Kłuszyn 1610

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
Rzeczypospolita, bitwa
historyczna

Bitwa pod Kłuszynem, stoczona w 1610 roku, należy do jednej z najważniejszych batalii wojsk Rzeczypospolitej szlacheckiej na Wschodzie, w czasach nowożytnych. To zarazem jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów oręża polskiego. Po rozgromieniu przeważających sił moskiewskich kniazia Wasyla IV Szujskiego, sprzymierzonych ze Szwedami, Polacy pod dowództwem hetmana Żółkiewskiego wkroczyli do Moskwy. Starcie wpisuje się w szeroki kontekst zawieruchy dziejowej na Wschodzie. Obawiając się konsekwencji porażki, bojarzy zdetronizowali dotychczasowego władcę i obwołali carem polskiego księcia Władysława.

Sturnus | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, Historia

Chociaż jest to kolejna pozycja z Bitew Historycznych o dość szczupłej objętości (nie wiem czy jest to już stały trend od paru lat czy mi się tylko tak wydaje), to faktycznie, mimo tego, jest godna polecenia. Czyta się dobrze i sam opis batalii kłuszyńskiej obejmuje dość sporą część treści, choć, jak mi się zdaje, niewielkie rozszerzenie rozdziału wstępnego na pewno by nie zaszkodziło. Również stosunkowo ogólnikowe potraktowanie pewnych drobnych techniczno-organizacyjnych kwestii mogłoby zostać skorygowane, nie ujmuje to jednak bardzo tej książce. Uwagę zwraca również sam opis starcia, który autor stara się w pewnym stopniu ożywiać obrazowym przedstawieniem tego co się działo na polu bitwy. Wychodzi tym samym poza suchą narrację dla działań czyniąc ów opis bardziej interesującym i wciągającym, co, jak mi się zdaje, jest tutaj nawet na plus.

Axsiu | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Świetny HB-ek, godny tytułowej bitwy. Robert Szcześniak wprawdzie bardzo zwięźle, lecz treściwie opisuje genezę wojny 1609-1618, oblężenie Smoleńska, wreszcie wyprawę hetmana Żółkiewskiego przeciw odsieczy Dymitra Szujskiego i wspaniałą wiktorię kłuszyńską. Mapy przedstawiające kampanię i właściwą bitwę są bardzo dobre. Chciałoby się, żeby Robert Szcześniak opisał kiedyś całą wojnę polsko-moskiewską 1609-1618.

Jedna z lepszych pozycji w serii. Sporo map, dobry opis tła politycznego i przejrzysty obraz bitwy. Gdyby tylko była lepiej ilustrowana i zawierała opis walk na innych odcinkach frontu, byłaby idealna. Niepokoi mnie jednak fragment książki dotyczący opisu jazdy polskiej. Nie mam do niego zastrzeżeń, jest bardzo dobry. Nic w tym dziwnego, jest niemal identyczny z analogicznym fragmentem ,,Historii oręża polskiego" Jana Wimmera. Mam nadzieję, że to tylko moje złudzenie, a kanoniczny wręcz podręcznik Wimmera był dla pana Szcześniaka tylko inspiracją...

MarcusProbus | 2014-01-28
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Za raz napiszę..... :) Tylko nak naprawdę nie wiem co ja mam tu pisać data i miejsce mówi wszystko tym co są w temacie, a reszta albo nie przeczyta albo ach. C.D

Dariusz | 2012-03-25
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Książka ukazuje staropolską formację kawalerii mieszanej początku XVII w. Wbrew pozorom nie jest nudna, bo ukazuje poczynania Hetmana Polnego, później Wielkiego S. Żółkiewskiego. Ukazany został jego talent jako dowódcy i dlatego można ocenić jego jako doskonałego rzemieślnika, a nie jako artystę. W tej książce podobało mi się ustawienie kawalerii w szachownicę, proporcje wojsk Rzeczpospolita: Rosja 1:10, motyw zdrady najemników w armii Cara oraz atak polskiej kawalerii na kopie i na koncerze. Książka ukazuje oryginalną na cały świat strategię jazdy, dzięki czemu polska taktyka jest wyłaniana pośród strategii Epaminondasa, czy Aleksandra Wielkiego. Polecam tą książkę każdemu patriocie, historykowi oraz zainteresowanym taktykom wojskowym.

Grzegorz | 2016-10-22
Przeczytana: 26 października 2016