Pollyanna dorasta

Cykl: Pollyanna (tom 2) | Seria: Na każdą pogodę
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Pollyanna grows up
Avenity

Dalszy ciąg losów bohaterki bestsellerowego cyklu, ukazującego się dokładnie w setną rocznicę pierwszego wydania!

Pollyanna jest już dużo starsza i powoli wkracza w dorosłość. Przeprowadzka przynosi ze sobą nowe znajomości i nowe możliwości, ale również nowe tajemnice. Czy miłosne perypetie nie złamią ducha bohaterki? I czy zasady "gry w radość" sprawdzą się w dorosłym życiu?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Arek | 2015-07-10
Przeczytana: 07 lipca 2015

"Nawet najprostsza książka skłaniająca nas ku dobrym uczynkom, więcej znaczy niż uczone wywody."

"Pollyanna dorasta" to drugi tom cyklu "Pollyanna" amerykańskiej pisarki żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Jest powieścią piękną moralnie, uwypuklającą cnoty bohaterów, mówiąca jak ważna jest radość, miłość i piękno marzeń. Autorka daje nam do zrozumienia jak ważny jest każdy dobry uczynek, każdy promyk uśmiechu.

Tytułowa bohaterka nadal uczy nas gry w zadowolenie. Natomiast dzięki Jammie'mu choremu (sparaliżowanemu) i biednemu chłopcu, poznajemy drugą grę polegającą na spisywaniu wszystkich dobrych zdarzeń, będących naszym udziałem. Pod wpływem Pollyanny osoby skwaszone, zgorzkniałe, przeżywają wiele rozterek, wewnętrznych potyczek. Następnie męczą się niewiarygodnie, by w końcu dzięki słonecznym promieniom radości małej istotki, stać się slodkie jak miód.

Dziewczynka nie prawi kazań, nie poucza, nie gani, jest radosna, pracowita, życzliwa, współczująca, ogólnie dobra, jest...

Beata | 2015-05-25

Kocham ją z tych samych powodów, co "Pollyannę". Fantastyczna literatura biblioterpeutyczna:) Polecam każdemu jako lekarstwo na zmianę nastawienia do życia.

Wiecie co? Coś jest na rzeczy, kiedy mówi się o dziecięcych bohaterach, którzy w kolejnych częściach dorastają. I miał rację jeden z bohaterów, kiedy wyrażał swoją obawę o to, że Pollyanna dorosła.
Jeżeli ktoś nie wie, kim jest ta bohaterka, to napiszę w skrócie, że jest literacką prekursorką w wyznawaniu filozofii pozytywnego myślenia (jak się mylę, to proszę poprawić :-)). Miała swój urok jako dziecko - naiwne, beztroskie i bezpośrednie. Jako nastolatka zaczyna dostrzegać, że nie wszystko wypada, a już jako dorosła kobieta... Niby jest radosna, ale czegoś w niej brakuje. Chyba trzeba odjąć trochę centymetrów wzrostu i lat. Nie żebym krytykowała książkę 'Pollyanna dorasta'. Przyznam się, że wątek romansowy trochę zbił mnie z tropu, a w powieściach tamtego okresu ma on swojski urok. I dlatego od czasu do czasu lubię poczytać sobie taką pozycję, gdzie wszyscy patrzą na coś zupełnie innego niż teraz ;-).
'Pollyanna dorasta' to nawet fajne uzupełnienie historii z pierwszej części,...

Muszę powiedzieć,że druga część podoba mi się troszkę mniej od pierwszej.
Myślę,że o ile 13-letnia Pollyanna ze swoją wybuchowością i przesadnym szczęściem była urocza,tak w wieku 20 lat takie zachowanie wydaje się być nie odpowiednie nawet na Pollyannę :D Nie było to sztuczne,ale jednak ma się takie odczucie nierealistyczności.
Natomiast przez trzy ostatnie rozdziały byłam tak wzruszona,żeby nie powiedzieć poruszona,jak Pollyanna stawia dobro innych ponad swoje własne(postawa godna podziwu,nie sądzę aby ktoś w dzisiejszych czasach zdobył się na coś takiego).Wszystkie nieścisłości się wyjaśniły na szczęście :D Nie wyobrażam sobie ślubu Pollyanny z panem Pendletonem :D
Książka skończyła się happy endem,nie domyślałam się za nic,że właśnie w ten sposób ta cała historia może się skończyć.
Ta książka to żywy dowód na to,że literatura dziecięca posiada takie perełki,które jednocześnie uczą i są napisane lepiej niż niejedna książka z literatury młodzieżowej.Poprostu unikatowa klasyka...

