Wiara i miecz. Historia konfliktu islamsko-chrześcijańskiego

Tłumaczenie: Jerzy Wolak
Wydawnictwo: WAM
wiara, religia, islam, chrześcijaństwo
historyczna

Od półtora tysiąclecia trwa najdłuższy, nieustannie odnawiający się konflikt w dziejach naszej planety - zderzenie cywilizacji chrześcijańskiej i świata islamskiego. Niniejsze opracowanie w dynamiczny sposób relacjonuje owo starcie, ukazując kolejne przechylenia szali zwycięstwa: od rozpoczętej natychmiast po śmierci Mahometa ekspansji wojowniczych plemion arabskich na Bliskim Wschodzie, w Północnej Afryce i na Półwyspie Iberyjskim, poprzez rekonkwistę w Hiszpanii i wyprawy krzyżowe, upadek Bizancjum i wkroczenie muzułmanów do Europy, powolny upadek Imperium Osmańskiego i europejską kolonizację ziem islamu, a wreszcie powstanie niepodległych państw muzułmańskich i renesans dżihadu, aż po wypowiedzianą niedawno przez amerykańskiego prezydenta wojnę z terroryzmem. Brytyjski uczony odkrywa przed czytelnikiem cały teatr tej wojny, rozciągający się od gór Maroka na zachodzie po wyspy Indonezji na wschodzie, od rosyjskich stepów na północy aż po południowy kraniec Afryki, z nadzieją na znalezienie odpowiedzi, dlaczego Zachód - dziś nieporównanie potężniejszy niż kiedykolwiek od świata islamu - dziś czuje się nieporównanie bardziej przezeń zagrożony.

nicefor | 2016-11-27
Przeczytana: 24 listopada 2016

Książka przedstawia historię zmagań islamu z krajami chrześcijańskimi, począwszy od Mahometa aż do XXI wieku. Opisuje przede wszystkim działania wojenne. Sporo miejsca poświęca Imperium Osmańskiemu oraz wydarzeniom na Półwyspie Iberyjskim. Napisana w bezstronny sposób, nie odniosłem wrażenia, aby autor faworyzował którąkolwiek ze stron sporu. Książka z konieczności skrótowa, ponieważ trudno na ok. 300 stronach opisać szczegółowo 1400 lat historii, ale nie uważam tego za wadę.
Książkę czyta się z przyjemnością, autor pisze w sposób przystępny. Polecam jako kompendium wiedzy w temacie zmagań krajów islamskich i chrześcijańskich (lub postchrześcijańskich - co autor wyraźnie podkreśla w rozdziale poświęconym historii po I wojnie światowej).

Sonny Skyez | 2012-12-10
Piotr Solecki | 2011-10-27