnikom, "egzotycznym" paktom, a do tego jak pisze o nim Mackiewicz był próżny i...

lfc_1892 | 2014-09-11
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2014

Książka nakreślająca całościowy obraz polityki zagranicznej Becka, rzucająca też światło na całokształt tego zagadnienia w odniesieniu do II RP. Zdumiewająco przenikliwa i miejscami porażająca analiza wpadek protegowanego Marszałka, który postępował zupełnie odwrotnie do jego przedśmiertnych zaleceń.

Cat przedstawia, jak w wyniku katastrofalnych posunięć ministra znaleźliśmy się pierwsi w kolejce do przyjęcia śmiercionośnego ataku Hitlera, chociaż on sam w 1937 r. planował rozpocząć wojnę od konfrontacji z Zachodem, a o Polsce w kontekście agresji nawet nie wspomniał! Autor demaskuje niekompetencję ministra-pułkownika, który w układaniu naszych stosunków zagranicznych nie baczył na sprawy militarne, opierając nasze bezpieczeństwo na Francji – kraju nastawionym na wskroś pacyfistycznie i defensywnie oraz na Anglii – państwie odległym, wyspiarskim, niemającym jakiegokolwiek interesu w utrzymaniu niepodległości Polski!
Mackiewicz daje wyobrażenie o tym, jak Beck usiłował uczynić z...

megiddovl | 2012-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2012, Do kupienia
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Cat-Mackiewicz ukazuje w swojej pracy jak Beck sprzeniewierzył się instrukcjom dotyczącym polityki zagranicznej pozostawionym przez Piłsudskiego. Miało to niestety straszne konsekwencje dla naszego kraju i do dziś dnia odczuwamy skutki jego decyzji. Zadzieranie nosa, wywyższanie się, umiłowanie prestiżu, nie dostrzeganie konsekwencji swoich decyzji a także niekonsekwencja w swoich działaniach to cechy, których nie powinien mieć minister spraw zagranicznych. Niestety Beck wszystkie te wady posiadał, dodatkowa z kilkoma innymi.

Dawid Mortka | 2013-06-13
Przeczytana: luty 2012

Odjaskrawia wizerunek Becka. Rzetelna analiza działań politycznych naszego ministra

dandey1878 | 2015-10-06

Bardzo dobra książka. Ukazuje nam politykę naszego ministra spraw zagranicznych po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. To czym się kierował (zadufany w sobie) i jaki miało to wpływ na dalsze losy państwa polskiego. Trzeba powiedzieć, iż jego politykę oceniam negatywnie, ponieważ idiosynkratyczny stosunek do pewnych narodów, a jednocześnie apoteoza własnej osoby sprawiły, że III Rzesza napadła na Polskę.

Ania | 2013-05-17
Przeczytana: 11 lipca 2016

Historia kołem się toczy...

Dmitrij Ustinow | 2016-09-06
wojo | 2016-07-25