Justyna Antoniewicz | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Kontynuacja dalszych losów Pollyanny, która wkracza szybko w dorosłość ma już 13 lat powraca po 6 latach nieobecności po rehabilitacji swoich sparaliżowanych nóg już w pełni sił i całkowicie zdrowa.
Poznaje nowe znajomości i znajomych z którymi nawiązała znajomości przyjacielskie.
Energiczna, radosna i piękna Pollyanna powraca do swojego domu z wielką radością, serdecznie wita ją ukochana ciocia Polly, Nancy i stary ogrodnik Tom wszyscy uradowanu, szczęśliwi z powrotu młodej dziewczyny.
Spotyka nawet Jimmiego, jest w niej bardzo zakochany młodzi zakochani spędzają cudowne chwile razem.
Książka mnie zaskoczyła pozytywnie i oczarowała.
Obie części Pollyanny są piękne czytało mi się książkę fantastycznie.
Ciepła i mądra lektura zapadła mi w pamięć i to bardzo.
Po prostu klasyka warto czasami do takich książek powrócić!!!!

CzerwonySmok | 2017-02-13

Pollyanna dorasta to druga część jakże cudownej serii autorstwa Eleanor H. Porter. Główną bohaterką oczywiście jest nastoletnia już Pollyanna, którą mogliście poznać w pierwszej części.

Po śmierci rodziców dziewczynką zajęła się, dosyć niechętnie, ciotka Polly Chilton. Pollyanna to niezwykłe dziecko. Cieszy się z najdrobniejszych rzeczy, ciągle uśmiechnięta, a przede wszystkim najbardziej znana jest ze swojej gry w "zadowolenie". Z pozoru zwykła zabawa odmienia życie mieszkańców w miasteczku, a także pomaga odnaleźć drogę do radości zgorzkniałej ciotce Polly.

W drugiej części, trzynastolatka dalej dzielnie kroczy przez świat wraz ze swoją grą. Natomiast, dzięki jednemu chłopcu, Pollyanna odkrywa nową, polegającą na spisywaniu wszystkich dobrych zdarzeń.

Ale do rzeczy... Nastolatka wyjeżdża do Bostonu, gdzie przez kilka miesięcy będzie mieszkać w domu Ruth Carew. Kobieta młodą wdową, samotną ale niesamowicie bogatą. Po zaginięciu jej siostrzeńca Jamiego, kompletnie traci sens...

Mylengrave | 2013-02-10

Uwielbiałam Pollyannę, trochę mniej, kiedy dorastała, ale to wciąż dobre literackie wspomnienie z dzieciństwa, polecam każdej dziewczynce.

Kasia | 2014-08-20

Drugą część przeczytałam z nie mniejszym zainteresowaniem, niż pierwszą - a nawet większym, gdyż sama fabuła i wydarzenia okazały się ciekawsze. Jedyne, co trudno mi było sobie wyobrazić, była dwudziestoletnia Pollyanna. Nie wiem dlaczego [wszak przeciwko dorosłości na przykład Ani Shirley nie protestowałam wcale], ale w mojej głowie zawsze pozostanie dwunastoletnią, beztroską i szczerą dziewczynką grającą w radość. Taką ją wolę zapamiętać. Teraz każdego dnia przychodzi mi na myśl ta gra, gra w radość; zastanawiam się wtedy, co wymyśliłaby pozytywnego Pollyanna na moim miejscu. I wiecie co? To działa! Od razu człowiekowi jest lżej na duszy. I za to jestem niezmiernie wdzięczna, zarówno Pollyannie, jak i Eleanor H. Porter, która Pollyannę stworzyła - tak właśnie mają w moim pojęciu działać takie książki i trzeba wyciągać z nich to, co najlepsze.

Alison | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Muszę przyznać, że nieco się zawiodłam. Może nie oczekiwałam czegoś specjalnego, ale mimo wszystko.
Już w pierwszych rozdziałach domyśliłam się, kim jest poszukiwany chłopiec. Jak prawdopodobnie się to zakończy... I wiele zagadek, które dla czytelnika są właściwie oczywiste.
I ten dziwny przeskok w połowie książki! Gdzie z trzynastoletniej Pollyanny mamy ją nagle dwudziestoletnią? Musiałam przeczytać zdanie cztery razy by się upewnić, że nic pomieszałam.
A jednak czytało mi się przyjemnie i znalazłam kilka zdań dla siebie, które zapewne sobie gdzieś zapiszę.
Sympatyczne postacie i charaktery.

Isobel | 2018-11-20

Jakbym miała wskazać świat, w którym ludzie są tylko dobrzy, najprawdopodobniej byłby to świat stworzony przez Pollyannę.